6 motive cheie pentru declinul de la Real Madrid! Dani Carvajal, cel mai bun pasator :)

03.10.2019 | 11:25
6 motive cheie pentru declinul de la Real Madrid Dani Carvajal cel mai bun pasator

Real Madrid a terminat la egalitate partida cu Club Brugge din Champions League. Madrilenii au fost conduși de belgieni cu 0-2 la pauză, prin „dubla” marcată de Emmanuel Dennis. La pauză, Zinedine Zidane l-a scos pe Thibaut Courtois și l-a introdus pe Alphonse Areola, iar Real Madrid a început să revină în joc. Mai întâi Sergio Ramos a redus din diferență, pentru ca puțin mai târziu Casemiro să aducă egalarea.

6 motive cheie pentru declinul Realului

Chiar dacă au evitat înfrângerea, egalul cu Club Brugge reprezintă un alt pas greșit făcut de Real Madrid în Champions League, după înfrângerea din prima rundă cu PSG, 0-3. Există câteva motive cheie pentru declinul madrilenilor:

• Posesie inutilă: Chiar dacă Real Madrid a avut o posesie de 73,68% în duelul cu Club Brugge, madrilenii nu au fost capabili să câștige meciul, iar belgienii deja intraseră în avantaj cu două goluri la pauză
  • Dani Carvajal: Dani Carvajal este unul dintre titularii incontestabili din lotul lui Zinedine Zidane, însă în ultimele partide, atât în campionat cât și în Champions League, are foarte multe pase greșite sau date direct adversarilor
  • Lucas Vasquez: Lucas este de nerecunoscut în acest sezon pentru Real Madrid. Mijlocașul care uimea pe toată lumea în sezoanele precedente, traversează o pasă mai proastă și nu se regăsește în formula gândită de tehnicianul francez
Vinicius este acuzat că driblează prea mult. Sursă foto: hepta.ro

Prea multe driblinguri

Un alt motiv pentru care Real Madrid a avut foarte mult de pierdut în ultima vreme este impresia artistică pe care o încearcă mai mulți jucători. Multe din driblinguri s-au dovedit a nu folosi la nimic, ba chiar mai mult, au încetinit jocul.

• Vinicius: Vinicius are momente când driblează prea mult, iar colegii îi reproșează că nu dă mai repede drumul la minge. Chiar dacă în ultima etapă din campionat a înscris, tânărul brazilian mai are mult de muncă pentru a deveni om de bază la Real Madrid
  • Eden Hazard: belgianul este departe de forma bună pe care a arătat-o la Chelsea sau la naționala Belgiei. Chiar și așa, mijlocașul nu este înlocuit de alți jucători, chiar și atunci când nu face o partidă grozavă, la fel cum s-a întâmplat și cu Brugge
  • Goluri prea puține: Real Madrid a avut 4 șuturi pe poartă în meciul cu Brugge, iar asta în condițiile în care au jucat pe teren propriu. Chiar dacă au înscris de două ori, madrilenii nu au fost prea periculoși în multe momente din partida cu belgienii