Adi Popa, singurul jucător de la FCSB care a evoluat în ultimele două dueluri cu U Cluj din Cupa României. Mijlocaşul a reuşit “dubla” în finala de pe Arena Naţională

30.09.2019 | 13:15
Adi Popa singurul jucator de la FCSB care a evoluat in ultimele doua dueluri cu U Cluj din Cupa Romaniei Mijlocasul a reusit dubla in finala de pe Arena Nationala

FCSB se va duela cu U Cluj în optimile de finală ale Cupei României, iar Bogdan Argeş Vintilă are în lot un jucător care a evoluat în ulimele două meciuri ale roş-albaştrilor cu formaţia din Cluj-Napoca în această competiţie. Adi Popa a fost titular în partidele care au avut loc pe 21 mai 2015 şi pe 25 septembrie 2015.

Adi Popa, singurul jucător de la FCSB care a evoluat în ultimele două dueluri cu U Cluj din Cupa României

FCSB şi Universitatea Craiova s-au întâlni pentru prima dată în Cupa României pe 31 mai 2015 pe Arena Naţională, în finala competiţiei din sezonul 2014 – 2015 care s-a jucat în faţa a 37.764 de spectatori. Roş-albaştrii s-au impus cu scorul de 3-0, iar Adi Popa, jucător care se află sub comanda lui Bogdan Argeş Vintilă a fost titular şi chiar a reuşit “dubla”. Mijlocaşul a deschis scorul în minutul 9, Raul Rusescu a majorat avantajul la 4 minute după startul reprizei a doua, iar Popa a înscris al doilea său gol din partidă în minutul 53.

Al doilea duel între cele două formaţii a avut loc pe Cluj Arena, în şaisprezecimile Cupei României din sezonul 2015 – 2016, pe 24 septembrie, atunci când FCSB s-a impus cu scorul de 1-0 după golul înscris de AymenTahar în minutul 81. Din echipa de start a vicecampioanei făcea parte şi Adi Popa, fotbalist care a fost vândut de Gigi Becali în ianuarie 2017 la Reading în schimbul sumei de 500.000 de euro şi care a revenit la formaţia roş-albastră în august 2019.

Adi Popa a fost cel mai bun jucător al finalei Cupei României dintre U Cluj şi FCSB, scor 0-3

Iată cum arătau FCSB şi U Cluj la ultimele două întâlniri:

U Cluj – FCSB, scor 0-3, finala Cupei României, sezonul 2014 – 2015:

• U Cluj: Veselovsky – Jovanovic, Neag, Skvorc, Ciupe – Lungu, Cr. Munteanu – Ceppelini, Mengolo, Kovacs – Morar. Rezerve: Dolha – Lemnaru, Cristocea, Viveiros, Calcan, Martins, Bambara. Antrenor: Adrian Falub
  • FCSB: Niţă – Papp, Luchin, Varela, Guilherme – Neagu, Breeveld – Popa, Stanciu, Chipciu – Rusescu. Rezerve: Cojocaru – Rîpă, Iancu, Toşca, Latovlevici, Ţucudean, Tamaş. Antrenor: Costel Gâlcă

U Cluj – FCSB, socr 0-1, şaisprezecimile Cupei României, sezonul 2015 – 2016:

• U Cluj: Niczuly – Cordoş, Dulap, Crişan, Hîmpea – Kovacs, Greu, Popescu – Cîndea, Calcan, Schieb. Rezerve: Boboc, Cocină, Tarcea, Mutu, Coc, Butean, Ţicrea. Antrenor: Marius Popescu
  • FCSB: Cojocaru – Papp, Varela, Carp, Guilherme – Muniru, Breeveld – Popa, Chipciu, Enceanu – Tade. Rezerve: Niţă, Hamroun, Tudorie, Mihalcea, Alcenat, Tahar, Onţel. Antrenor: Mirel Rădoi