Accidentarea lui Adrian Șut e foarte serioasă. Mijlocașul FCSB poate reveni abia la toamnă! Exclusiv

07.05.2021 | 15:36
Accidentarea lui Adrian Sut e foarte serioasa Mijlocasul FCSB poate reveni abia la toamna Exclusiv
Adrian Gheorghe Sut in meciul de fotbal dintre Academica Clinceni si FCSB, contand pentru Play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Municipal-Ion Comsa din Calarasi, joi 22 aprilie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Adrian Șut s-a accidentat în derby-ul pe care FCSB l-a disputat la Giurgiu cu CFR Cluj și va absenta o perioadă destul de lungă de pe teren. Problemele mijlocașului sunt la ligamentele genunchiului stâng, accidentarea putând să-l țină departe de teren aproape patru luni, până în toamnă!

Din informațiile FANATIK, perioada de absență a mijlocașului depinde în primul rând de decizia pe care acesta și staff-ul medical al roș-albaștrilor o vor lua în privința accidentării. Dacă Șut va insista să-i fie „lipit” ligamentul rupt ar putea reveni mai devreme, dar riscul privind unele probleme serioase în viitor este destul de mare.

Adrian Șut, accidentare foarte serioasă la ligamentele genunchiului stâng. Mijlocașul FCSB, sfătuit să accepte o pauză mai mare pentru o refacere sută la sută!

Adrian Șut, 22 de ani, nu a fost titular în derby-ul FCSB – CFR Cluj 1-1, disputat a doua zi de Paște la Giurgiu. Mijlocașul a făcut înaintea meciului niște infiltrații din cauza unor dureri la genunchi, iar staff-ul tehnic a decis să înceapă meciul contra clujenilor cu Simion.

Prestația acestuia, care încasase și un cartonaș galben destul de repede, a dus la introducerea lui Șut în locul său cu 10 minute înainte de pauză. În același timp cu Simion a ieșit și Andrei Miron, accidentat după un contact cu Omrani.

Pentru Șut a venit faza din minutul 80, când a vrut să degajeze un balon din careul lui Vlad și a luat la țintă piciorul lui Ciprian Deac. A fost penalty pentru oaspeți, dar Radu Petrescu a văzut altceva și a dat fault în atac.

La respectiva fază, Adrian Șut a… șutat cu sete în gheata lui Deac, a căzut la pământ și s-a ținut de piciorul stâng. Durerile erau mari, povestesc coechipierii acestuia. Ulterior, după partidă, Șut a intrat pe lista indisponibililor de la FCSB, astfel că Toni Petrea are alte bătăi de cap pe acest final încins de sezon.

FANATIK a aflat că mijlocașul FCSB are probleme serioase la ligamentele de la genunchiul stâng. Perioada sa de absență de la echipă se poate întinde până la 4 luni, urmând să revină abia după mijlocul lunii august. Asta în cazul în care jucătorul și cei apropiați vor decide să nu forțeze „lipirea” ligamentelor afectate și să aibă răbdare pentru o recuperare sigură pentru cariera sa. Este tânăr, 22 de ani, și riscul ar fi destul de mare dacă s-ar interveni chirurgical!

Andrei Miron nu mai joacă în acest sezon la FCSB. Patru săptămâni de pauză pentru „fundașul de fier” adus de la Botoșani

Infirmeria celor de la FCSB a avut (și are) clienți destui în acest 2021. Printre cei mai importați se numără Florinel Coman, despre care FANATIK a dezvăluit exclusiv în luna martie că nu va mai juca în acest sezon pentru echipa lui Toni Petrea.

Pe lista indisponibililor s-a adăugat, după meciul cu CFR Cluj, nu doar Șut, dar și Andrei Miron, care a părăsit terenul înainte de pauză. Pur și simplu nu mai putea călca de durere, peste două zile a făcut un RMN, iar perioada sa de absență este de circa patru săptămâni. Cu alte cuvinte, Petrea nu se va mai baza nici pe Șut, dar nici pe Miron, în cele patru meciuri rămase de jucat din actualul campionat, care se va termina pe 27 mai cu CFR Cluj – FCSB.

• 600.000 de euro este cota actuală a lui Adrian Șut, care a împlinit 22 de ani pe 30 aprilie
  • 27 de meciuri a jucat Șut pentru FCSB în actualul sezon: 19 în sezonul regulat, 5 în play-off, 1 în preliminariile EL, 1 în Cupa României, plus partida de Supercupă. Nu a marcat niciun gol

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – Academica Clinceni: 1,62 este cota pentru „1 și peste 1,5 goluri”. Vezi aici toate cotele!