VIDEO. Derby ÎNCINS pe final! UTA şi ASU Poli încheie la egalitate

FINAL DE MECI! UTA şi ASU Poli încheie la egalitate, 1-1 în derby-ul Vestului. Cu acest egal, gazdele adună 27 de puncte şi sînt pe locul 6. ASU Poli rămîne în zona retrogradării, pe 16 cu...
13.11.2016 | 16:00

FINAL DE MECI! UTA şi ASU Poli încheie la egalitate, 1-1 în derby-ul Vestului. Cu acest egal, gazdele adună 27 de puncte şi sînt pe locul 6. ASU Poli rămîne în zona retrogradării, pe 16 cu 13 puncte.

VEZI REZULTATELE ŞI CLASAMENTELE DIN LIGA SECUNDĂ

BĂTAIE CRUNTĂ ÎNAINTE DE DERBY. FANII S-AU BĂTUT PE STRĂZILE ARADULUI

Min. 88: GOOOOOOOOOL UTA! Andor egalează cu un şut la colţul lung din marginea careului. Un gol meritat de gazde.  VEZI VIDEO

Min. 76: Chindriş RATEAZĂ a doua execuţie şi Gkakos e eroul timişorenilor VEZI VIDEO

Min. 74: Chindriş transformă penalty-ul, dar lovitura se va repeta.

Min. 73: PENALTY pentru UTA! Chindriş va exacuta

Min. 70: GOOOOOOOOOOOOOOL ASU Poli! Blănaru deschide scorul. Reia din 3 metri cu latul o minge venită din corner VEZI VIDEO

Min. 67: Se construieşte greu în acest meci. UTA domină teritorial, însă golurile întîrzie să apară

Start în repriza secundă!

Min. 45: Final de primă repriză! UTA şi ASU Poli s-au închis reciproce într-o repriză disputată în condiţii foarte grele. 0-0 după 45 de minute

Min. 25: Scorul e în continuare 0-0, însă condiţiile sînt dificile. Se joacă în mocirlă (Captură: Dolcesport)

1

Min. 12: Meciul e întrerupt din cauza fumigenelor. E un moment de respiro pentru ambele echipe. Şi petardele explodează pe gazonul din Arad

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. UPDATE, ora 14:00 / A început meciul

UTA: Miron – Polgar, Filaret, Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriş, Tănase, Andor – Ad. Petre, Curtuiuş.

Poli: Gkakos – Motreanu, Telescu, Bilea, Taub – Constantinescu, Birău, Stancu, Ghinescu – Mărgărit, Bădăuţă.

VEZI MECIUL LIVE ONLINE AICI

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. UPDATE, ora 13:40 / Au apărut primele ciocniri între suporteri pe străzile Aradului, fanii lui „Poli” au ieşit din rînd şi au atacat câţiva arădeni aflaţi pe cealaltă parte a drumului, conform aradon.ro

123333-aufmacher-1731842-8-7700fad55c73c3282aaf2b20dd7b34b3

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. UPDATE, ora 13:00 / Fanii timişoreni, circa 300 la număr, fac spectacol pe străzile Aradului în drum spre arenă, informează aradon.ro!

dsc_2221-650x435-8

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. UPDATE, ora 12:50 / La stadionul „Motorul” din Aradul Nou are loc operaţiunea de îndepărtarea a apei de pe gazon. Ea este pe final, după ce aproximativ 20 de voluntari s-au oferit să ajute clubul. Folia care a fost trasă peste teren, timp de 24 de ore, a ajutat puţin pentru ca apa să nu invadeze iarba, însă aseară şi azi-noapte a mai ploua, aşa că s-a strâns, din nou, destulă, conform aradon.ro

poli-2-600x450-9-1

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Înarmaţi cu bureţi şi găleţi, dar şi teuri de mari dimensiuni, oamenii au reuşit să îndepărteze, în mare măsură, „inundaţia”, însă – din păcate – acum e noroi în loc de apă. În scurt timp, elicopterul deţinut de Valer Blidar va ajuge la stadion şi va survola la joasă înălţime, pentru a încerca să usuce, pe cît posibil, suprafaţa de joc. Oricum, ea va ceda sub ghetele jucătorilor, dar se fac eforturi pentru ca problemele să fie cât mai mici.

poli-3-600x450-12-1

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Elicopterul a survolat gazonul!

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Elicopterului aparţinând omului de afaceri arădean Valer Blidar a survolat gazonul stadionului „Motorul” de la mică înălţime. S-a dorit uscarea parţială a terenului, rămîne de văzut cât s-a reuşit, în cele aproximativ 15 minute cît a durat totul.

poli-1-600x450-12

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. A fost o acţiune spectaculoasă, acum nu ne mai rămâne decît să aşteptăm spectacolul suporterilor, dar şi al jucătorilor.

