ULTIMA ORĂ
FED CUP / ROMÂNIA - CEHIA, 6,7 FEBRUARIE

VIDEO. România, ÎNVINSĂ în meciul decisiv de Cehia! Luptă EPICĂ cu învingătoarea din ultimele ediţii

UPDATE 20:05 / Pentru cehoaice, eroina a fost Karolina Pliskova. Ea a adus două puncte din meciurile de simplu şi a făcut parte din echipa de dublu, alături de Strycova, care au adus punctul decisiv. Pentru România au punctat Simona Halep cu Petra Kvitova şi Monica Niculescu, care a învins aceeaşi adversară.

În semifinale, Cehia va juca împotriva Elveţiei. Pentru România urmează o dispută de baraj pentru menţinerea în grupa Mondială. Adversara va fi decisă în februarie.

****************************

GAME SET ŞI MECI! Cehia se califică în semifinale datorită meciului de dublu. Strycova şi Pliskova cîştigă cu 6-2, 6-3 meciul de dublu împotriva Andreei Mitu şi Ralucăi Olaru. A fost o confruntare de poveste, din păcate, România pierde calificarea mai departe în meciul decisiv.

3-5, GAME Cehia! Adversarele noastre sînt la un game de semifinală

3-4, GAME ROMÂNIA! Fetele noastre rezistă în meci, însă au nevoie de un break

2-4, GAME Cehia! Servesc foarte bine cehoaicele şi e cam gata meciul

2-3, BREAK Cehia! Pliskova şi Strycova se îndreaptă spre victorie cu acest break

2-2, GAME Cehia! Din nou un game fără mari probleme pe serviciul cehoaicelor

2-1, GAME România! Triolorele nu se lasă. Avem 2-1 şi avem mare nevoie de un break

1-1, GAME Cehia! Adversarele noastre egalează fără probleme.

1-0, GAME România! Fetele noastre reușesc să ia primul game al setului 2!

2-6, GAME, SET Cehia! Setul 1 este cîștigat de cehoaice, fără mari probleme.

2-5, BREAK Cehia! Setul 1 pare încheiat, cehoaicele au avantajul unui dublu break

2-4, GAME Cehia! Adversarele noastre îşi fac destul de lejer serviciul

LIVE VIDEO ROMANIA-CEHIA FED CUP VEZI MECIURILE ONLINE AICI!

LIVE VIDEO ROMANIA-CEHIA SURSA 2

2-3, GAME România! Rămînem aproape de adversare, Andreea Mitu a servit foarte bine

1-3, GAME Cehia! Strycova îşi face serviciul cu emoţii, dar adversarele noastre consolidează break-ul

1-2, BREAK Cehia! Olaru îşi pierde serviciul şi cehoaicele preiau iniţiativa

1-1, GAME Cehia! Pliskova a servit perfect şi adversarele noastre au făcut un game alb

1-0, GAME România! Mitu şi Olaru revin de la 0-30 şi încep cu dreptul

START DE MECI cu Andreea Mitu la serviciu

Cele 4 jucătoare intră pe teren în acest moment. Tensiune maximă la Sala Polivalentă din Cluj.

UPDATE 18:25 / S-a stabilit. Raluca Olaru şi Andreea Mitu vor evolua la dublu împotriva Karolinei Pliskova şi Barbora Strycova.

**********************

UPDATE 18:02 / Rămîne de văzut pe cine contăm în meciul de dublu. Partida decisivă începe în 30 de minute

GAME, SET ŞI MECI KAROLINA PLISKOVA 4-6, 6-4, 3-6! Cehoaica împinge meciul în decisiv după un solid joc în setul 3. Monica Niculescu a jucat admirabil, s-a bătut pentru fiecare minge şi a fost mereu aproape de adversara ei.

