Sport

Adrian Porumboiu, reacție fermă după ce a aflat adversarele României din preliminariile CM 2026: „Să-și caute cazare! Dacă noi alegeam, o făceam la fel de bine!”

Fostul patron din SuperLigă a prefațat parcursul naționalei României în preliminariile Cupei Mondiale din 2026, după ce a văzut adversarii extrași la tragerea la sorți.
15.12.2024 | 05:45
Adrian Porumboiu reactie ferma dupa ce a aflat adversarele Romaniei din preliminariile CM 2026 Sasi caute cazare Daca noi alegeam o faceam la fel de bine
Adrian Porumboiu a reacționat cu entuziasm după aflarea adversarilor României din preliminariile CM 2026: "Să-și caute cazare! Și dacă noi alegeam, o făceam la fel de bine!" Foto: colaj Facebook (Porumboiu Adrian/Echipa națională de fotbal a României)
ADVERTISEMENT

Naționala României și-a aflat vineri viitorii adversari din cadrul preliminariilor europene ale Cupei Mondiale din 2026. Cu o grupă din care mai fac parte Austria, Bosnia și Herțegovina, Cipru și San Marino, drumul spre turneul final mondial va fi unul ușor, consideră fostul arbitru și finanțator Adrian Porumboiu.

Adrian Porumboiu a reacționat cu entuziasm după aflarea adversarilor României din preliminariile CM 2026: „Să-și caute deja cazare! Dacă alegeam noi, o făceam atât de bine!”

Omul care a condus destinele formației FC Vaslui s-a bucurat de rezultatele din cadrul tragerii la sorți pentru preliminariile Campionatului Mondial nord-american din 2026 și prevede un parcurs de senzație al tricolorilor lui Mircea Lucescu.

ADVERTISEMENT

Porumboiu, care a fost sunat de Gigi Becali după ce a devenit ctitorul Catedralei din Vaslui, susține că se poate vorbi fără probleme de o calificare, luând în considerare adversarii facili care au fost repartizați alături de România în grupa H.

„Am văzut-o (n.r. – grupa României din preliminariile Cupei Mondiale 2026). Ce pot spune? Mai ușor de atât nu se putea! E o grupă accesibilă.

ADVERTISEMENT

Deja trebuie să se caute cazarea pentru Campionatul Mondial! E super grupa! Dacă noi alegeam, o făceam atât de bine”, a declarat Adrian Porumboiu, pentru cei de la sport.ro.

ADVERTISEMENT

Prima confruntare pentru tricolori va fi în luna martie a anului viitor, pe data de 21 martie mai exact, când vor primi vizita selecționatei Bosniei, în fața unui stadion lipsit de spectatori ca urmare a sancțiunii dictate de UEFA după incidentele de la meciul cu Kosovo, din luna noiembrie.

Naționala de fotbal a României, într-o grupă accesibilă în drumul spre Cupa Mondială: „Miza e mare!”

România a avut un noroc uriaș la tragerea la sorți a grupelor pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2026, în ciuda zilei de vineri 13 și a orei de start 13:00 ora României.

ADVERTISEMENT

Naționala tricoloră a picat într-o grupă accesibilă la prima vedere, cu Austria, Bosnia și Herțegovina, Cipru și San Marino. Speranța este la fel de mare ca miza, fapt confirmat și de Mihai Stoichiță, directorul tehnic de la FRF.

„E o tragere care nu mă îngrijorează, o tragere pe care, după ce am văzut-o, mi-a scăzut tensiunea la normal. Asta nu înseamnă că suntem câștigători, dar avem șanse mari să ne calificăm.

Miza e mare, dar dacă am avea un meci în care să ne încălzim, să avem reușite, să ne dea încredere, cred că ar fi bine să fie al doilea meci cu Austria. În primul meci a fost întotdeauna mai greu”, a recunoscut Mihai Stoichiță, potrivit sport.ro.