LIGA CAMPIONILOR / SEMIFINALE

VIDEO. Real Madrid, „bestia nera” pentru Atletico! „Galacticii” i-au FURAT de două ori trofeul lui Simeone

Real Madrid's Ramos shoots and scores the first goal for the team during their Champions League final soccer match against Atletico Madrid at the Luz Stadium in Lisbon

Real Madrid va evolua în semifinalele Ligii Campionilor împotriva rivalei din oraş, Atletico Madrid. Cele două formaţii joacă în al 4-lea an consecutiv în fazele eliminatorii ale Ligii, de două ori finala fiind disputată între cele două echipe.

De fiecare dată, Real Madrid a avut câştig de cauză. Atletico are şansa unei revanşe demult aşteptate după ce rivala i-a „furat” de două ori trofeul.

Ramos, gol decisiv în minutul 93

În 2014, Atletico Madrid conducea cu 1-0 în minutul 90, dar golul lui Sergio Ramos din minutul 90+3 a trimis meciul în prelungiri. Real Madrid a defilat în prelungiri şi a mai marcat de trei ori prin Bale, Marcelo şi Ronaldo. S-a încheiat 4-1.

VEZI VIDEO:

Chicharito a tranşat calificarea pe final de meci

În 2015, Real Madrid a eliminat Atletico în sferturile de finală. „Galacticii” au remizat 0-0 pe Vicente Calderon şi au învins cu 1-0 pe Bernabeu, prin golul lui Hernandez din minutul 88.

VEZI VIDEO:

Real Madrid se impune la penalty-uri în finală

În 2016, Real şi Atletico au jucat din nou finala. Ramos a marcat din nou într-o finală de Ligă, dar Atletico a egalat pe final prin Carrasco. Meciul a ajuns la loviturile de departajare, unde Real Madrid a avut din nou câştig de cauză. Juanfran a ratat pentru Atleti, iar Ronaldo a înscris penalty-ul decisiv.