News

Accident grav pe șantierul autostrăzii Pitești-Sibiu. Un muncitor vietnamez a murit lovit de fulger

Un muncitor de origine vietnameză a murit electrocutat în timp ce lucra pe șantierul autostrăzii Pitești-Sibiu. Acesta a fost lovit de fulger
30.07.2024 | 13:05
Accident grav pe santierul autostrazii PitestiSibiu Un muncitor vietnamez a murit lovit de fulger
Un bărbat de origine vietnameză a murit după ce a fost lovit de fulger. Acesta lucra la autostrada Pitești-Sibiu. Foto: freepik.com
ADVERTISEMENT

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, de origine vietnameză, a murit în timp ce lucra pe șantierul autostrăzii Pitești-Sibiu. Acesta a fost lovit de fulger.

Un vietnamez a fost lovit de fulger

Bărbatul de origine vietnameză a murit electrocutat din cauza unui fulger. Acesta lucra la autostrada Pitești-Sibiu, când vremea rea a început să se dezlănțuie. Acesta a intrat în stop cardio-respirator, iar medicii au reușit să-l stabilizeze la locul incidentului. Bărbatul a murit, ulterior, la spital.

ADVERTISEMENT

„Echipajul SMURD de terapie intensivă mobilă a intervenit în cazul unui bărbat lovit de trăsnet în localitatea Merişani. Acesta a fost în stop cardio respirator, iar în urma eforturilor echipajului medical i-au fost restabilite funcţiile vitale”, a informat, luni seară, ISU Argeş.

La acea oră, meteorologii au anunțat furtună de cod roșu pentru mai multe localități din județele Argeș și Dâmbovița. De asemenea, ANM a semnalat averse torențiale care au acumulat peste 40 l/mp, descărcări electrice, vijelii puternice și grindină.

ADVERTISEMENT

Furtuna a făcut prăpăd în Argeș

Județul Argeș s-a confruntat, luni, cu o vreme extremă. Meteorologii au anunțat cod roșu de ploi și vijelii. Vântul puternic a doborât copaci și a afectat rețelele electrice din județ.

Pompierii au primit, în repetate rânduri, solicitări pentru a debloca străzile blocate de copacii căzuți, care reprezentau și un pericol pentru locuitori. Aceste evenimente au îngreunat circulația.

ADVERTISEMENT

În zona Autogării Sud un stâlp s-a rupt și a căzut pe casa unui locuitor al Piteștiului. În acest caz, au intervenit pompierii și echipa unui operator de electricitate.

ADVERTISEMENT

De asemenea, cablurile electrice au fost doborâte de copacii căzuți din cauza furtunii. Acest lucru a creat întreruperi ale alimentării cu energie electrică.

„Două solicitări în oraşul Ştefăneşti pentru degajarea unor copaci căzuţi în apropierea acoperişului unei case şi a unui brad căzut pe conductorii de electricitate. În municipiul Piteşti, în apropiere de Autogara Sud, am fost solicitaţi în cazul unor cabluri de electricitate ale unui stâlp care s-au rupt şi au căzut pe carosabil şi pe casa unor cetăţeni, iar pe Calea Bascov şi pe Calea Câmpulung, doi copaci au căzut pe un trotuar şi pe cablurile electrice”, a anunţat ISU Argeş.