Al Hilal, victorie clară şi calificare în semifinalele Ligii Campionilor Asiei! Echipa lui Răzvan Lucescu a întors scorul în patru minute! Video

Andrei Șchiopu
în Fotbal international
17/09/2019, 21:55
Răzvan Lucescu este aproape de a ajunge în semifinalele Ligii Campionilor Asiei. Sursă foto: the-afc.com

Al Hilal a învins-o pe Al Ittihad, scor 3-1, în manşa retur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei. Echipa lui Răzvan Lucescu a suferit pentru calificarea în semifinale, după ce Al Sahafi a deschis scorul în minutul 10. Carillo şi Al Dawsari au întors scorul în patru minute (44 şi 48), iar Giovinco a înscris al treilea gol în minutul 78. În tur, cele două formaţii au terminat la egalitate, scor 0-0. În semifinale, Al Hilal se va duela cu Al Sadd, echipa antrenată de Xavi.

Horia IVANOVICI e "Fan ROMÂNIA"! Noua emisiune, cu invitaţi de marcă, este zilnic LIVE VIDEO pe facebook.com/HoriaIvanovici şi pe canalul de youtube! Abonează-te, dă SUBSCRIBE şi SEE FIRST la cele două canale!

Al Hilal – Al Ittihad 3-1 (Carillo 44, Al Dawsari 48, Giovinco 78/ Al Sahafi 10)

Al Hilal va juca a doua manșă a sferturilor de finală cu Al Ittihad

Al Hilal speră să se califice în semifinalele Cupei Campionilor Asiei. Până în acest moment, Răzvan Lucescu are o singură înfrângere în 6 meciuri la Al Hilal, iar înfrângerea suferită a fost în returul „optimilor” Ligii campionilor Asiei. Chiar dacă Al Hilal a pierdut partida cu Al Ahli (0-1), echipa antrenată de Răzvan Lucescu s-a calificat mai departe, pentru că în manșa tur s-a impus cu 4-2.

În ultima partidă din campionatul Arabiei Saudite, Al Hilal a terminat la egalitate, 1-1, meciul de pe teren propriu cu Al Feiha. Al Hilal rămâne lider în campionat și după remiza obținută, cu 7 puncte în 3 etape.

• 50 de ani a împlinit Răzvan Lucescu pe 17 februarie
Bafetimbi Gomis, atacantul lui Al Hilal. Sursă foto: hepta.ro

Răzvan Lucescu a fost lăudat de Bafetimbi Gomis

Bafetimbi Gomis, atacantul lui Al Hilal, l-a lăudat pe Răzvan Lucescu, în urma unei partide în care a dat 3 goluri. „Presiunea pe care am exercitat-o în partea secundă i-a forţat pe fundaşii adverşi să greşească. Puteam să ne impunem la un scor şi mai clar. Au decis stilul de joc şi filozofia cu care a venit Răzvan”, a declarat atacantul francez.

Obiectivul lui Răzvan Lucescu la Al Hilal este să câștige Liga Campionilor Asiei și campionatul, iar tehnicianul român este decis să își atingă obiectivele. Chiar dacă a câștigat cu 4-2 în fața rivalilor, chiar la debutul pentru Al Hilal, antrenorul român nu a fost mulțumit de jocul echipei, însă rezultatul a fost satisfăcător: Sunt mulţumit pentru victorie, chiar dacă am comis unele greşeli şi am primit un gol foarte repede”.

• „Fotbalul din Arabia Saudită e la un nivel foarte bun, Al Hilal este un club mare, va fi o experiență interesantă, sunt împăcat cu decizia mea, acum vreau să muncesc și să câștig titlul, Cupa și Liga Campionilor Asiei” – Răzvan Lucescu