WTA SYDNEY / HALEP-KUZNETSOVA 6-7, 6-4, 3-6

VIDEO. Simona Halep PIERDE semifinala de la Sydney în setul DECISIV şi pleacă spre Melbourne. Duminică ÎNCEPE Australian Open!

3-6 GAME SET ŞI MECI SVETLANA KUZNETSOVA! Simona Halep pierde semifinala în setul decisiv, scor final 6-7, 6-4, 3-6, după 2 ore şi 45 de minute jucate pe parcursul a 2 zile, meciul fiind întrerupt în cîteva rînduri din cauza ploii.

Românca a etalat per total un tenis bun, de calitate şi a părut a fi mai afectată de greşelile pe care le-a făcut în planul de joc stabilit cu Darren Cahill decît de pierderea semifinalei cu rusoaica, care ar fi forţat-o să joace finala la nici 4 ore distanţă de încheierea semifinalei. Un lucru de înţeles, în vederea primului Grand Şlem al anului!

Partea bună a acestui turneu pentru Halep o reprezintă faptul că nu a mai avut dureri la picior, iar partidele de la Sydney au fost un antrenament bun pentru Australian Open,ce debutează duminică noapte.

3-5 GAME Halep la zero. Rusoaica e la serviciu şi poate cîştiga meciul!

2-5 GAME Kuznetsova, iar Simona serveşte pentru a rămîne în meci!

2-4 BREAK Kuznetsova înrtr-un moment cheie al setului 3 şi rusoaica are prima şansă acum la cîştigarea setului şi implicit a meciului, dacă îşi fructifică serviciul următor

2-3 GAME Kuznetsova

2-2 GAME HALEP! Se merge cap la cap în setul 3, fiecare sportivă şi-a fructificat serviciul pînă acum

1-2 GAME Kuznetsova, după ce Halep a ratat 4 mingi de break în acest game!

1-1 GAME HALEP!

0-1 GAME KUZNETSOVA în startul decisivului

Simona a cerut sfatul lui Darren Cahill înainte de startul setului 3: „Jucaţi foarte bine amîndouă pe fundul terenului, condiţiile sînt grele, bate vîntul tare, încearcă să ataci mai mult la fileu. Forţează sliceul! În rest, e totul ok!”

6-4 GAME ŞI SET SIMONA HALEP! Intrăm în setul decisiv pentru stabilirea finalistei!

LIVE VIDEO HALEP-KUZNETSOVA SURSA 1

LIVE VIDEO HALEP-KUZNETSOVA SURSA 2

LIVE VIDEO HALEP-KUZNETSOVA SURSA 3

5-4 GAME Kuznetsova şi Simona serveşte pentru adjudecarea setului 2!

5-3 GAME Halep! Şi Kuznetsova serveşte pentru a rămîne în set

4-3 GAME KUZNETSOVA, după ce gameul a fost întrerupt minute bune din cauza ploii.

4-2 GAME Halep! Încet, dar sigur ne îndreptăm spre setul decisiv

3-2 GAME KUZNETSOVA!

3-1 GAME Halep! Românca se desprinde în setul secund!

2-1 BREAK HALEP! Simona face rebreak şi conduce iar în setul 2

1-1 BREAK KUZNETSOVA! Setul 2 începe cu 2 breakuri, precum primul act al meciurilui, început în cursul zilei de joi!

1-0 BREAK HALEP! Simona începe tare setul 2 şi face break la zero!

Setul 2 începe cu Kuznetsova la serviciu.

TIEBREAK SETUL 1 SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA: 0-1, 1-1, 2-1, 2-2, 2-3, 3-3, 3-4, 3-5, 3-6, 4-6, 5-6, 5-7 şi rusoaica reuşeşte să cîştige primul set cu 7-6!

6-6, GAME Kuznetsova! Avem tie break în setul 1!

UPDATE / Din fericire, după doar 5 minute de pauză, jocul se reia.

La 40-0 pentru Kuznetsova în gameul 12 al primului set, meciul este întrerupt iar din cauza ploii!

