Claudiu Surmei
în Premier League
10/11/2018, 19:16
Accidentare horror în Premier League! Scos pe targă cu genunchiul rupt, meciul a fost suspendat 8 minute. Foto GALERIE FOTO
Adam Smith, accidentare horror în Premier League

Bournemouth s-a deplasat pe terenul celor de la Newcastle United, în runda cu numărul 12 din Premier League. Pentru fundașul oaspeților, Adam Smith, meciul s-a terminat în minutul 30. Jucătorul a suferit o accidentare horror după ce s-a prefăcut că execută o lovitură liberă și a fost scos cu targa de pe teren, fiind necesară ventilația mecanică. Smith ar putea sta departe de teren timp de 6 luni, dacă se confirmă faptul că a suferit o ruptură de ligamente.

În vârstă de 27 de ani, Smith nu avea pe nimeni în preajma sa în momentul în care a căzut pe gazon și a început să se țină de genunchi. Medicii echipei au fugit imediat în direcția lui pentru a-i acorda primele îngrijiri, iar meciul a fost suspendat timp de 8 minute, după care Charlie Daniels a fost introdus în teren în locul lui Smith. Acesta părea că are dureri groaznice, iar medicii i-au pus pe față o mască cu oxigen pentru a-i asigura ventilația optimă. În tot acest timp, coechipierii săi se uitau cu îngrijorare unul la celălalt. Meciul s-a terminat cu scorul de 2-1 pentru Newcastle.

Oficialii echipei se tem de ce este mai rău. Smith este suspect de ruptură de ligamente, ceea ce l-ar putea ține departe de gazon timp de 6 luni. Pe contul de Twitter al celor de la Bournemouth a fost publicat următorul mesaj: “Adam Smith a fost scos pe targă de pe teren și pare să aibă mari dureri. Jucătorul este aplaudat de cei prezenți la stadion. Îi dorim tot binele din lume”, este mesajul clubului.

Adam Smith este o piesă de bază în lotul lui Bournemouth. În acest sezon, fundașul englez a jucat în toate cele 12 partide disputate de Bournemouth în Premier League și Cupa Carabao. În 12 meciuri a marcat un singur gol. Smith are în total 199 de prezențe în tricoul lui Bournemouth, echipă pentru care a marcat 6 goluri și a dat 18 pase de gol.