Nicio categorie

Nebunie în Cupa Spaniei: 28 de penalty-uri executate în acelaşi meci!

Miercuri au avut loc partidele din cadrul celui de-al doilea tur al Cupei Spaniei. Cel mai dramatic meci s-a disputat între Deportivo La Coruna şi Cordoba. La finalul celor 90 de minute...
12.09.2013 | 14:41
După maratonul celor 28 de lovituri de departajare jucătorii lui Depor abia au mai avut putere să se bucure

Miercuri au avut loc partidele din cadrul celui de-al doilea tur al Cupei Spaniei. Cel mai dramatic meci s-a disputat între Deportivo La Coruna şi Cordoba. La finalul celor 90 de minute regulamentare scorul a fost egal, 1-1, rezultat ce s-a păstrat şi după prelungiri, pentru că la acest nivel al competiţiei s-a schimbat regulamentul din anii anteriori şi în loc de partide în dublă manşă se decide calificata la lovituri de departajare în caz de egalitate după 120 de minute. De abia la punctul cu var a început cu adevărat meciul dintre cele două tabere. Spectatorii au văzut executîndu-se nu mai puţin de 28 de lovituri, dintre care trei au fost ratate. În cele din urmă s-a impus La Coruna cu 13-12, după ce au executat lovituri toţi cei unsprezece componenţi ai ambelor echipe. La gazde nu a fost folosit fostul jucător al CFR-ului Cluj, argentinianul Emanuel Culio, ambii antrenori folosind multe rezerve.