6-5, GAME Halep! Simona cîştigă gameul după ce a salvat o minge de break! Iar în caz de victorie, românca o va întîlni pe Monica Puig, din Porto Rico, în finala turneului, care s-a calificat în ultimul act după ce Belinda Bencic s-a retras la finalul primului set, pierdut cu 6-0!

5-5, GAME Kuznetsova! După ce Simona a avut 30-0 pe serviciul Svetlanei

UPDATE Ora 04:15 / Semifinala stă să înceapă! Hai, Simona!

UPDATE Ora 03:40 / Semifinala Simonei Halep se va relua în jurul orei 4:30, după meciul ATP dintre Alexandr Dolgopolov şi Grigor Dimitrov, aflat în decisiv la scorul de 2-4.

UPDATE Ora 13:30 / E oficial! Semifinala Halep/Kuznetova se reia la ora 4 dimineaţă! Urmînd ca eventuala finală să aibă loc de la ora 10:30!

UPDATE ORa 13:15 / Organizatorii au anunțat că partida Simonei Halep a fost amînată pentru sesiune de dimineață a zilei de mîine, începînd cu ora 10:30. Ceea ce înseamnă că semifinala contra Svetlanei Kuznetsova, întreruptă la scorul de 5-4 pentru româncă în setul 1 se va relua în sesiunea de noapte, pe fusul orar al României, care va începe de la ora 1:30!

REZUMATUL PRIMULUI SET

Ceea ce înseamnă că, în cazul în care se va califica, Simona Halep poate juca 2 meciuri în aceeaşi zi, respectiv şi finala! Conform programului, ultimul act ar trebui să se dispute vineri!

Ploaia întrerupe din nou meciul. Jucătoarele merg la vestiare de această dată. Revenim cînd ploaia se va opri.

5-4, GAME Halep! Simona reuşeşte un game de serviciu foarte bun şi pune presiune pe Kuzneţova, care va reveni pentru a rămîn în set!

4-4, BREAK Halep! Pauza pare să fi fost de bun augur pentru Simona, care şi-a luat break-ul înapoi! Din fericire, ploaia s-a oprit după cîteva minute şi meciul se reia 3-4, 15-30 Kuzneţova!

A început ploaia la Sydney. O situaţie neplăcută pentru ambele jucătoare. Rămîne de văzut cît durează această ploaie şi dacă meciul se mai poate disputa azi. Să nu uităm că e ora 21:00 în Australia Darren Cahill: „Mai mult efect în minge. Să faci mai mulţi paşi spre minge. E bine cum returnezi. Împotriva ei trebuie să loveşti un pic mai sus şi mai adînc. Cum te simţi mai bine. La al doilea serviciu se mută mult pe stînga”

3-4, GAME Halep! Simona cere o pauză de coaching

2-4, GAME Kuzneţova! Rusoaica face 3 game-uri la rînd şi e favorită să ia primul set

2-3, BREAK Kuzneţova! Svetlana returnează foarte bine în acest debut de meci

2-2, GAME Kuzneţova! Rusoaica a servit bine şi a profitat de cîteva greşeli ale Simonei

2-1, GAME Halep! Mult mai bun serviciul româncei. Simona a dominat schimburile de mingi

1-1, BREAK Halep! Simona repară game-ul de serviciu din debut şi egalează situaţia

0-1, BREAK Kuzneţova! Rusoaica face break-ul după un game de retur foarte bun. START DE MECI

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. Halep şi Kuzneţova sînt la încălzire în acest moment. Destul de răcoare la Sydney. Darren Cahill şi mama Simonei Halep, Tania, sînt în tribune.

*********************

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE Ora 11:20. Gata! Începe meciul Simonei Halep în curînd! Cele două sportive au intrat în arenă! Organizatorii au amînat pentru mîine toate partidele ATP, dar cele din turneul WTA se joacă!

Din fericire, ploaia s-a oprit!

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE Ora 11:00. Nu se joacă tenis de aproape 3 ore la Sydney. Ploaia dă peste cap planurile organizatorilor. Dacă se opreşte ploaia, Simona Halep va juca după ora 12:00, dar există și varianta ca meciul să fie amînat pentru vineri, ținînd cont că ora localăm la Sydney este 20:00.