3-5, GAME Niculescu! Monica face un game alb, însă Pliskova serveşte pentru meci

2-5, GAME Pliskova! Karolina îşi face serviciul şi are prima şansă la cîştigarea meciului

2-4, GAME Niculescu! Urmează un game foarte important. Să vedem dacă poate să revină ca şi în setul precedent

1-4, GAME Pliskova! Cehoaica se duce la 4-1 în decisiv şi îşi consolidează break-ul

1-3, BREAK Pliskova! Offfff. Păcat. Niculescu a făcut dublă greşeală la minge de break, dar nimic nu e pierdut

1-2, GAME Pliskova! Karolina îşi face serviciul uşor

1-1, GAME Niculescu! Monica îşi face serviciul şi ţine aproape de adversară

0-1, GAME Pliskova! Karolina a servit bine şi începe cu dreptul setul decisiv

Serveşte Pliskova în debutul „decisivului”

SET, 6-4 Monica Niculescu! Românca joacă admirabil şi revine de la 2-4 la 6-4. Intrăm în decisiv, Cehia e sub mare presiune. Pliskova a plecat la vestiare.

5-4, BREAK Niculescu! Break alb pentru Monica. Extraordinar game făcut de româncă.

4-4, GAME Niculescu! Sportiva noastră egalează situaţia în setul secund şi totul se joacă

3-4, BREAK Niculescu! Superb. Monica a făcut un game de retur perfect şi serveşte pentru a egala situaţia în setul secund

2-4, BREAK Pliskova! Cehoaica rupe echilibrul. Joc foarte solid al Karolinei

2-3, GAME Pliskova! Se merge cu serviciul în acest set, extrem de echilibrat meciul

2-2, GAME Niculescu! Set foarte disputat pînă acum! Admirabil luptă românca noastră

1-2, GAME Pliskova! Karolina serveşte foarte bine, dar a fost un game foarte lung

1-1, GAME Niculescu! Monica îşi face serviciul şi arată că nu a depus armele

0-1, GAME Pliskova! Cehoaica salvează mingi de break şi demonstrează că are serviciul URIAŞ

Începe setul doi cu Pliskova la serviciu

SET 4-6 Pliskova! Trebuie să recunoaştem că cehoaica a fost jucătoarea mai solidă în acest set. A citit jocul Monicăi Niculescu şi a găsit armele care să îl contracareze

4-5, GAME Pliskova! Karolina îşi face serviciul şi o pune sub presiune pe Monica

4-4, GAME Niculescu! Monica salvează mingi de break şi egalează situaţia

3-4, GAME Pliskova! Serveşte foarte bine Karolina şi ia 3 game-uri la rînd!

3-3, BREAK Pliskova! Karolina joacă mai mult pe reverul Monicăi Niculescu pentru a evita slice-ul de forehand

3-2, GAME Pliskova! Game lejer pentru cehoaică

3-1, GAME Niculescu! Monica îşi face serviciul şi păstrează avansul

2-1, GAME Pliskova! Karolina salvează 2 mingi de break şiîşi face pînă la urmă serviciul

2-0, GAME Niculescu! Monica alternează foarte bine loviturile şi Pliskova e vizibil deranjată

1-0, BREAK Niculescu! Început perfect pentru Monica. Break în primul game

START DE MECI cu Pliskova la serviciu

UPDATE 15:35 / Urmează Monica Niculescu împotriva Karolinei Pliskova. O victorie a româncei ne duce în semifinale. Să sperăm că Monica va reuşi prestaţia excelentă de sîmbătă.

**************************************************

GAME, SET ŞI MECI SIMONA HALEP, 6-4, 3-6, 6-3! Campioana noastră se impune după un final de meci excelent şi România are 2-1 împotriva Cehiei. Românca a condus primul set, însă a avut o scădere de formă în a doua manşă. Deznodămîntul partidei cu Pliskova a fost altul pentru că în decisiv, Halep şi-a ridicat jocul şi a cîştigat de la 0-2 la game-uri.

5-3, BREAK Halep! Românca face break-ul într-un moment perfect. Serveşte pentru meci

4-3, GAME Halep! Simona se menţine la conducerea meciului şi e la două game-uri de victorie. Un break ar fi de aur

3-3, GAME Kvitova! Cehoaica cîştigă greu serviciul, dar e o tensiune foarte mare pe teren.

