Rapid a terminat campionatul regulat pe poziția a șasea în SuperLiga, iar, în prima etapă din play-off, a remizat cu FCSB, scor 3-3. La doar câteva zile de remiza cu „roș-albaștrii”, giuleștenii au ajuns la o înțelegere cu Claudiu Micovschi pentru un nou contract.
Micovschi a ajuns la Rapid în 2023 și înțelegerea sa cu echipa antrenată de Marius Șumudică expira în această vară. Conform noului contract, el va rămâne în Giulești până în 2027.
Înainte să ajungă în SuperLiga, Claudiu Micovschi a evoluat timp de o perioadă lungă de timp în Italia, pentru Chievo, Genoa, Avellino, Reggina și Fidelis Andria.
În sezonul 2023-2024, fotbalistul de 25 de ani a fost împrumutat la UTA Arad, pentru care marcat de 9 ori și a dat 6 pase decisive.
Vara anului 2024 a adus întoarcerea sa în București pentrua pune umărul la obiectivele impuse de conducerea Rapidului.
Chiar dacă nu s-a impus ca titular, Marius Șumudică îl dorește în continuare sub comanda sa, considerându-l un jucător care poate ajuta în momentele importante.
În acest sezon, a reușit două assist-uri pentru Rapid și a jucat în 25 de meciuri, atât în campionat, cât și în Cupa României. În SuperLigă, a adunat 23 de apariții, dintre care 7 ca titular și 16 din postura de rezervă.