***********************

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE 09.20. Meciul Simonei Halep va începe după ce se va încheia partida dintre Alexandr Dolgopolov și Grigor Dimitrov.

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE 08:54. Încă o amînare anunţată de organizatori. Cel mai probabil, meciul va începe la ora 09:15

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE 07:47. Startul meciului e în continuare amînat. Noua oră de start anunţată de organizatori e 09:00

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE 07:26. Organizatorii au anunţat o nouă oră de start a meciului Halep – Kuzneţova. Partida nu va începe înainte de ora 07:50.

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE 07:10. Ploaia s-a oprit la Sydney și voluntarii curăță terenul „Central” de apă. Startul meciului e programat la ora 07:30.  *

* LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE, 14 ianuarie, ora 07:00. Bună dimineața tuturor! Vești proaste de la Sydney. Ploaia amînă cu 30 de minute startul meciului dintre Simona Halep și Svetlana Kuznețova. Partida va începe la ora 07:30. ***************************************************** LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE Ora 10:50 Organizatorii au anunțat ora de start a semifinalei Simonei Halep cu Svetlana Kuynetsova de joi dimineață! Partida va începe la ora 7 dimineață și va fi transmisă ăîn format LIVe VIDEO pe www.fanatik.ro

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. GAME, SET şi MECI SIMONA HALEP, 6-4, 7-5! Prestaţie solidă a româncei, care a avut iniţiativa de-a lungul acestei partide. Simona a servit bine şi în afară de cîteva ezitări, a făcut un joc foarte bun. Simona Halep va evolua în semifinale împotriva Svetlanei Kuzneţova. *

*

Darren Cahill: „Pune energie în minge, loveşte tare, mişcă-te bine! Joci bine, trebuie să fii pozitivă. Vrei să ai tu iniţiativa sau ea? Haide, totul începe de la serviciu”

VIDEO REZUMATUL PARTIDEI CU PLISKOVA AICI SI CEL MAI TARE PUNCT AL MECIULUI!

6-5, BREAK Halep! Simona reuşeşte un nou break şi va mai serveşte o dată pentru meci

5-5, BREAK Pliskova! Şansă mare ratată de Simona. Cehoaica a avut în control acest game încă de la începutul său

5-4, BREAK Halep! Break alb reuşit de Halep, imediat după ce şi-a pierdut serviciul! Simona serveşte pentru meci

4-4, BREAK Pliskova! Karolina revine în set după un game în care Simona a făcut multe greşeli neforţate

4-3, GAME Pliskova! Game blitz cîştigat de Karolina. E primul game alb al meciului

4-2, GAME Halep! Game important cîştigat de Simona, care se apropie la 2 game-uri de victorie

3-2, GAME Pliskova! Halep a ratat o şansă de break, însă Karolina a servit bine. Cehoaica cere ajutorul antrenorului

3-1, GAME Halep! Românca a servit foarte bine de această dată şi se distanţează la 3-1. Presiune pe Karolina

2-1, BREAK Halep! Simona cîştigă pe serviciul advers şi conduce în setul secund cu 2-1. Joc solid arătat de româncă, în afară de cîteva ezitări

1-1, GAME Halep! Un game maraton cîştigat de Simona. Românca a rămas cu gîndul la cele 3 şanse de break irosite în primul game şi asta s-a văzut

0-1, GAME Pliskova! Păcat. Simona ratează 3 mingi de break, Karolina cîştigă game-ul de la 0-40

LIVE VIDEO VEZI ONLINE MECIUL SIMONEI HALEP AICI!

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. Pliskova începe cu serviciul în setul doi

SET, 6-4 Halep! Simona a dominat primul set. A început fulminant cu 5 game-uri succesive şi s-a relaxat pe final, cînd a fost la un pas să fie egalată. Din fericire, românca a gestionat bine momentul dificil din game-ul 10 şi s-a impus

Cahill: „Dă-ţi timp. Nu e nici o problemă dacă pierzi primul punct din game. Nu te grăbi, ai jucat foarte bine pînă acum. Haide, nu e mare lucru!”

