Sport

Adrian Mititelu a făcut strategia lui FC U Craiova 1948. Ce transferuri face: „Vor veni patru jucători”

Adrian Mititelu a anunțat noi plecări de la FC U Craiova 1948. Câți jucători vor mai veni în Bănie. Primul nume avansat.
12.06.2024 | 23:45
Adrian Mititelu a facut strategia lui FC U Craiova 1948 Ce transferuri face Vor veni patru jucatori
Adrian Mititelu vrea să mai dea 2 jucători afară. Urmează 3-4 transferuri. Sursă foto: sportpictures.eu
ADVERTISEMENT

Adrian Mititelu a făcut revoluție la FC U Craiova 1948 după retrogradarea echipei în Liga 2. Patronul oltenilor e convins că va reveni în SuperLiga la finalul acestui sezon. Ce transferuri face.

Adrian Mititelu anunță transferuri la FC U Craiova 1948: „Îl vreau pe Claudiu Bălan înapoi”

Adrian Mititelu a vorbit despre campania de transferuri din această vară. Patronul lui FC U Craiova 1948 nu are niciun dubiu că echipa sa va reveni în prima ligă: „Avem un lot foarte puternic. Nepromovarea ar fi mult mai gravă decât retrogradarea. Vă spun sincer. Va fi greu. Ne vom bate pentru fiecare punct. Cu siguranță vom promova”.

ADVERTISEMENT

Mititelu îi anunță pe fani că unul dintre cei mai importanți jucători va continua la echipă și a dezvăluit și un posibil prim transfer: „Blănuță nu va pleca. Vor mai pleca unul sau doi jucători pe care nu îi mai doresc eu. Vor veni alți trei sau patru jucători. Vreau să îl aduc pe Claudiu Bălan înapoi”.

Patronul lui FC U Craiova 1948 a avut un mesaj și pentru antrenor: „Sunt jucători pe care îi va aduce Marius Croitoru. Nu o să facă tot ce vrea. Are libertatea necesară pentru a-și duce la bun sfârșit planurile”, a mai spus Mititelu la Digi Sport.

ADVERTISEMENT

Adrian Mititelu continuă curățenia la FC U Craiova 1948 și a mai dat doi oameni afară

FC U Craiova 1948 a anunțat și despărțirea de antrenorul cu portarii: „Mulțumim, Gabriele Aldegani! FCU 1948 și antrenorul cu portarii, Gabriele Aldegani, au decis de comun acord încetarea contractului de colaborare. Mulțumim pentru efortul depus în cadrul clubului și îi dorim mult succes pe viitor!”, s-a anunțat într-un comunicat oficial.

Adrian Mititelu a mai dat afară și 6 jucători: Benjamin Van Durmen, Yassine Bahassa, Gabriel Compagnucci, Leo Lacroix și Matheus Mascarenhas, precum și mai mulți oameni din staff-ul tehnic.

ADVERTISEMENT

Ultimul pe listă este team-managerul Eduard Zelgin, găsit de către Mititelu Jr. principalul vinovat pentru retrogradarea echipei: „Am luat decizia de a ne despărți de Eduard Zelgin pentru că îl bănuim de niște lucruri necurate. Credem că a luat comisioane de la impresarii cu care a colaborat pentru a aduce jucători la FCU Craiova.

ADVERTISEMENT

Părerea noastră este că a subminat autoritatea clubului. Îl bănuim că a influențat anumiți jucători pe care i-a adus să nu-și apere corect șansele, pentru ca prin retrogradarea noastră în Liga 2 aceștia să poată pleca liber de contract”.

„Dacă înceta acum un an colaborarea, azi eram în Liga 1”, a scris și „Gabi Blondu” pe Facebook, iar bodyguardul lui Adrian Mititelu, cu nickname-ul Daniel Dnl, l-a completat: „Este prea târziu, pentru că am ajuns în B din cauza ta”.