A murit Zoltan Sabo, antrenorul lui TSC Backa Topola! I-a pregătit pe sârbi în meciul de poveste cu FCSB

15.12.2020 | 11:18
A murit Zoltan Sabo antrenorul lui TSC Backa Topola Ia pregatit pe sarbi in meciul de poveste cu FCSB

Zoltan Sabo a murit la vârsta de doar 48 de ani. Antrenorul lui Backa Topola a decedat din cauza unei embolii pulmonare.

Sârbul a fost „principal” la meciul cu FCSB din turul doi preliminar al UEFA Europa League, atunci când roș-albaștrii au mers mai departe după un „thriller” decis la loviturile de departajare.

Sabo era antrenor la Topola din august 2018, el terminând sezonul 2019-2020 pe locul 4 cu echipa din SuperLiga Serbiei.

Zoltan Sabo s-a stins din viață. Antrenorul a condus-o pe Backa Topola la meciul de „infarct” cu FCSB

Tragica veste a fost anunțată pe pagina oficială de Facebook a fostei adversare a lui FCSB. „De neînțeles… Odihnește-te în pace, Mister”, a fost mesajul postat de TSC Backa Topola.

Neshvatljivo… Počivaj u miru, šefe…

Felfoghatatlan… Nyugodj békében, mester…

#fktsc #szabózoltán

Publicată de FK TSC pe Marţi, 15 decembrie 2020

Zoltan Sabo și-a început cariera de fotbalist la Hajduk Kula, iar apoi și-a trecut în CV echipe precum Vojvodina, Partizan, Suwon Samsung Bluewings, Avispa Fukuoka, Zalagerszeg, AEK Larnaca, Mladost Apatin și Cement Beocin.

A agățat ghetele în cui la vârsta de 36 de ani, îmbrățișând meseria de antrenor principal în 2009, la Radnicki Sombor. Le-a mai pregătit de-a lungul carierei pe Hajduk Kula (2011-2012), Proleter Novi Sad (2016, 2016-2017), Jagodina (2016) și TSC Backa Topola (2018-2020).  În rest, Sabo a activat ca antrenor secund.

Backa Topola – FCSB, meciul carierei pentru Sabo

Zoltan Sabo va rămâne în amintirea microbiștilor din România drept antrenorul sârbilor de la Back Topola în celebrul meci cu FCSB din turul doi preliminar al Europa League.

Decimați de COVID-19, roș-albaștrii au avut parte atunci de o confruntare demnă de Cartea Recordurilor. Echipa lui Toni Petrea s-a calificat în turul trei după ce s-au impus la loviturile de departajare (5-4), scorul înregistrat la finalul celor 120 de minute fiind 6-6.

„Nu am mai trăit un astfel de meci”

La finalul meciului cu FCSB,  jucat pe 17 septembrie 2020, Zoltan Sabo a povestit în presa din Serbia cum a trăit partida istorică.

„Acesta a fost un meci incredibil pe care l-am început cu 2-0. Ulterior, am primit un gol dintr-o greşeală de neînţeles. După care, cred eu, frica s-a strecurat în echipă şi nu am mai jucat bine. Din păcate, după eliminarea lui Dayan Ponjevic (n.r. în minutul 44), am fost nevoiţi să ne apărăm, dar a fost bine, după fiecare gol al lor am răspuns cu un gol al nostru.

Nu am renunţat şi am reuşit ca urmare să egalăm FCSB-ul. După prelungiri, când a venit rândul penalty-urilor, care din păcate sunt o loterie, ei au fost echipa mai norocoasă. Nu am mai trăit un astfel de joc, nici ca jucător, nici ca antrenor, astfel încât cu doi jucători eliminaţi să reuşim să egalăm”, declara la acea vreme Zoltan Sabo.

• (P) Cota BETANO pentru U Craiova – FCSB: 2,05 este cota pentru “peste 2,5 goluri marcate”. Vezi aici toate cotele!