3-2, GAME Halep! Românca ia un game foarte important. Kvitova e sub mare presiune acum

2-2, BREAK Halep! Simona luptă şi revine rapid în set. Sperăm să fie semnalul revenirii campioanei noastre

1-2, BREAK Kvitova! Din păcate, cehoaica preia conducerea în decisiv şi meciul începe să semene perfect cu cel de ieri

1-1, GAME Kvitova! Cehoaica îşi face serviciul şi e suspans maxim în decisiv

1-0, GAME Halep! Simona cîştigă primul game din decisiv după ce salvează mingi de break

Începe DECISIVUL cu Halep la serviciu!

SET, 3-6 PETRA KVITOVA! Cehoaica trimite meciul în decisiv. Simona a început ca din tun setul, însă a căzut inexplicabil, cîştigînd un game din ultimele 6 jucate.

3-5, BREAK Kvitova! Offf, situaţia se complică pentru Simona. Petra serveşte pentru set

3-4, GAME Kvitova! Petra serveşte bine şi încheie relativ rapid game-ul!

3-3, GAME Halep! Simona îşi face lejer serviciul şi urmează un game important! Un break ar fi perfect

2-3, GAME Kvitova! Petra îşi face serviciul şi face 3 game-uri la rînd

2-2, BREAK Kvitova! Cehoaica revine în set. Simona nu trebuie să se relaxeze.

2-1, GAME Kvitova! Petra nu renunţă şi ia un game vital în economia meciului.

2-0, GAME Halep! Simona îşi face serviciul şi are un avantaj foarte bun în setul secund

1-0, BREAK Halep! Simona începe cu dreptul în setul doi şi revine de la 0-40 pe serviciul Kvitovei.

Începe setul doi cu Kvitova la serviciu

SET 6-4, SIMONA HALEP! Românca a cîştigat după 45 de minute primul set al disputei. E într-o formă mai bună decît adversara ei şi sînt mari şanse să avem 2-1 după primele 3 meciuri.

5-4, GAME Kvitova! Petra rămîne în set după ce salvează o minge de set! Simona serveşte pentru primul set

5-3, GAME Halep! Simona e la un game de cîştigarea primului set

4-3, GAME Kvitova! Petra opreşte seria adversarei cu un game alb

4-2, GAME Halep! Simona ia 3 game-uri la rînd şi se distanţează în primul set

3-2, BREAK Halep! Românca face break-ul şi preia din nou conducerea în setul inaugural

2-2, GAME Halep! Game lung cîştigat de Simona, a durat 7 minute şi a salvat mingi de break

* Prima surpriză din Fed Cup. Olanda elimină Rusia la Moscova. Kiki Bertens şi Rigel Hogenkamp le-au învins fără drept de apel pe Makarova şi Kuzneţova şi olandezele sînt deja în semifinală după 3-0

2-1, GAME Kvitova! Game alb şi 8 puncte la rînd cîştigate de cehoaică

1-1, BREAK Kvitova! Petra egalează cu un break la zero. Din păcate, serviciul doi al Simonei e foarte vulnerabil

1-0, BREAK Halep! Simona face break-ul în debut. Început bun pentru româncă

START DE MECI. Serveşte Kvitova

UPDATE 12:59 / Cele două jucătoare sînt la la încălzire. Atmosferă extraordinară la Cluj, publicul ne poate purta spre calificare.

UPDATE 12:50 / Ne pregătim de primul meci al zilei decisive. Simona Halep joacă împotriva cehoaicei Petra Kvitova. E 1-1 după prima zi şi prima naţională care va obţine 2 succese se califică în semifinale. Hai SIMONA!

**********************************************************************************************************

6-4 BREAK SET SI MECI MONICA NICULESCU! Fantastică victorie a României în faţa principalei jucătoare a Cehiei, scorul redevine egal 1-1!

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Programul zilei de mîine, duminică, de la ora 13!

