Denis Drăguș a început ca titular în ambele meciuri ale României din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2026, cu Bosnia și San Marino. Vârful de la Trabzonspor nu a reușit, însă, să marcheze.
Prestația lui din partida contra Bosniei, în special, a fost dezbătută intens. Nu mai puțin de patru ocazii mari a irosit Denis Drăguș, iar România a terminat învinsă, scor 0-1. Nici chiar contra micuței San Marino, pe care „tricolorii” au bătut-o cu 5-1, atacantul lui Trabzonspor nu a găsit plasa porții adverse. Din această cauză, și selecționerul Mircea Lucescu a fost revoltat și dezamăgit.
Totuși, prestația lui Drăguș contra Bosniei a atras și laude. Gigi Becali, patronul FCSB, a apreciat evoluția „tricolorului” și a declarat că l-ar cumpăra „în jumătate de secundă”. Pe de altă parte, Drăguș este unul dintre jucătorii cu care Marius Șumudică a lucrat foarte bine, când antrena în Turcia. Ba mai mult, evoluțiile sub comanda actualului tehnician din Giulești i-au adus lui Drăguș transferul la Trabzonspor. Iar nașul Șumudică a repetat în numeroase rânduri că l-ar vrea la Rapid pe cel care îi este și fin.
În acest context, o eventuală revenire în România a lui Drăguș a fost analizată de Adrian Mutu și Cristi Coste. Iar fostul antrenor de la Petrolul este convins că relația personală dintre Șumudică și Drăguș va atârna greu în balanța unei decizii.
„Îl vezi la FCSB? Gigi Becali a anunțat clar că îl vrea, a anunțat și ce salariu îi dă, a anunțat ce va face din vară”, a întrebat Cristi Coste.
„Păi și ce facem cu Bîrligea?”, a răspuns zâmbind Adrian Mutu.
O soluție a acestei probleme: ceea ce a spus și Mircea Lucescu. Și anume, Drăguș să evolueze în flancul stâng, iar Bîrligea să-și mențină poziția de număr 9. „Drăguș a început ca atacant lateral”, a precizat Adrian Mutu, întrerupt de moderator: „Gigi Becali a spus că este cel mai bun atacant. Denis Drăguș”.
„Briliantul” a venit cu o altă idee: „(n.r. – FCSB) Poate să joace 4-4-2 cu doi atacanți. E o idee interesantă și eu cred că, în campionatul României, va avea un cuvânt de spus important. Acum depinde doar cât e de rezistent la presiunea lui Gigi Becali și presiunea mediatică care va fi pe el.
Spre deosebire de Drăguș, pe Daniel Bîrligea îl știu. Demonstrează și a demonstrat la FCSB că a venit cu o lejeritate și cu o încredere în propriile forțe incredibile! Și face ce face… Ăsta e stilul lui și caracterul lui.
Acum, de văzut. Ca fotbalist, calități indiscutabile Drăguș. Adică nu discutăm despre calitățile lui, pentru că este fotbalist. Rămâne să vedem ce caracter va avea și cât de puternic va fi emoțional să poată să reziste la o astfel de presiune. Aici e cheia.
Dacă va avea lejeritatea lui Bîrligea, va fi un câștig mare pentru FCSB. Și pot juca amândoi, pentru că sunt doi atacanți mobili, se pot completa. Drăguș poate să joace și în spatele lui Bîrligea. Sunt variante…”, a completat Mutu.
„Până se ajunge acolo, Adi, să știi că eu cred că va fi o luptă teribilă: Rapid cu FCSB, dacă Drăguș decide să se întoarcă în România. Pentru că sunt argumente și la Rapid. E și Marius Șumudică, îi e naș și îl dorește de atâta timp. Ar fi o bătălie de mercato puternică…”, a observat Cristi Coste.
„A mai fost. S-a întâmplat și cu Bîrligea, și va fi probabil și cu Drăguș. Dacă Drăguș decide să se întoarcă în România și e decis să se întoarcă în România, cu toate că pare greu la ora asta. Mai ales că el a mai avut și ocazia și când era la Standard Liege și să se întoarcă și nu… A preferat să stea acolo.
Eu cred că va alege Rapid, nu FCSB! Tocmai pentru că relația pe care o are cu Șumudică de naș-fin, și probabil și de prietenie, îl va face să aleagă Rapid. Acum rămâne de văzut ce se va întâmpla cu Rapid în play-off, ce se va întâmpla de la vară și tot așa”, a concluzionat Adrian Mutu.
Transferul lui Denis Drăguș în Giulești depinde foarte mult de antrenorul giuleștenilor. Iar Marius Șumudică se află, la rândul său, sub presiunea conducerii de la Rapid, fapt punctat de Cristi Coste: „Da. Și ce se va întâmpla cu Șumudică… Am văzut și o declarație al lui Victor Angelescu: ‘Așteptăm să vedem ce se întâmplă în astea nouă meciuri (n.r. – rămase de disputat în play-off-ul SuperLigii), pentru că așteptăm și rezultate, și puncte’.”