Sorin Dumitrescu    Traian Terzian
în Fotbal international
29/01/2019, 23:13
AC Milan-Napoli 2-0 în sferturile Cupei Italiei. Piatek, omul minune al ”diavolilor” GALERIE FOTO

Meciul AC Milan – Napoli, din sferturile de finală ale Cupei Italiei, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-0. În semifinale, milanezii vor întâlni învingătoarea partidei Fiorentina – AS Roma. Celelalte două meciuri din sferturi sunt Juventus – Atalanta și Lazio – Inter. Vezi toate detaliile partidei accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii etc.

Final de meci – Milan se califică în semifinalele Cupei Italiei datorită dublei reușite de atacantul polonez Krzysztof Piatek, aflat la primul meci ca titular.

Min. 27 – Piatek reușește să marcheze și golul doi, după o acțiune de toată frumusețea încheiată cu un șut la colțul lung din unghi.

Min. 11 – Piatek a profitat de o eroare a defensivei napoletane și a marcat primul gol în tricoul Milanului la prima apariție ca titular.

Min. 1 – A început meciul

Meciul dintre AC Milan și Napoli vine la numai după câteva zile după ce cele două echipe s-au întâlnit în ultima etapă de campionat, tot la Milano, partida încheindu-se cu un scor alb. Pentru tehnicianul diavolilor, Gennaro Gattuso este a doua oară când îl are în față pe idolul său în materie de antrenorat, Carlo Ancelotti. Cu alte cuvinte este al doilea episod dintre ucenicul Gattuso și profesorul Ancelotti.

AC Milan – Napoli Live Stream Online pe Look Plus

Partida AC Milan – Napoli se joacă marți, 29 ianuarie, de la ora 21:45, pe stadionul San Siro din Milano și reprezintă primul sfert de finală al Cupei Italiei. Partida va putea vizionată în direct pe canalul Look Plus. Aveți, totodată, posibilitatea de a intra pe site-ul FANATIK.RO, pentru a urmări desfășurarea evenimentelor din meciul de la Milano în format LIVE VIDEO.

Gattuso îl va trimite pe teren din primul minut pe noul venit de la Genoa, pe care s-au plătit 35 de milioane euro, vârful de atac polonez Krzysztof Piatek și la mijloc va fi titular din nou Paqueta, un jucător cu o bună viziune a terenului. Milan va forța intrarea în sferturi cu un un 4-3-3 foarte agresiv, in atac, lângă Piatek urmând a juca turcul Calhanoglu și Castillejo. Napoli va folosi un sistem mai prudent, un 4-4-2, asta și pentru că Ancelotti are probleme în apărare, unde alături de Chiricheș au devenit indisponibili Rui Albiol și Hysaj.