TENIS / ATP ROMA

REVANŞA! Rafa Nadal, ÎNFRÂNT pe zgura de la Roma de Thiem. Eşec după 17 victorii la rând

gerger

Rafael Nadal şi-a încheiat seria de 17 succese la rând pe zgură în sferturile de la Roma. „Matadorul” a fost învins de austriacul Dominic Thiem cu scorul de 4-6, 3-6.

Austriacul şi-a luat revanşa după finala pierdută la Madrid duminica trecută. Atunci, Rafa Nadal s-a impus cu 7-6 (8), 6-4 şi obţinea al treilea titlu pe zgură în această stagiune.

Este prima înfrângere a lui Rafa Nadal în acest sezon pe suprafaţa roşie. Spaniolul a câştigat turneele de la Monte Carlo, Barcelona şi Madrid înainte de a fi învins în sferturi, la Roma.

Obiectivul principal al lui Nadal pentru acest sezon este recucerirea titlului de la Roland Garros. Ibericul caută al 10-lea titlu la Internaţionalele Franţei după succesele din 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013 şi 2014.

Rafa Nadal a pierdut doar două meciuri în carieră pe zgura de la Roland Garros. În 2009, Rafa a fost învins în optimi de Robin Soderling, 6-2, 6-7, 6-4, 7-6.

A doua înfrângere a lui Rafa a venit în 2015, în sferturi de finală, când Nole Djokovic l-a învins pe Nadal cu 7-5 6-3 6-1. În 2016, Nadal a fost nevoit să se retragă din cauza unor probleme la încheietură.