Simona Halep

13 să fie cu noroc pentru Halep! Cum s-a descurcat Simona în cele 12 sferturi de Grand Slam jucate până acum

08.07.2019 | 19:49
13 sa fie cu noroc pentru Halep Cum sa descurcat Simona in cele 12 sferturi de Grand Slam jucate pana acum

Simona Halep a învins-o pe Cori Gauff, scor 6-3, 6-3, și s-a calificat între ultimele opt jucătoare la Wimbledon 2019. Este pentru a 13-a oară când Simona joacă un sfert de finală la un turneu de Grand Slam. Până acum, românca are un palmares egal, 6-6. Marți va juca pentru a șaptea semifinală majoră, împotriva chinezoaicei Shuai Zhang. Iată care a fost povestea celor 12 sferturi de finală de turneu de Grand Slam pe care le-a jucat Halep.

1. Australian Open 2014 – eliminată de Dominica Cibulkova

Simona Halep reușea să intre între primele 10 jucătoare ale lumii după prestația de la Australian Open 2014. Românca a reușit victorii facile la Katarzyna Piter, Varvara Lepchenko și Zarina Diyaz. A urmat un succes impresionant în sferturi, cu Jelena Jankovic, locul 8 mondial la acea vreme. În sferturi, Simona era dominată de Dominica Cibulkova, iar slovaca se impunea clar, 6-3, 6-0.

2. Roland Garros 2014 – a învins-o pe Svetlana Kuznețova

Roland Garros 2014 a adus și prima finală de Grand Slam pentru Halep. Adversara din sferturile de finală a fost Svetlana Kuznețova, pe care Simona a învins-o de o manieră categorică, scor 6-2, 6-2. Până la finală, românca nu pierdea nici măcar un set. Ceda, însă, în ultimul act, la Maria Sarapova.

3. Wimbledon 2014 – a învins-o pe Sabine Lisicki

Simona completa un an de vis cu semifinala de la Wimbledon 2014. Iar calificarea în careul de ași a venit, din nou, după un meci fenomenal făcut de Halep. A învins-o pe Sabine Lisicki, o excelentă jucătoare de iarbă, scor 6-4, 6-0. În penultimul act, românca pierdea la Eugenie Bouchard.

4. Australian Open 2015 – eliminată de Ekaterina Makarova

În 2015, Simona reușea să își apere sfertul de finală de la ediția precedentă de Australian Open. Ajungea între ultimele opt fără să piardă set. Dar Ekaterina Makarova nu i-a lăsat șanse româncei la semifinale și s-a impus clar, 6-4, 6-0.

5. US Open 2015 – a învins-o pe Victoria Azarenka

În 2015, Simona Halep reușea cel mai bun rezultat al carierei la US Open. Ajungea în semifinale după o victorie dramatică împotriva Victoriei Azarenka, scor 6-3, 4-6, 6-4. Accesul în finală a fost refuzat de Flavia Pennetta, cea care avea să câștige acea ediție.

6. Wimbledon 2016 – eliminată de Angelique Kerber

Simona Halep a jucat al doilea sfert de finală din carieră la Wimbledon în 2016. Contra lui Angelique Kerber. A fost un meci foarte echilibrat, dar nemțoaica s-a impus în cele din urmă, scor 7-5, 7-6 (2).

7. US Open 2016 – eliminată de Serena Williams

Ultima dată când Simona Halep a jucat în sferturile de finală de la US Open a fost în 2016. Românca a făcut un meci foarte bun, dar a trebuit să se recunoască învinsă în cele din urmă de forța Serenei Williams. A câștigat americanca, scor 6-2, 4-6, 6-3.

8. Roland Garros 2017 – a învins-o pe Elina Svitolina

În 2017, Simona Halep juca din nou finala de la Roland Garros. Adversară în sferturile de finală ale acelei ediții i-a fost Elina Svitolina, pe care românca a reușit să o învingă în trei seturi, la capătul unui meci în care jucătoarea din Ucraina a condus cu set și 5-1 și a și ratat o minge de meci.

9. Wimbledon 2017 – eliminată de Johanna Konta

În 2017, Simona ajungea pentru a treia oară în sferturi la Wimbledon. A fost un meci pierdut dramatic la Johanna Konta, scor 6-7 (2), 7-6 (5), 6-4. Simona nu reușea să își egaleze cea mai bună performanță la Londra și rata și o șansă de a urca pe primul loc WTA pentru prima dată în carieră.

10. Australian Open 2018 – a învins-o pe Karolina Pliskova

Simona a reușit în ianuarie 2018 un traseu incredibil spre finala de la Australian Open, pe care o pierdea dramatic la Caroline Wozniacki. În sferturile de finală, însă, Simona Halep nu a avut emoții contra Karolinei Pliskova, pe care a învins-o în două seturi, scor 6-3, 6-2.

11. Roland Garros 2018 – a învins-o pe Angleique Kerber

Roland Garros 2018 este cea mai frumoasă amintire pentru Simona Halep. Și poate cel mai spectaculos meci din acea ediție a fost victoria româncei din sferturile de finală, când a trecut de Angelique Kerber, scor 6-7 (2), 6-3, 6-2.

12. Roland Garros 2019 – eliminată de Amanda Anisimova

Cu siguranță cea mai tristă amintire pentru Simona Halep între meciurile disputate în sferturile de finală ale turneelor de Grand Slam. Simona pornea ca mare favorită în fața adolescentei din SUA, dar Anisimova se impunea clar în cele din urmă, 6-2, 6-4.