5-4, GAME Pliskova! Simona cere ajutorul lui Cahill

5-3, BREAK Pliskova! Simona s-a relaxat în acest game şi asta a costat-o. Oricum, mai are 2 şanse de a închide setul, una pe propriul serviciu

5-2, GAME Pliskova! Simona Halep urmează să servească pentru set

5-1, GAME Halep! Joc foarte solid arătat de Simona pînă acum. Puţine greşeli, puţine ezitări, retur foarte bun şi e 5-1

4-1, BREAK Halep! Simona reuşeşte un nou break, profitînd de greşelile la serviciu ale cehoicei. Karolina a făcut dublă greşeală la minge de break pentru adversară

3-1, GAME Halep! A fost un game maraton cîştigat în cele din urmă de Simona. Pliskova a irosit şanse de break

2-1, BREAK Halep! Românca returnează foarte bine şi cîştigă break-ul

1-1, GAME Halep! Simona revine de la 15-30 şi îşi face serviciul

0-1, GAME Pliskova! Cehoaica îşi face serviciul rapid şi conduce în start

Start de meci! Pliskova serveşte prima

UPDATE, 0ra 07:07. Cele două jucătoare sînt pe teren la încălzire. E o vreme superbă la Sydney. În 3 minute începe meciul. Au mai rămas în concurs 3 capi de serie, Simona Halep, Karolina Pliskova şi Belinda Bencic.

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE, 13 ianuarie, ora 07:00.  În cîteva minute va începe meciul dintre Simona Halep și Karolina Pliskova din sferturile turneului de la Sydney. În primul sfert de finală, Svetlana Kuznețova a învins-o pe Sara Errani cu 7-6, 6-0 şi va avea ca adversară cîştigătoarea meciului Halep – Pliskova.

**********************************

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. Simona Halep joacă în această dimineaţă, de la ora 7:00, împotriva Karolinei Pliskova, confruntare care poate fi văzută ca o avancronică a disputei de România şi Cehia, care va avea loc peste o lună.

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. / Halep şi Pliskova s-au mai întîlnit de două ori pînă acum, ambele în 2015. Halep s-a impus de fiecare dată, fără să cedeze vreun set. A fost 7-6, 6-4 în finala de la Dubai şi apoi, la Indian Wells, 6-4, 6-4.

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. / Karolina are o soră geamănă în circuit, Kristina, locul 117. „Mi se pare amuzant cînd jucăm dublu împreună şi lumea nu ne recunoaşte. Şi e atît de simplu. Vă dau un pont, eu sînt dreptace, iar ea stîngace”, s-a amuzat Karolina Pliskova.

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. / Pliskova a povestit şi cîteva lucruri interesante despre ea. Are o pasiune neaşteptată: „Îmi plac la nebunie bomboanele, nu pot să mă abţin. Chiar dacă antrenorii mă ceartă de multe ori pentru că exagerez”. În plus, Pliskova are o pasiune şi pentru citit: „Cartea mea favorită este ‘Alchimistul’. Am citit-o de mai multe ori pînă acum.

……………………………………………………………………………………………………………………………

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE, ora 11:20 / Halep s-a calificat în sferturi la Sydney după o victorie muncită în fața Carolinei Garcia, scor 6-4, 2-6, 6-1. În sferturile de finală, românca o va înfrunta pe Karolina Pliskova, Cehia, locul 11 WTA. Partida se va juca miercuri dimineață, nu înainte de ora 7:00.

LIVE VIDEO HALEP – GARCIA: SURSA 1

LIVE VIDEO HALEP – GARCIA: SURSA 2

LIVE VIDEO HALEP – GARCIA: SURSA 3

6-1. Halep face un nou break și e în sferturi.

5-1. Halep își face serviciul și continuă marșul spre sferturi.

4-1. Un nou break reușit de Halep, care este aproape de calificare.

3-1. Halep revine la conducerea jocului, cu lovituri solide.

