News

Accident între un microbuz școlar și un autoturism, în Mureș. Doi elevi au fost răniți

Doi elevi din județul Mureș au ajuns la spital, după un accident produs între un microbuz școlar și un autoturism. Traficul a fost afectat.
18.11.2024 | 13:01
Accident intre un microbuz scolar si un autoturism in Mures Doi elevi au fost raniti
Accident între un microbuz școlar și un autoturism, în Mureș. colaj Fanatik/ Foto captură România TV/ Facebook SAJ Mureș
ADVERTISEMENT

Un accident rutier între un microbuz școlar și un autoturism s-a produs, luni dimineața, în județul Mureș, pe DN 15, Topliţa-Reghin. Doi elevi au fost transportați la spital.

Accident rutier în Mureș. Un microbuz școlar și un autoturism s-au ciocnit violent

Momente de panică, în această dimineață, în apropiere de localitatea Ciobotani, din județul Mureș. Un microbuz în care se aflau opt elevi a fost implicat într-un eveniment rutier.

ADVERTISEMENT

Conform primelor cercetări, mijlocul de transport în comun, în care se aflau minorii și șoferul, a intrat în coliziune cu o mașină. În urma impactului, două persoane au suferit leziuni.

Victimele sunt doi dintre cei opt elevi. Din fericire, starea lor este stabilă, fiind preluați de ambulanțe și transportați la o unitate medicală. Se pare că au suferit răni ușoare.

ADVERTISEMENT

În microbuz se afla și șoferul. Acesta nu a suferit leziuni. De asemenea, nu au fost înregistrate victime în mașina implicată în accident. Deocamdată, circumstanțele în care s-a produs evenimentul nu sunt clare.

ADVERTISEMENT

Polițiștii desfășoară cercetări, pentru a stabili cu exactitate cum a avut loc acest accident rutier. Traficul a fost afectat timp de câteva zeci de minute între Topliţa și Reghin, în zona localităţii Ciobotani.

Patru oameni au murit la începutul lui noiembrie, într-un alt accident pe DN 15

La începutul lunii noiembrie, o tragedie rutieră s-a petrecut tot pe DN 15, în localitatea Gornești, din județul Mureș. Patru persoane și-au pierdut viața, după ce un autoturism s-a izbit de un TIR.

ADVERTISEMENT

Șoferița mașinii, o femeie de 46 de ani, ar fi vrut să evite o căprioară, moment în care a tras brusc de volan și a intrat cu autoturismul în TIR-ul care venea din sens opus. Din păcate, mașina a fost strivită de autotren, iar șoferița și cei trei pasageri nu au supraviețuit.

Victimele sunt doi medici veterinari, soț și soție, dar și părinții bărbatului. „Ar fi pătruns cu autoturismul pe sensul opus de mers și a intrat în coliziune frontală cu autotrenul în cauză. În urma impactului, conducătoarea auto, precum și alte trei persoane din autoturism, au decedat”, informa IPJ Mureș, la momentul respectiv.