Simona Halep-Petra Kvitova

Monica Niculescu-Karolina Pliskova

A Mitu/R Olaru-Allertova/Strycova

5-4, GAME Niculescu! Monica e la 1 game de victorie. Ce frumos ar fi un break acum.

4-4, GAME Kvitova! Cehoaica a fost nevoită să joace la limită pentru a lua game-ul. Oricum, Kvitova şi-a ridicat mult jocul în setul secund. Doar 2 puncte pierdute pe serviciul doi în acest set.

4-3, GAME Niculescu! Monica cîştigă rapid încă un game de serviciu! Ar fi perfect un break acum

3-3, GAME Kvitova! Emoţii pentru cehoaică la serviciu! Monica e agresivă, însă Kvitova a reuşit să scape dintr-o situaţie dificilă

3-2, GAME Niculescu! Monica încheie rapid game-ul pe propriul serviciu şi presiunea e pe umerii Kvitovei

2-2, GAME Kvitova! Cehoaica trebuie să lupte pentru fiecare punct. Reuşeşte să îşi facă serviciul, dar Monica e o războinică

2-1, GAME Niculescu! Românca ia un game maraton. 10 minute a servit Monica, însă important e că a reuşit să îl cîştige

1-1, BREAK Niculescu! Monica recuperează rapid handicapul

0-1, BREAK Kvitova! Cehoaica cîştigă game-ul inaugural. Niculescu a făcut două duble greşeli

Start în setul secund

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. SET 6-3 MONICA NICULESCU! Splendidă evoluţia Monicăi în faţa Petrei Kvitova. Alternează foarte bine loviturile şi adversara pare exasperată de diversitatea folosită de româncă.

5-3, BREAK Kvitova! Cehoaica face break-ul după două retururi pe linie

5-2, BREAK Niculescu! Remarcabil joacă Monica. Un joc foarte diversificat care o bulversează pe Kvitova

4-2, GAME Niculescu! Monica salvează două mingi de break şi încheie cu un as un game foarte important

3-2, GAME Kvitova! Cehoaica îşi face cu mari emoţii serviciul, reuşind să salveze multe mingi de break. A fost un game de peste 10 minute

3-1, GAME Niculescu! Game alb al Monicăi. Românca începe foarte bine meciul

2-1, BREAK Niculescu! Serviciul moale al Kvitovei e exploatat de Niculescu. Românca face primul break al meciului

1-1, GAME Niculescu! Monica serveşte bine şi egalează scorul

0-1, GAME Kvitova! Cehoaica îşi face greu serviciul în debut, Monica pare să fi intrat bine în meci, a reuşit cîteva retururi foarte bune

START de meci. Serveşte Kvitova

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. UPDATE 16:04 / Kvitova şi Niculescu sînt la încălzire. Frenezia s-a mai potlit în tribune după înfrîngerea Simonei Halep

UPDATE 15:42 / Urmează meciul dintre Petra Kvitova şi Monica Niculescu. Avem mare nevoie de un punct în prima zi pentru a rămîne în cărţi

************************

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. GAME, SET ŞI MECI, KAROLINA PLISKOVA! Cehoaica a fost dominată în primul set, dar a avut puterea să revină şi să cîştige cu 6-7, 4-6, 2-6 un meci de o mare tensiune. În decisiv, Pliskova a cîştigat 5 game-uri la rînd, care au adus şi primul punct al disputei pentru Cehia.

2-5, BREAK Pliskova! Cehoaica e la un game de primul punct al disputei. Soarta meciului pare pecetluită

2-4, GAME Pliskova! 3 game-uri la rînd pentru cehoaică şi e greu pentru Halep să revină

2-3, BREAK Pliskova! Karolina face break-ul şi e favorită acum la victorie

2-2, GAME Pliskova! Cehoaica egalează şi scapă dintr-o situaţie dificilă, revenind de la 15-30

2-1, GAME Halep! Simona are parte de un game lejer. Avea nevoie de aşa ceva

1-1, GAME Pliskova! Karolina îşi face serviciul şi setul decisiv începe sub semnul echilibrului

1-0, GAME HALEP! Simona începe cu dreptul, dar game-ul inaugural a durat 8 minute

Începe setul decisiv cu Halep la serviciu

SET 6-4 KAROLINA PLISKOVA! Cehoaica a controlat setul pînă la 4-2, dar Halep a reuşit să revină la 4-4. Momentul decisiv al setului l-a reprezentat pierderea game-ului 9 de Simona Halep, pe propriul serviciu de la 40-15.

