Razvan Nicolae
in Fotbal international
15/03/2019, 21:39
Al Shabab, pas greşit în campionat! Constantin Budescu, aproape de un gol spectaculos! Video GALERIE FOTO
Al Shabab, pas greşit în campionat. Constantin Budescu a fost aproape de un gol spectaculos

Al Shabab, echipa antrenată de Marius Şumudică, a obţinut doar o remiză în ultima etapă din campionat. Echipa din Riad a încheiat la egalitate meciul cu Al Ettifaq, scor 1-1, şi se menţine pe locul trei în prima ligă din Arabia Saudită.

Al Shabab, pas greşit în campionat. Cât a jucat Constantin Budescu

Constantin Budescu a jucat 28 de minute în meciul în care Al Shabab a făcut un pas greşit în campionat. Steve a deschis scorul pentru echipa antrenată de Marius Şumudică în minutul 23, însă în prelungirile primei reprize, Al Ettifaq a egalat prin Ibrahim Mahnashi, un mijlocaş de 19 ani.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

În a doua repriză, Marius Şumudică l-a introdus pe teren pe Constantin Budescu, internaţionalul român intrând în minutul 62. Fotbalistul de 30 de ani s-a făcut remarcat imediat şi a fost la un pas să marcheze un gol spectaculos. Pe finalul meciului, atacantul român a executat cu efect o lovitură liberă, însă portarul adversarilor a fost pe fază şi a respins.

Constantin Budescu, la al doilea meci după revenirea pe gazon

Constantin Budescu s-a accidentat la începutul lunii februarie, iar Marius Şumudică nu l-a putut folosi în trei meciuri. În etapa precedentă din prima ligă a Arabiei Saudite, atacantul de 30 de ani a jucat nouă minute în victoria lui Al Shabab cu Al Faisaly, scor 2-1.

Înainte să revină pe teren, după accidentarea suferită, Marius Şumudică se temea că Budescu se va întoarce la antrenamente cu mai multe kilograme în plus“Curios pentru mine este că, în momentul în care s-a accidentat, am spus “să vezi cât o să ia în greutate”. Acum a slăbit 2,5 kilograme. Pentru mine asta era problema. Nu cred că o să poată juca la meciurile echipei naționale din luna martie”, declara Marius Şumudică la finalul lunii februarie.