14-0! Scorul record din preliminariile Campionatului Mondial din Qatar 2022. Video cu toate golurile marcate de Iran

Adrian Baciu
in Fotbal international
11/10/2019, 01:00
14-0! Scorul record din preliminariile Campionatului Mondial din Qatar 2022

Reprezentativa Iranului, antrenată de belgianul Marc Wilmots, a realizat scorul zilei în preliminariile Campionatului Mondial din Qatar 2022. În etapa a 2-a din grupa C de calificare la turneul final de peste trei ani, iranienii s-au distrat cu cei din Cambodgia, cărora le-au administrat un eșec record: 14-0

Meciul de pe Azadi Stadium din Teheran a început abrupt, iar după numai cinci minute gazdele aveau 1-0 pe tabelă după golul marcat de Nourollahi. Apoi, în scenă a intrat golgheterul lui Zenit Sankt Petersburg, Azmoun, cel care a realizat un hattrick până la pauză. La cabine s-a intrat cu 7-0, pe lista marcatorilor apărând și Kanaani, Taremi și Ansarifard.

După pauză, Iranul a arătat aceeași față nemiloasă cu biata reprezentativă a Camvodgiei și a mai înscris șapte goluri prin Ansarifard (2), Taremi (2), Mohebi (2) și Mohammadi. Pentru naționala din Cambodgia, eșecul 0-14 din Iran este cel mai drastic din istorie. Până joi, Cambodgia înregistrase cel mai greu eșec în 1995, la un meci cu Indonesia.

• Cambodgia a ratat un penalty prin Keo Sokphen în minutul 47

Iran – Cambodgia, meci în care s-a permis accesul femeilor în tribune

Iran - Cambodgia, meci în care s-a permis accesul femeilor în tribune

Duelul de la Teheran dintre Iran și Cambodgia a reprezentat revenirea femeilor iraniene pe un stadion de fotbal. După patru decenii, autoritățile din Iran au permis din nou accesul femeilor la un meci de fotbal. După revoluția islamică din anul 1979, femeile nu au mai putut asista la meciuri.

• 3.500 de femei au asistat din tribune la meciul Iran – Cambodgia 14-0