in Europa League
14/12/2018, 00:03
AC Milan, eliminată din Europa League! Olympiakos a “răpus diavolul” într-o atmosferă electrizantă. Video GALERIE FOTO
AC Milan, eliminată din Europa League

Olympiakos a reușit șocul serii în Europa League. Grecii au reușit să învingă AC Milan cu 3-1 în retur și elimină titrata echipă milaneză încă din grupele competiției. După o primă repriză foarte bună, dar încheiată fără goluri, Olympiakos a lansat forceing-ul în partea secundă.

Grecii aveau nevoie de o victorie cu 2-0 sau 3-1 pentru a merge mai departe, Milan având 3 puncte în plus și rezultatul direct, 3-1 în tur. Olympiakos a deschis scorul în minutul 60 prin Cisse, în timp ce Zapata și-a trimis în proprie poartă 10 minute mai târziu. Fanii greci s-au dezlănțuit la acest scor, însă același Zapata a marcat și în poarta cealaltă și a readus Milanul pe locul doi.

AC Milan, eliminată din Europa League! Olympiakos a răpus diavolul într-o atmosferă electrizantă. Video (4)
Bucuria grecilor după gol

AC Milan, eliminată din Europa League! Fanii au intrat în teren

Dar, Olympiakos nu și-a spus ultimul cuvânt. Grecii nu au fost demoralizați și cu 10 minute înainte de final au obținut un penalty. Fortounis l-a executat pe Reina și grecii reveneau pe locul doi. Milan a atacat timid în ultimele 10 minute, dar Olympiakos a rezistat și a reușit una dintre cele mai frumoase calificări din istoria clubului. Fanii grecilor din peluză au sărit în teren la finalul confruntării cu Milan. VEZI VIDEO AICI

Primul loc în grupă a fost obținut de Betis Sevilla, pe doi a încheiat Olympiakos, la egalitate de puncte cu AC Milan, 10, și egalitate la meciuri directe, 3-1. Totuși, golaverajul grecilor a fost unul superior, 11:6, față de 12-9.  În celălalt meci al grupei, Betis a încheiat la egalitate, scor 0-0, în fața lui Dudelange. Campioana din Luxemburg încheie, așadar, grupa de Europa League cu 1 punct.

Echipele din orașul Milano au avut o săptămână de coșmar. Marți, Inter a pierdut în ultimul meci calificarea în optimile Ligii Campionilor, iar două zile mai târziu, rivala AC Milan a fost eliminată din grupele Europa League, deși mergea în Grecia ca mare favorită.