ULTIMA ORĂ
LIGA EUROPA / GENK-ASTRA 1-0

VIDEO. Visul frumos s-a terminat! Astra, OUT din Europa League

Astra a ratat calificarea în optimi, după ce a pierdut la Genk. Trupa lui Șumi nu a jucat rău, a controlat meciul minute bune, dar nu a înscris. Acolo a gafat! Budescu a avut cea mai mare ocazie, în finalul primei reprize. Și Teixeira, în a doua! Gazdele, haotice de multe ori, l-au avut pe Pozuelo, care a transformat impecabil o lovitură liberă. Acolo s-a scris calificarea!

Min. 90+4: S-a încheiat meciul!

Min. 90: Săpunaru vede cartonașul galben

Min. 89: Jean-Paul Boetius intră în locul lui Ruslan Malinovskiy

Min. 89: Bennard Yao Kumordzi în locul lui Alejandro Pozuelo

Min. 87: Budescu este faultat, arbitrul nu dă nimic. Șumudică face scandal pe marginea terenului și este trimis în tribune

Min. 86: Leandro Trossard vede cartonașul galben

Min. 82: Iese Seto, intră Ioniță

Min. 80: Malinovskiy vede cartonașul galben

Min. 79: Seto vede cartonașul galben

Min. 74: Gozubuyuk vede cartonașul galben

Min. 74: Geraldo vede cartonașul galben!

Min. 70: Iese Niculae, intră Buș

1-0, Genk, min. 67: Pozuelo înscrie din lovitură liberă!

Min. 50: Teixeira și Niculae, aproape de gol. Astra domină!

Min. 46: A început repriz a doua!

Min. 45: S-a încheiat prima repriză!

Min. 42: Acțiune Teixeira pe dreapta, centrează în careu, Niculae cade în duel cu un adversar, mingea ajunge la Budescu, singur, dar trage la o palmă de vinclu

Min. 39: Morais scapă în careu, dar este blocat de doi belgieni

Min. 34: Pozuelo trage pe lângă poartă, de la marginea careului

Min. 32: Seto trece pe lângă minge, la centrarea lui Budescu, în fața porții!

Min. 26: Morais a văzut cartonașul galben

Min. 21: Niculae trage din prima, de la 20 de metri, pe lângă poartă

Min. 11: Pozuelo trage peste poartă, din lovitură liberă de la 18 metri

Min. 11: Stan a văzut cartonașul galben!

Min. 7: Schrijvers trage tare de la 18 metri, mingea trece la o palmă de bara din stânga lui Lung

Min. 1: A început partida!

Iată cele două echipe:

Genk: Ryan – Castagne, Brabec, Colley, Uronen – Malinovskiy, Berge – Trossard, Pozuelo, Schrijvers – Samatta.
Rezerve: Jackers, Walsh, Kumordzi, Boetius, Buffel, Heynen, Janssens.
Antrenor: Albert Stuivenberg.

Astra: Lung – Stan, Geraldo, Săpunaru, Morais – Seto, Boubacar, Lovin – Budescu, Niculae, Teixeira.
Rezerve: Iliev, Fabricio, S. Buș, Florea, Oroș, Nicoară, Ioniță.
Antrenor: Marius Șumudică.

GENK-ASTRA LIVE VIDEO EUROPA LEAGUE SURSA 1

GENK-ASTRA LIVE VIDEO EUROPA LEAGUE SURSA 2

GENK-ASTRA LIVE VIDEO EUROPA LEAGUE. Update. Şumudică-SHOW cu jurnaliştii, în Belgia! „You are clever, my friend!” Vezi detalii aici

GENK-ASTRA LIVE VIDEO EUROPA LEAGUE. Update. UEFA a anunţat cine va arbitra meciul retur dintre KRC Genk şi Astra Giurgiu, din şaisprezecimile de finală ale Ligii Europa.

Campioana României se va deplasa pe terenul celor de la Genk, joi, 23 februarie, de la 22:05, pe „Luminus Arena”, iar partida va fi condusă de o brigadă de arbitri din Olanda, cu Serdar Gozubuyuk la centru. Acesta o să fie ajutat de tuşierii Bas van Dongen şi Davie Gossens, de arbitrii adiţionali Pol van Boekel şi Dennis Higler, iar arbitru de rezervă va fi Joost van Zuilen.

…………………………….

GENK-ASTRA LIVE VIDEO EUROPA LEAGUE. Astra a încheiat la egalitate, 2-2, prima manșă din 16-imile Ligii Europa împotriva lui Genk. Pentru astrali au marcat Budescu, minutul 43, și Seto, în minutul 90. Returul are loc peste o săptămînă în Belgia, cînd se va decide echipa care merge mai departe.

GENK-ASTRA LIVE VIDEO EUROPA LEAGUE. Cristi Săpunaru a criticat arbitrajul şi spune că Astra merge în Belgia să cîştige. Am făcut puţine antrenamente pe iarbă. Nu caut scuze, dar e greu să ne acomodăm. Nu vreau să critic arbitrajul, dar cred că la Budescu a fost penalty şi la primul lor gol a fost un offside. Va fi un meci interesant în retur şi aş vrea să avem puţin noroc şi să ne calificăm. Cred că ne motivăm mai bine în deplasare. Sperăm să facem acelaşi lucru şi la West Ham. Felicit echipa şi staff-ul. Nu e uşor să joci după 2 săptămîni de antrenamente pe sintetic. Şi în meciul cu Tîrgu Mureş am avut ocazii mari şi acum la fel. Dacă marcam mai devreme, cred că puteam închide jocul. Dar Genk joacă bine.

Play-off-ul ne-ar asigura o calificare în cupele europene şi e primordial să fim acolo. Şumi ştie să ne motiveze şi înainte de acest meci ne-a spus că tot ceea ce am făcut am făcut din dorinţa de a arăta că sîntem un grup unit. În această iarnă a fost o portiţă să plec, dar nu regret că nu am plecat„, a declarat Săpunaru.

Nu rata

Budescu a marcat un gol, însă a fost dezamăgit de arbitraj: „Am înţeles că a fost penalty clar. Şi la golul lor a fost ofsaid. Asta e. Bine că rămînem cu şanse de calificare. Am făcut multe faze frumoase. A fost un meci spectaculos, dar nu un rezultat atît de bun. N-avem meciuri în picioare, nici antrenamente. Sperăm să ne revenim şi să mergem la cel mai înalt nivel. În 2-3 meciuri sîntem la 100%. Toate terenurile sînt îngheţate şi ne antrenăm pe sintetic. Ne dorim să jucăm în play-off şi în Europa. S-a cîştigat şi la West Ham, la Viena, la Plzen. Vrem acelaşi lucru în retur. I-am mulţumit deja lui Teixeira şi sper să îi întorc serviciul. Am făcut destule minuni şi mai vrem una. Sîntem puţin frustraţi că am ratat ocaziile mai clare”.