Cristi Coste    Francisc Oprea
in CFR Cluj
01/10/2019, 17:12
Vești excelente pentru Dan Petrescu. Billel Omrani, apt pentru Celtic – CFR Cluj! EXCLUSIV GALERIE FOTO EXCLUSIV FANATIK
Billel Omrani poate juca pentru CFR în meciul cu Celtic. Sursă Foto: Sportpictures

Billel Omrani a intrat pe teren la pauza meciului CFR – Gaz Metan Mediaș (3-0), dar a fost înlocuit în minutul 63, acuzând o problemă medicală, iar prezența lui în echipa lui Dan Petrescu la partida cu Celtic din Europa League a fost pusă sub semnul întrebării. Totuși, FANATIK a aflat că accidentarea atacantului nu este gravă și sunt șanse mari să joace în meciul de joi.

Accidentarea lui Billel Omrani nu este serioasă

Billel Omrani este unul dintre cei mai importanți ai CFR-ului din acest sezon, reușind șapte goluri în cele 9 meciuri disputate de clujeni în cupele europene. Atacantul francez a început de pe bancă meciul cu Gaz Metan Mediaș, din etapa a 11-a din Casa Pariurilor Liga 1, dar la startul reprizei secunde a fost introdus pe teren de staff-ul campioanei. Totuși, după ce a marcat golul doi din victoria 3-0, Omrani a fost înlocuit în minutul 64, acuzând o accidentare.

FANATIK a aflat că problemele medicale ale lui Billel Omrani nu sunt grave, iar atacantul francez are mari șanse să apară în echipa lui Dan Petrescu la al doilea meci din faza grupelor Europa League.

Billel Omrani este cel mai bun marcator al CFR-ului din acest sezon al cupelor europene. Sursă Foto: Sportpictures

Billel Omrani, debut perfect în Europa League

Forma bună a lui Billel Omrani din preliminariile Ligii Campionilor, unde a marcat șase goluri în opt partide, a continuat și la debutul în grupele Europa League. CFR a întâlnit favorita grupei Lazio în primul meci, iar atacantul francez a fost, încă o dată, decisiv.

După ce italienii au deschis scorul în minutul 25, Ciprian Deac a reușit golul egalizator în minutul 41, stabilind astfel scorul pauzei. În a doua parte, Billel Omrani a ieșit din nou în evidență, l-a învins pe Thomas Strakosha în minutul 75 și a adus primele trei puncte pentru CFR Cluj în grupa E din Europa League.