2-1. Halep face break după cîteva schimburi foarte intense.

1-1. Halep își face serviciul și întrerupe seria de 5 game-uri cîștigate de Garcia.

0-1. Garcia își face serviciul după ce Halep ratează o minge de break.

* Halep acuză din nou dureri la tendonul lui Ahile și cere intervenția medicului.

………………………………………………………………………………………………………………….

2-6. Simona nu își revine, deși a cerut și ajutorul lui Darren Cahill. Break la 0 și set pentru Garcia.

2-5. Garcia își face serviciul în ciuda opoziției Simonei.

2-4. Halep își pierde serviciul pentru prima dată în acest meci.

2-3. Garcia revine de la 0-30 și își face serviciul.

2-2. Simona reușește și ea să cîștige pe propriul serviciu.

1-2. Garcia își face serviciul.

1-1. Simona își face și ea serviciul fără mari probleme.

0-1. Garcia își face serviciul la 30.

…………………………………………………………………………………………………………

6-4. Simona își face serviciul la 15 și își adjudecă setul 1.

5-4. Garcia își face serviciul la 0, dar Simona servește pentru set.

5-3. Halep își face serviciul după ce mai salvează o minge de break. A dat un as, dar și două duble în acest game.

4-3. Garcia revine de la 0-30 și își face serviciul.

4-2. Simona se distanțează după ce mai salvează o minge de break.

3-2. Halep face break la 0 după cîteva lovituri de excepție.

2-2. Simona face game, deși este ezitantă pe serviciul 2.

1-2. Garcia, din nou game la 30.

1-1. Simona își face serviciul greu, după ce salvează o minge de break.

0-1. Garcia cîștigă primul game, pe propriul serviciu, la 30.

………………………………………………………………….

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE 09:10 / Meciul dintre Halep și Caroline Garcia ar trebui să înceapă în jurul orei 9:30, dat fiind programul aglomerat de la Sydney, înaintea acestui ultim meci al zilei.

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE 09:00 / Organizatorii turneului WTA de la Sydney au anunţat ora de începere a disputei Simona Halep-Caroline Garcia. Astfel, meciul dintre cele două va avea loc marţi dimineaţa, de la ora 09:00.

Va fi al treilea meci al zilei pe Ken Rosewall Arena şi va începe nu mai devreme de ora locală 18:00, adică 9 dimineaţă în România.

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. UPDATE 10:05 / Simona Halep va disputa prima sa partidă la turneul Premier de la Sydney cu sportiva din Franța, Carolline Garcia. Aceasta și-a învins, duminică dimineața, compatrioata, Kristina Mladenovic, în primul tur al turneului.

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. Meciul din optimile competiției dintre Halep și Garcia (22 de ani, locul 34 WTA) va avea loc marți, dimineața. Nu a fost stabilită ora de începere.

……………………………………………………………………..

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. Românca va avea liber în primul tur al turneului Premier, de la Sydney, care va începe pe 11 ianuarie. Astă noapte a avut loc tragerea la sorți. CLICK SUS PE GALERIA FOTO PENTRU TABLOUL COMPLET!

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. Dacă va putea juca, ea acuzînd probleme la picior, pe Simona o așteaptă în turul al doilea un meci cu învingătoarea dintre jucătoarele franceze Kiki Mladenovic și Caroline Garcia. Acesta ar fi primul meci al Simonei din 2016, după ce românca a abandonat la Brisbane înaintea partidei cu Vika Azarenka.

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. Dacă pe Mladenovici a întîlnit-o de de trei ori (victorie o singură dată, la ultima partidă, 7-5, 5-7, 6-4 la Cincinnati), cu Garcia ar fi o premieră.

Karolina Pliskova,  Ana Ivanovic, Anastasia Pavlyuchenkova sau o jucătoare din calificări ar fi adversara Simonei Halep în sferturi.

LIVE VIDEO SIMONA HALEP-SVETLANA KUZNETSOVA SEMIFINALE SYDNEY. Iar în semifinale, Petra Kvitova sau Carla Suarez Navarro sînt adversarele plauzibile.