4-5, BREAK Pliskova! Karolina revine de la 40-15 pentru Halep şi face break-ul. Păcat

4-4, BREAK Halep! Simona face break-ul şi egalează situaţia în setul secund. Moment foarte bun pentru româncă

3-4, GAME Halep! Românca are din nou dificultăţi la serviciu, dar rămîne aproape

2-4, GAME Pliskova! Karolina rămîne în faţă în acest set, dar nimic nu e decis în setul doi

2-3, GAME Halep! Simona rămîne în set după un nou game maraton pe propriul serviciu

1-3, GAME Pliskova! Cehoaica fortifică break-ul cu un game de serviciu foarte bun! Karolina are iniţiativa în acest set

1-2, BREAK Pliskova! Simona revine de la 0-40 la 30-40, dar greşeşte la ultimul punct, pe care îl avea în mînă

1-1, GAME Pliskova! Cehoaica începe bine setul cu serviciul, game alb!

1-0, GAME Halep! Simona cîştigă cu două lovituri cîştigătoare. Un break acum ar fi perfect

Simona serveşte prima în setul doi

SET 7-6 SIMONA HALEP! Un tiebreak foarte tensionat, însă românca se impune cu 7-5. A fost setul Simonei, care a avut de două ori şansa să îl încheie cu serviciul. Halep a fost mereu în faţă, dar trebuie să fie puţin mai atentă în momentele decisive.

6-6, BREAK Pliskova! Din păcate, serviciul doi al Simonei e vulnerabil. Doar 6 puncte din 18 cîştigate, 33%

6-5, BREAK Halep! Simona mai are o şansă să închidă setul. Karolina a trimis în fileu dintr-o poziţie bună

5-5, BREAK Pliskova! După un game de 8 minute, cehoaica face break-ul! Simona a ratat o minge de set

5-4, GAME Pliskova! Karolina îşi face serviciul, dar Halep serveşte pentru set

5-3, GAME Halep! Puţine dificultăţi pentru Simona, dar campioana noastră se apropie de primul set

4-3, GAME Pliskova! Cehoaica îşi face greu serviciu, dar rămîne în set

4-2, GAME Halep! Campioana noastră se desprinde la 4-2 după un serviciu foarte bun

3-2, BREAK Halep! Simona revine la conducerea partidei cu al 3-lea break consecutiv al partidei

2-2, BREAK Pliskova! Cehoaica ia break-ul cu puţină şansă, cu ajutorul hawk-eye-ului.

2-1, BREAK Halep! Simona face un game de retur remarcabil şi are 2-1

1-1, GAME Halep! Românca salvează 2 mingi de break şi egalează. Primul moment greu, trecut cu brio de Halep

1-0, GAME Pliskova! Începe perfect sportiva din Cehia, game alb, serviciu solid

ÎNCEPE MECIUL cu Pliskova la Serviciu

UPDATE 13:00. Simona Halep şi Karolina Pliskova sînt acum la încălzire

Atmosferă extraordinară la Cluj! E o partide de mare sărbătoare în Ardeal, tensiunea se simte în aer la această partidă

UPDATE 12:54. LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Jucătoarele României sînt prezentate acum în uralele celor peste 7000 de spectatori. Se intonează imnurile

UPDATE 12:40 / LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Primul meci de sîmbătă va fi cel dintre Simona Halep şi Karolina Pliskova, de la ora 13:00, al doilea între Monica Niculescu şi Petra Kvitova.

