Adversarii lui CFR Cluj în grupele Europa League nu se regăsesc: Lazio s-a făcut de râs, Rennes, doar egal! Celtic, singura cu victorie! Video

16.09.2019 | 10:17
Adversarii lui CFR Cluj in grupele Europa League nu se regasesc Lazio sa facut de ras Rennes doar egal Celtic singura cu victorie Video

Dacă CFR Cluj a avut un meci de antrenament în Casa Pariurilor Liga 1, scor 5-0 cu ”Lanterna” FC Voluntari, rivalele clujenilor din grupa de Europa League au avut un weekend nu foarte reușit: Celtic a câștigat greu, Rennes a remizat, iar Lazio a pierdut surprinzător.

Adversarii lui CFR Cluj în grupele Europa League, Lazio, Rennes și Celtic, nu se regăsesc

CFR Cluj, campioana României, debutează joi, 19 septembrie, în grupele Europa League. Prima rivală a trupei lui Dan Petrescu va fi Lazio, considerată cea mai tare echipă din grupa E. Cu patru zile înainte de a ajunge în România, Lazio a suferit primul eșec din acest sezon de Serie A. Elevii lui Simone Inzaghi au pierdut pe terenul codașei Spal, scor 1-2. Romanii au deschis scorul prin Ciro Immobile în minutul 17, însă au căzut după pauză. Petagna (63) și Kurtic (90+2) au adus prima victorie a lui Spal în acest sezon.

• zero șuturi pe poarta lui Spal a avut Lazio în repriza secundă a meciului de duminică

În meciul de azi, Simone Inzaghi a adoptat un sistem 3-5-2, cu Strakosha; Patric, Acerbi, Radu; Lazzari, Parolo, Leiva, Luis Alberto, Lulic; Immobile și Caicedo. Radu Ștefan a fost integralist și a încasat un galben în minutul 79.

Nici Celtic și Rennes nu au impresionat în weekend

Celelalte rivale ale lui CFR Cluj din grupa E de Europa League, Celtic și Rennes, au evoluat sâmbătă, însă nici ele nu au impresionat. Scoțienii de la Celtic, cunoștință mai nouă a clujenilor, au câștigat cu 1-0 în deplasare cu modesta Hamilton. Forrest a marcat unicul gol al partidei în minutul 4. Apoi, până la final, nu s-a mai întâmplat nimic important pe tabelă. Celtic conduce clasamentul în Scoția cu 15 puncte, la trei peste rivala Rangers.

• 2 șuturi pe poarta lui Hamilton a avut Celtic în acest meci

Tot ieri, Rennes a scos o remiză albă în Ligue 1, scor 0-0 în deplasare cu Brest. În urma acestui rezultat, echipa lui Julien Stephan se află pe locul 2 în campionat, la două puncte de liderul PSG. Trei victorii, o remiză și un egal are Rennes ăn acest sezon din Ligue 1.