Luana Martinescu    Traian Terzian
în Fotbal international
18/01/2019, 20:10
Adi Popa a marcat primul gol pentru Ludogoreț! Moți a transformat un penalty. Video GALERIE FOTO
Adi Popa a marcat primul gol pentru Ludogoreț Razgrad în partida amicală cu Honved Budapesta

Mijlocașul Adi Popa a marcat primul gol pentru Ludogoreț Razgrad în partida amicală pe care bulgarii au câștigat-o, vineri, cu scorul de 4-2 în fața formației Honved Budapesta, în stagiul de pregătire din Antalya. Pentru campioana Bulgariei a înscris și fundașul Cosmin Moți, care a transformat un penalty.

Formația din Ungaria a deschis scorul prin Tischler în minutul 8, dar Ludogoreț Razgrad a revenit imediat și a punctat de două ori prin Cosmin Moți, în minutul 11 din penalty și brazilianul Natanael Pimienta, în minutul 16.

Vrei să citești acasă, în siguranță, TAIFASURI, revista ta preferată? Abonează te ACUM doar la oficiile Poștei Române! Surprize + CD urile preferate doar pentru ABONAŢII TAIFASURI

Adi Popa a marcat primul gol pentru Ludogoreț

Până la pauză, Adi Popa a reușit să înscrie primul său gol după transferul la Ludogoreț Razgrad. Fostul jucător de la FCSB a marcat în minutul 33 cu un șut din interiorul careului, după o pasă primită de la congolezul Jody Lukoki. Până la finalul meciului, Hoved a mai marcat prin Cipf, în minutul 56, iar Ludogoreț a închis tabela după reușita polonezului Jakub Swierczok, în minutul 80. Toate golurile partidei pot fi văzute aici.

Adi Popa în duel cu doi jucători adverși în meciul amical Ludogoreț Razgrad - Honved Budapesta
Adi Popa în duel cu doi jucători adverși în meciul amical Ludogoreț Razgrad – Honved Budapesta

Antrenorul formației Ludogoreț Razgrad, Antoini Zdravkov i-a folosit în prima repriză pe fotbaliștii români Cosmin Moți, Adi Popa și Claudiu Keșeru. Fundașul Dragoș Grigore este în continuare nerefăcut și nu a fost folosit în întâlnirea cu Honved Budapesta. În repriza a doua, în poarta campioanei Bulgariei a intrat fostul fotbalist de la Astra Giurgiu, Plamen Iliev.

La finalul anului 2018, Adi Popa a semnat un contract pe șase luni cu Ludogoreț Razgrad, fostul fotbalist al FCSB-ului fiind împrumutat în Bulgaria de clubul englez Reading. Supranumit ”Motoreta”, mijlocașul a debutat în tricoul campioanei Bulgariei la meciul amical pierdut în fața celor de la FC Botoșani, scor 1-3, tot în stagiul de pregătire din Turcia.