Duminică, primul meci va fi cel dintre Simona Halep şi Petra Kvitova, a doua înfruntare va fi cea dintre Monica Niculescu şi Karolina Pliskova, în timp ce meciul de dublu va fi diputat între Olaru/Mitu – Strycova/Alertova.

rou

VEZI AICI DECLARAŢIILE SIMONEI HALEP DE LA CONFERINŢA DE PRESĂ

*************************************

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP, 5 februarie, ora 12:30. În cîteva minute începe tragerea la sorţi. La eveniment sînt prezenţi preşedintele FRT George Cosac şi Emil Boc, primarul Clujului.

**********************************

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Încep emoţiile pentru confruntarea din FedCup dintre România şi Cehia, sfert de finală în grupa de elită a competiţiei. Astăzi, de la ora 12:30, este programată tragerea la sorţi pentru ordinea în care se vor juca partidele de la simplu.

––––––––––

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. UPDATE, ora 17.00: Simona Halep îşi va afla adversara de la Fed Cup vineri, cînd e programată tragerea la sorţi a tabloului.

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. UPDATE, ora 10.00: Simona Halep a crescut cu hagi drept idol. Acum s-a văzut clar că a avut de învăţat de la Rege. Sportiva noastă a fost surprinsă jonglînd cu mingea de tenis între antrenamente. Nu a făcut-o deloc rău!

VIDEO AICI CU SIMONA HALEP JONGLAND!!!

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. UPDATE, ora 18:19 / Delegaţia Cehiei a ajuns luni la Bucureşti. Petra Kvitova, principala rachetă a adversarelor, a declarat pe aeroport: „Revenirea Simonei nu e o problemă pentru noi. Ea este o jucătoare bună şi ştiu că România, alături de ea, este o echipă puternică. Cred că este minunat că joacă.

Mai cred că publicul român va fi un adversar periculos pentru noi, dar ştim cum să jucăm în alte ţări şi cred că vom da totul, ca întotdeauna. Am cîştigat 4 titluri în 5 ani, cred că întotdeauna trebuie să te gîndeşti la obiectivul cel mai mare”, a spus Kvitova la Dolcesport.

************************************

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. UPDATE, 1 februarie, ora 11:36 / Au mai rămas 5 zile pînă la confruntarea dintre România şi Cehia din Fed Cup. Fetele noastre au ajuns la Cluj, suprafaţa a fost montată în Sala Polivalentă.

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Simona Halep a început antrenamentele în Sala Polivalentă pe hard-ul montat de o firmă specializată. Sportiva noastră a postat un mesaj pe o reţea de socializare „Let’s start” (Să începem), semn că e determinată să conducă echipa spre victorie.

sisisisi

***********************************************

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. România revine după 24 de ani în elita Fed Cup. Pe data de 6 şi 7 februarie, tricolorele joacă împotriva campioanei en-titre din competiţie, Cehia la Sala Polivalentă din Cluj. Echipa noastră e decimată pentru această confruntare, Irina Begu şi Alexandra Dulgheru, două dintre principalele jucătoare fiind accidentate.

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Nici adversarele nu au la dispoziţie cea mai bună echipă. De la cehoaice va lipsi Lucie Safarova, numărul 9 mondial şi finalista din 2015 de la Roland Garros. Totuşi, echipa Cehiei e favorită, experienţa la acest nivel fiind de partea adversarelor.

Controversa Simona Halep

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Poate unul dintre cele mai fierbinţi subiecte despre acest meci este legat de Simona Halep. Iniţial, românca a declarat că nu va participa la această confruntare. Imediat după Australian Open, Halep a anunţat că se va opera pentru o deviaţie de sept:

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. „La îndrumarea medicului specialist, va trebui să suport o operație pentru a-mi rezolva o problemă existentă la nas, fiind sfătuită că aceasta este cea mai bună opțiune pentru a trata definitiv această problemă”, scria Halep pe o reţea de socializare.

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. La cîteva zile după, campioana nostră a decis să amîne această operaţie şi să participe la Fed Cup. Ar fi fost o misiune imposibilă pentru România să învingă campioana en-titre în Fed Cup fără a două jucătoare a lumii. Întrebarea de 100 de milioane e dacă Simona Halep poate să evolueze la nivelul ei maxim sau nu.

