Adi Popa a marcat primul gol pentru Ludogoreț! Moți a transformat un penalty. Video

18.01.2019 | 20:10
Adi Popa a marcat primul gol pentru Ludogoreț Razgrad în partida amicală cu Honved Budapesta

Mijlocașul Adi Popa a marcat primul gol pentru Ludogoreț Razgrad în partida amicală pe care bulgarii au câștigat-o, vineri, cu scorul de 4-2 în fața formației Honved Budapesta, în stagiul de pregătire din Antalya. Pentru campioana Bulgariei a înscris și fundașul Cosmin Moți, care a transformat un penalty.

Formația din Ungaria a deschis scorul prin Tischler în minutul 8, dar Ludogoreț Razgrad a revenit imediat și a punctat de două ori prin Cosmin Moți, în minutul 11 din penalty și brazilianul Natanael Pimienta, în minutul 16.

Adi Popa a marcat primul gol pentru Ludogoreț

Până la pauză, Adi Popa a reușit să înscrie primul său gol după transferul la Ludogoreț Razgrad. Fostul jucător de la FCSB a marcat în minutul 33 cu un șut din interiorul careului, după o pasă primită de la congolezul Jody Lukoki. Până la finalul meciului, Hoved a mai marcat prin Cipf, în minutul 56, iar Ludogoreț a închis tabela după reușita polonezului Jakub Swierczok, în minutul 80. Toate golurile partidei pot fi văzute aici.

Adi Popa în duel cu doi jucători adverși în meciul amical Ludogoreț Razgrad - Honved Budapesta
Adi Popa în duel cu doi jucători adverși în meciul amical Ludogoreț Razgrad – Honved Budapesta

Antrenorul formației Ludogoreț Razgrad, Antoini Zdravkov i-a folosit în prima repriză pe fotbaliștii români Cosmin Moți, Adi Popa și Claudiu Keșeru. Fundașul Dragoș Grigore este în continuare nerefăcut și nu a fost folosit în întâlnirea cu Honved Budapesta. În repriza a doua, în poarta campioanei Bulgariei a intrat fostul fotbalist de la Astra Giurgiu, Plamen Iliev.

La finalul anului 2018, Adi Popa a semnat un contract pe șase luni cu Ludogoreț Razgrad, fostul fotbalist al FCSB-ului fiind împrumutat în Bulgaria de clubul englez Reading. Supranumit ”Motoreta”, mijlocașul a debutat în tricoul campioanei Bulgariei la meciul amical pierdut în fața celor de la FC Botoșani, scor 1-3, tot în stagiul de pregătire din Turcia.