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. UPDATE, ora 12:00 / E atmosferă de mare meci în Banat. Sute de suporteri timişoreni au plecat cu trenul la Arad pentru derby. Meciul poate fi urmărit pe FANATIK.RO, de la ora 14:00.

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Unul dintre cele mai “fierbinţi” meciuri ale României este derby-ul dintre UTA şi Poli. Disputa are loc duminică, de la ora 14:00 în liga secundă. În ciuda problemelor care au “năpădit” cele două echipe în ultimii ani, meciul stîrneşte, cel puţin la nivelul fanilor, o mare rivalitate.

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Rivalitate de 52 de ani

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Rivalitatea dintre cele două formaţii a izbucnit în 1964 cînd a avut loc primul episod violent. UTA şi Poli au încheiat 3-3 la Timişoara, într-un meci în care maniera de arbitraj a fost aprig contestată de fanii gazdelor. În majoritate studenţi, fanii s-au năpustit asupra autorităţilor pentru că arbitrul Lulu Mihăiescu, cel care a condus meciul, a anulat un gol valabil lui Poli şi nu a acordat un penalty.

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Incidentele au escaladat şi în afara stadionului. Martorii vremii spun că fanii lui Poli au incendiat maşini ale Miliţiei şi s-au luat la bătaie cu forţele de ordine. Nu s-a terminat bine pentru studenţii protestatari, mulţi fiind exmatriculaţi pentru comportament.

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Presa din acele vremuri a condamnat comportamentul suporterilor şi i-a numit “Elemente înapoiate” pe cei care au provocat haos. De atunci, între UTA şi Poli au dezvoltat o mare rivalitate, amplificată şi de succesul pe care l-au avut cele două oraşe.

Cele mai galonate oraşe

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Timişoara şi Arad sînt cele mai galonate oraşe ale provinciei. Timişoara are în zestre 10 titluri de campioană, dar nici unul cîştigat de Poli. Chinezul a cucerit 6 titluri de campioană şi Ripensia s-a impus de 4 ori pe prima scenă a fotbalului autohton.

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. De cealaltă parte, Aradul are 6 titluri de campioană, toate obţinute de UTA Arad. În campionat, cele două echipe s-au întîlnit de 34 de ori în primele două eşaloane ale ţării.

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. De fiecare dată cînd cele două echipe s-au întîlnit, tribunele au fost arhipline. Aşa va fi şi de această dată, cele 1900 de bilete fiind date în cîteva minute. E păcat că un asemenea derby se joacă pe un stadion unde nu pot intra mai mult de 2000 de persoane, dar acestea sînt doar cîteva efecte ale problemelor pe care le-au avut cele două cluburi în ultimii ani.

Au acoperit terenul cu o prelată

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Organizatorii meciului dintre UTA “Bătrîna Doamnă” şi ASU Poli au avut probleme destul de mari în săptămîna meciului. Vremea capricioasă e una destul de importantă şi cum stadionul pe care se va juca nu are cele mai înalte standarde, s-a hotărît acoperirea terenului de joc cu o prelată, care să protejeze gazonul de ploaie.

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Peste 100 de fani arădeni au fost şi la antrenamentele echipei şi au vorbit cu jucătorii despre acest meci: “

Cred că e prima dată cînd avem un derby la care chiar nu trebuie să le explicăm jucătorilor ce înseamnă Uta-Poli pentru noi, pentru că majoritatea aţi crescut cu asta în sînge.

Cei care nu sînteţi din Arad, o să aveţi ocazia să jucaţi într-unul dintre cele mai importante meciuri pe care o să le jucaţi vreodată în viaţa voastră“, a spus unul dintre liderii galeriei arădene.

Istoric în imagini

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. FANATIK.RO vă prezintă cîteva imagini de colecţie şi video-uri de la derby-urile dintre Poli şi UTA. Prima imagine pe care o prezentăm datează din 1962 cînd cele două echipe au încheiat la egalitate, 1-1. În imagine e Sasu de la UTA, în duel cu Botescu de la timişoreni la faza golului de 1-1 marcat de arădean.

1

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. A doua imagine prezentată datează din 9 decembrie 1973. UTA şi Poli se reîntîlneau în prima divizie. Arădenii s-au impus cu un categoric 3-0.

2

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Pe 18 mai 1975, UTA se impunea cu 2-0. Mai jos sînt patru suporteri timişoreni, alături de un afiş care anunţa disputarea derby-ului.

