ULTIMA ORĂ
LIGA 1 BETANO / FCSB-DINAMO

FCSB-Dinamo Bucureşti este derby-ul etapei a 12-a din Liga 1 Betano. „Câinii roşii” au nevoie de o victorie pentru a se întoarce pe locul şase, poziţie care le-ar permite accesul în play-off. Formaţia antrenată de Vasile Miriuţă a pus presiune pe apărarea rivalilor încă din primul minut, dinamoviştii având prima mare ocazie de gol a meciului. VEZI AICI TOATE FAZELE DIN MECIUL FCSB-DINAMO.

La pauză, Nicolae Dică a făcut prima schimbare. Denis Alibec a fost înlocuit de Harlem Gnohere. Atacantul de 26 de ani nu a avut o prestaţie foarte bună în prima repriză, acesta având mai multe momente în care a fost vizibil iritat de deciziile luate de Istavan Kovacs, arbitrul partidei FCSB-Dinamo. Astfel, Denis Alibec rămâne fără gol marcat în actualul sezon din Liga 1 Betano. În minutul 69, Alibec a fost chemat de fanii lui FCSB şi apoi a luat loc pe banca de rezerve. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Duel al galeriilor în FCSB – Dinamo

Denis Alibec a fost schimbat şi în meciul din etapa trecută, CFR Cluj-FCSB 1-1. Atacantul stelist a avut atunci o ieşire nervoasă imediat după ce a fost schimbat – VEZI DETALII AICI. Fotbalistul de 26 de ani le-a făcut semne obscene fanilor clujeni, după ce cu doar câteva momente înainte refuzase să dea mâna cu Nicolae Dică şi Mihai Stoica.

Chiar dacă Dinamo a fost echipa mai periculoasă, FCSB a fost formaţia care a deschis scorul pe Arena Naţională. Marko Momcilovic, jucătorul preferat de Nicolae Dică în dauna lui Junior Morais, a marcat, în minutul 31, cu o lovitură de cap după centrarea din corner a lui Dennis Man. Dinamoviştii au ripostat prin May Mahlangu, sud-africanul şutând în bară de la 30 de metri.

Nu rata

Suporterii celor două echipe au făcut show în startul partidei de pe Arena Naţională, galeria lui FC Dinamo a avut o coregrafie care a marcat comemorarea a 145 de ani de la moartea lui Avram Iancu. Steliştii au avut un răspuns prompt şi au afişat următorul mesaj: „Voi ca Avram Iancu? Mai bine priviți pe bancă”. Rivalii făceau aluzie la faptul că Vasile Miriuţă, noul antrenor al lui Dinamo, a jucat în echipa naţională a Ungariei.