ULTIMA ORĂ
LIGA 1 / STEAUA-VOLUNTARI 2-1

Alibec a dezvăluit cu cine se înţelege cel mai bine pe teren: „Alături de el dau cel mai bun randament”

FOTBAL:FCSB-CS UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF LIGA 1 ORANGE (13.05.2017)

FCSB a câştigat cu 2-1 meciul împotriva celor de la FC Voluntari, iar jucătorii lui Nicolae Dică sunt mulţumiţi de rezultatul pe care l-au obţinut, chiar dacă golul victoriei a venit pe finalul partidei. Denis Alibec, încă nerefăcut, a fost rezervă, dar antrenorul lui FC Steaua Bucureşti l-a introdus după pauză, atacantul de 26 de ani înlocuindu-l pe Gnohere.

La finalul meciului, Alibec a vorbit despre jocul echipei, felicitându-l pe Man pentru golul victoriei, dar şi despre faptul că se înţelege foarte bine pe teren cu Budescu. „E frumos când marchezi. Am fost 6-7 jucători de la Astra pe teren. Mă înţeleg bine cu Budescu, dar încă nu sunt sută la sută pregătit. Alături de el am dat cel mai bun randament. Am făcut o partidă destul de bună. E bine că am câştigat meciul”, a declarat la finalul meciului atacantul de 26 de ani.

Înainte să înceapă meciul, un fan al FCSB i-a oferit un tricou de pe vremea când juca la Inter, Alibec aducându-şi aminte de perioada petrecută la Milano. „A fost o perioadă frumoasă la Inter, păcat că nu am putut să rămân acolo”. Atacantul de 26 de ani a precizat şi că obiectivul echipei este calificarea mai departe în Liga Campionilor.

Nu rata

Vreau să ne calificăm în Liga Campionilor şi vedem pe urmă ce o să mai fie. Spre că până la meciul cu Plzen să fiu sută la sută pregătit să joc 90 de minute”. Atacantul nu este refăcut după pubalgia care l-a făcut să rateze, în această vară, şi meciurile echipei naţionale a României. Oficialii FCSB speră ca Alibec să fie pregătit pentru meciul cu Viktoria Plzen, din turul 3 al Champions League, care se va juca pe 25 iulie la București.