3

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Pe 11 septembrie 1993 se juca primul derby după 11 ani în prima divizie. Arădenii s-au impus cu 1-0, unicul gol fiind semnat de Adrian Ungur, în minutul 37.

ffsd

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. În 1998, UTA şi Poli au înregistrat o remiză la Arad, 1-1. Ilie Stoican a deschis scorul pentru alb-violeţi în minutul 4, însă Claudiu Drăgan a restabilit egalitatea pentru gazde, în minutul 61.

5

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. În 2007, Poli juca finala Cupei României doar o săptămînă mai tîrziu după derby. Antrenorul Vali Velcea folosea o formaţie experimentală. UTA s-a impus cu 2-1. Mai jos, imagini de la golul egalizator al lui Gigel Bucur.

7

UTA-POLI TIMISOARA LIVE VIDEO. Pe 30 septembrie 2011 a avut loc ultima întîlnire dintre UTA şi Poli la Arad. A fost un meci tern, care s-a încheiat 0-0 şi istoria derby-urilor dintre cele două echipe se încheia atunci. În 2016, după o pauză de 5 ani, UTA şi ASU Poli reînoadă tradiţia acestor meciuri.

Rezultatele celor 34 de confruntări dintre UTA şi Poli în campionat:

29 august 1948 ITA – Politehnica 2-0 (Karpinetz 7, 9)
4 iunie 1950 Flamura Roşie – CSUT 4-0 (Capas 4, Mercea 44, 62, Boitoş)
25 martie 1951 Flamura Roşie – Ştiinţa 2-2 (Dumitrescu 51, Petschovski 88 – Boroş 46, 62)
4 octombrie 1953 Flamura Roşie – Ştiinţa 2-0 (Mercea 16, Vaczi 69)
16 iunie 1954 Flamura Roşie – Ştiinţa 1-1 (Don 26 – Ciosescu 10)
20 martie 1955 Flamura Roşie – Ştiinţa 1-0 (Ioanovici 72)
1 iulie 1956 Flamura Roşie – Ştiinţa 1-2 (Boitoş 56 – Dinulescu 40, Ciosescu 64)
8 septembrie 1957 Flamura Roşie – Ştiinţa 3-3 (Jurcă 23, 59, Mercea 24 – Ciosescu 52, 67, Duşan ag. 81)
21 septembrie 1958 UTA – Ştiinţa 1-1 (Igna 59 – Zaharia 58)
23 aprilie 1961 UTA – Ştiinţa 1-1 (Czako 8 – Lereter 41)
1 aprilie 1962 UTA – Ştiinţa 1-1 (Sasu 77 – Lereter 50)
20 octombrie 1963 UTA – Ştiinţa 2-1 (Tomeş 23, Ţîlea 55 – Surdan 90)
5 septembrie 1965 UTA – Ştiinţa 0-0
9 noiembrie 1966 UTA – Poli 5-2 (Şchiopu 5, 19, 56, Tr. Popescu 14, 44 – Mihăilă 61, Popanică 86)
9 decembrie 1973 UTA – Poli 3-0 (Kun 23, Brosovszki 42, Domide 87)
18 mai 1975 UTA – Poli 2-0
9 iunie 1976 UTA – Poli 2-1 (Colnic 12, Brosovszki 29 – Floareş 62)
15 mai 1977 UTA – Poli 2-1 (Leac 29, Brosovszki 84 – Laţa 75)
23 aprilie 1978 UTA – Poli 1-0 (Brosovszki 26)
17 aprilie 1982 UTA – Poli 0-0
18 septembrie 1983 UTA – Poli 1-2 (Ţîrlea 3 – Anghel 53, Vlătănescu 63)*
7 iunie 1987 UTA – Poli 0-2 (Bobaru 25, Bolba 70)*
12 martie 1989 UTA – Poli 2-3 (Petrescu 1, 74 – Trăistaru 30, Oloşutean 35, Varga 64)*
11 septembrie 1993 UTA – Poli 1-0 (A. Ungur 37)
6 septembrie 1997 UTA – Poli 1-3 (Volocaru 90 – Stoican 14, Ibrahim 75, Călin 81)*
5 septembrie 1998 UTA – Poli 1-1 (Cl. Drăgan 61 – Stoican 4)*
27 octombrie 1999 UTA – Poli 1-0 (Cr. Todea 66)*
12 mai 2001 UTA – Poli 0-0*
11 mai 2002 UTA – Poli 7-0 (Drida 4, Fritea 11, Miculescu 12, 43, Ciubăncan 48, Ianu 51, 61)*
16 aprilie 2003 UTA – Poli 0-1 (M. Oprea 30)
18 mai 2007 UTA – Poli 2-1 (Hora 27, Edson 55 – Bucur 50)
1 septembrie 2007 UTA – Poli 2-3 (Cr. Todea 26, Bălţoi 49 – Bucur 4, 12, 89)
30 septembrie 2011 UTA – Poli 0-0*