Halep sacrifică locul 2 în clasamentul WTA

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. E o decizie importantă pe care Simona Halep a luat-o şi care poate să o coste mult în clasamentul circuitului mondial. Amînare operaţiei poate să o coboare pe Halep pînă pe locul 8, în condiţiile în care au crescut mult şansele ca românca să nu participe la turneele de la Dubai, Indian Wells şi Miami.

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Simona e cîştigătoare la Dubai şi Indian Wells şi finalistă la Miami, astfel că are multe puncte de apărat. Operaţia la deviaţia de sept necesită o pauză de 6 săptămîni, iar dacă românca va decide să suporte intervenţia după confruntarea din Fed Cup va lipsi în turneele mai sus menţionate.

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Astfel, Simona Halep ar putea aborda sezonul de zgură de pe locul 8 WTA, în funcţie de rezultatele celorlalte adversare.

România, DECIMATĂ

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Din păcate pentru jucătoarele nu e cea mai bună perioadă. Toate româncele au ieşit din turul 2 de la Australian Open, însă problema cea mai mare e că două jucătoare de bază vor lipsi.

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Alexandra Dulgheru s-a accidentat şi nu face parte din lot. Din păcate, acelaşi lucru s-a întîmplat şi cu Irina Begu. A doua rachetă a României nu s-a putut recupera în timp util după o accidentare la genunchi. Begu s-a retras şi a făcut anunţul pe o reţea de socializare:

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. „Mi-aş fi dorit să vă dau o veste bună, însă problema de la genunchi încă nu a trecut şi perioada mea de refacere va mai dura. Cu părere de rău, trebuie să vă anunţ că nu voi putea fi prezentă la Cluj alături de fete. Fed Cup a însemnat întotdeauna foarte mult pentru mine.

Am trăit momente unice şi extrem de frumoase atunci cînd am putut să-mi reprezint ţara oriunde am jucat, cu atît mai mult în faţa publicului românesc! Le urez fetelor multă baftă şi sînt alături de ele! HAI ROMÂNIA!!!”, a scris Irina Begu.

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. În locul Irinei Begu a fost chemată Raluca Olaru, care va fi folosită cel mai probabil în jocul de dublu.

Mizăm pe Simona şi Monica

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. În ciuda problemelor, revenirea Simonei Halep a readus şi speranţa în lotul tricolor. Cel mai probabil la simplu vom miza pe Halep şi Monica Niculescu, în timp ce la dublu perechea Niculescu – Olaru pare bătută în cuie.

Lotul României:

1. Simona Halep, 2 WTA, 12-6 palmares în Fed Cup

2. Monica Niculescu, 40 WTA, 28-16

3. Andreea Mitu, 96 WTA, 1-1

4. Raluca Olaru, 49 WTA dublu

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Cehia vine la Bucureşti fără Lucie Safarova, locul 9 în clasamentul WTA. Sportiva nu a jucat deloc în 2016 fiind chinuită de o accidentare.

Lotul Cehiei:

1. Petra Kvitova, 7 WTA, 28-6

2. Karolina Pliskova, 12 WTA, 4-1

3. Barbora Strycova, 49 WTA (simplu), 24 WTA (dublu), 14-8

4. Denisa Allertova, 66 WTA, 1-0

Cehia a cîştigat 4 din ultimele 5 ediţii

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Revenirea României după 24 de ani va fi împotriva unui adversar foarte puternic. Tricolorele au avantajul de a juca pe teren propriu, în faţa a 4000 de fani, însă Cehia e cea mai bună echipă din acest deceniu în Fed Cup.

LIVE VIDEO ROMÂNIA-CEHIA FED CUP. Kvitova şi comp. au cîştigat în 2011, 2012, 2014 şi 2015 competiţia. În ultimii 5 ani au pierdut doar împotriva Italiei în această competiţie, 1-3 în semifinalele Fed Cup din 2013.