LIGA CAMPIONILOR. Real – Atletico, AS Monaco – Juventus, în semifinalele Ligii!

SEMIFINALELE LIGII CAMPIONILOR:

Real Madrid – Atletico Madrid

AS Monaco – Juventus

* Semifinalele vor avea loc pe datele de 2-3 mai, de la ora 21:45. Returul este programat pe 9 şi 10 mai. Finala va avea loc la Cardiff, pe 3 iunie.

UPDATE, ora 13:00 / A început ceremonia tragerii la sorţi! În scurt timp aflăm meciurile din semifinale

TRAGERE LA SORTI SEMIFINALE CHAMPIONS LEAGUE. Patru echipe au mai rămas în cursă pentru câştigarea Ligii Campionilor. Au fost meciuri de vis şi în sferturile de finală, iar trofeul va fi o afacere între Real Madrid, Atletico Madrid, Juventus şi AS Monaco.

TRAGERE LA SORTI SEMIFINALE CHAMPIONS LEAGUE. Real Madrid a învins cu scorul de 6-3 Bayern Munchen. În tur, a fost 2-1 pentru „galactici” la Munchen, dar returul a fost cu peripeţii. Bayern a trimis meciul în prelungiri, însă nu a mai rezistat cu om în minus şi a fost înfrântă de echipa lui Zidane, care a înscris de 3 ori în extra time. Din păcate, arbitrul Kassai a pătat meciul prin deciziile sale pro-Real Madrid.

TRAGERE LA SORTI SEMIFINALE CHAMPIONS LEAGUE. Atletico Madrid a controlat „dubla” cu Leicester City, şi s-a calificat cu 2-1 la general. A fost 1-0 pe Vicente Calderon şi 1-1 la Leicester.

TRAGERE LA SORTI SEMIFINALE CHAMPIONS LEAGUE. Barcelona nu a mai reuşit nicio remontada în sferturi. După ce a întors acel 0-4 din prima manşă cu PSG, reuşind să învingă, 6-1 în retur, catalanii au încercat acelaşi lucru şi cu Juventus. Italienii au învins cu 3-0 în tur, dar în retur n-au fost deloc artificii şi s-a încheiat 0-0.

TRAGERE LA SORTI SEMIFINALE CHAMPIONS LEAGUE. AS Monaco a reuşit surpriza. Monegascii revin în semifinalele Ligii Camponilor după 13 ani de pauză. Echipa lui Jardim a câştigat ambele meciuri cu Dortmund, 3-2, respectiv 3-1 şi monegascii sunt în semifinale.

Tragere la sorţi pentru semifinale

TRAGERE LA SORTI SEMIFINALE CHAMPIONS LEAGUE. Vineri, 21 aprilie, de la ora 13:00 va avea loc tragerea la sorţi a semifinalelor din Liga Campionilor. Nu există niciun fel de restricţii şi fiecare dintre cele 4 echipe vor putea cădea între ele.

TRAGERE LA SORTI SEMIFINALE CHAMPIONS LEAGUE. Două dintre cele 4 echipe au fost prezente în urnă şi anul trecut în această fază: Real Madrid şi Atletico Madrid. Deţinătoarea trofeului este Real, care are şansa să devină prima echipă care îşi apără trofeul în istoria Ligii Campionilor.

Real, „bestia nera” pentru Atletico

TRAGERE LA SORTI SEMIFINALE CHAMPIONS LEAGUE. Real Madrid şi Atletico au disputat de două ori finala în ultimii 3 ani. Pentru echipa lui Simeone, echipa „blanco” este „bestia nera”.

În ultimele 3 sezoane, Real Madrid a scos Atletico din Liga Campionilor. De două ori, Real Madrid a câştigat finala în faţa rivalei din oraş.

TRAGERE LA SORTI SEMIFINALE CHAMPIONS LEAGUE. În 2014, Atletico Madrid conducea cu 1-0 în minutul 90, dar golul lui Sergio Ramos din minutul 90+3 a trimis meciul în prelungiri. Real Madrid a defilat în prelungiri şi a mai marcat de trei ori prin Bale, Marcelo şi Ronaldo. S-a încheiat 4-1.

rrr

În 2015, Real Madrid a eliminat Atletico în sferturile de finală. „Galacticii” au remizat 0-0 pe Vicente Calderon şi au învins cu 1-0 pe Bernabeu, prin golul lui Hernandez din minutul 88.

gg

TRAGERE LA SORTI SEMIFINALE CHAMPIONS LEAGUE. În 2016, Real şi Atletico au jucat din nou finala. Ramos a marcat din nou într-o finală de Ligă, dar Atletico a egalat pe final prin Carrasco. Meciul a ajuns la loviturile de departajare, unde Real Madrid a avut din nou câştig de cauză. Juanfran a ratat pentru Atleti, iar Ronaldo a înscris penalty-ul decisiv.

bt

Ibericii au făcut legea în ultimele 5 sezoane

TRAGERE LA SORTI SEMIFINALE CHAMPIONS LEAGUE. 3 din ultimele 5 sezoane din Liga Campionilor au fost câştigate de echipele din Spania. Chelsea, Bayern , Barcelona şi Real Madrid (de două ori) s-au impus în ultimele 5 ediţii ale Ligii Campionilor.

Sezonul 2011-2012:

Semifinale:

Bayern Munchen – Real Madrid 2-1, 1-2 (3-1 după loviturile de departajare)

Chelsea – Barcelona 1-0, 2-2

Finala

Bayern – Chelsea 1-1 (3-4 după loviturile de departajare)

Finală:

Real Madrid – Atletico Madrid 1-1 (5-3 după loviturile de departajare)

Prezentarea echipelor din semifinale

În 2017, Real Madrid, Atletico Madrid, AS Monaco şi Juventus se bat pentru trofeu. Real Madrid are 11 trofee, Juventus are 2 trofee, în timp ce Atletico Madrid şi AS Monaco nu au câştigat trofeul.

Real Madrid

wg

* Cel mai titrat club din istoria Ligii Campionilor. A câştigat de 11 ori trofeul

* Este deţinătoarea trofeului

* 764 de milioane de euro este valoarea lotului „galacticilor”

* Nu a câştigat niciodată Liga Campionilor, cel mai bun rezultat fiind finala din 2004, pierdută cu 0-3 împotriva lui FC Porto

* Este singurul club din Franţa care are mai mult de o calificare în semifinalele Ligii Campionilor (de 4 ori)