Adi Popa, motoreta lui Reading. Românul, omul meciului cu Genclerbirligi

Sorin Dumitrescu    Ionut Neamţu
în Fotbal international
15/07/2017, 21:43

Adi Popa a fost transferat în iarnă la echipa din a doua divizie a Angliei, Reading. Sosirea internaţionalului român de la Steaua nu a fost privită cu ochi buni de către fanii lui Reading, care l-au acuzat pe antrenorul Jaap Stam că a făcut o achiziţie lipsită de valoare şi pe un post care nu era descoperit. Adi Popa a stat în primele meciuri pe banca de rezerve, după care, încetul cu încetul a început să capete mai multă încredere din partea tehnicianului olandez, supranumit Căpcăunul.

În sezonul precedent Motoreta Popa a intrat să are terenul numai în opt meciuri, dintre care în patru a făcut-o din primul minut. A reuşit totuşi să înscrie un gol foarte important în succesul de la Sheffield, în faţa lui Wednesday, victorie în faţa unei rivale directe la play-off. În care Reading a fost atât de aproape să triumfe, dar nu a fost să fie în finala cu Hudderrsfield, de la punctul cu var.

Adi Popa a făcut ce a vrut cu apărarea adversă

Acum alb-albaştrii lui Jaap Stam se pregătesc pentru un sezon în care au ca obiectiv promovarea directă, de pe unul dintre primele două locuri. Iar lucrurile par a lua o altă întorsătură şi pentru Adi Popa. Românul a fost trimis pe teren încă din primul minut în amicalul terminat sâmbătă la egalitate în compania echipei turce Genclerbirligi, fosta formaţie a lui Bogdan Stancu.

Şi Adi Popa a fost efectiv omul meciului pentru Reading. Incursiunile sale au răvăşit apărarea turcă, au creat situaţii de gol pentru coechipieri, iar în prima repriză jocul său bun a fost încununat cu un gol absolut meritat. În cele din urmă s-a terminat nedecis, 2-2, dar Popa a stat pe teren tot meciul şi a fost permanent cea mai mare problemă pentru apărarea echipei din Ankara.