Ajax, umilită de PSV în derby-ul din Eredivisie. “Lăncierii” au luat 3 goluri în 16 minute. Video

Tibi Demeter
în Fotbal international
23/09/2018, 21:48
Ajax a fost umilită de PSV în derby-ul din Eredivisie

Ajax Amsterdam și PSV Eindhoven, cele două reprezentante ale fotbalului olandez în Champions League, s-au duelat într-un meci direct disputat în etapa a 6-a din Eredivisie. Formația din capitală s-a deplasat pe terenul celor de la PSV cu un moral excelent după victoria cu 3-0 în fața lui AEK Atena, însă gazdele au oferit o replică superbă.

Gaston Pereiro a deschis scorul în minutul 21 al partidei dintre cele două mari rivale cu un șut excelent de la marginea careului de 16 metri. Luke De Jong avea să profite de o greșeală în lanț a celor de la Ajax Amsterdam peste doar trei minute și l-a executat pe Onana cu un șut  plasat. Showul celor de la PSV a continuat, iar Lozano, omul care a impresionat la Campionatul Mondial 2018 avea să marchete pentru 3-0 în minutul 35 și a stabilit scorul final.

Vrei să citești acasă, în siguranță, TAIFASURI, revista ta preferată? Abonează te ACUM doar la oficiile Poștei Române! Surprize + CD urile preferate doar pentru ABONAŢII TAIFASURI

PSV, maximum de puncte

Formația antrenată de Mark van Bommel are maximul de puncte după șase etape în campionatul olandez și ocupă primul loc în clasament. PSV este urmată de Ajax, iar lăncierii se pot lăuda și ei cu cinci victorii în acest debut de sezon. Interesant este că în sezonul trecut, PSV s-a impus tot cu 3-o pe teren propriu cu echipa din capitală și a pierdut cu același scor partida de pe Amsterdam Arena. Lonzano și Gaston Pereiro sunt doi dintre cei mai buni marcatori în acest sezon în campionatul Olandei cu cinci goluri fiecare.