Albion Rrahmani, execuție groaznică în meciul cu Sepsi! Kosovarul a ratat din penalty și a ajuns la cifre dezastruoase de la punctul cu var. Video

Albion Rrahmani a executat groaznic un penalty în a doua repriză a meciului cu Sepsi. Atacantul Rapidului a înregistrat cifre dezastruoase de la punctul cu var.
10.05.2024 | 22:08
Albion Rrahmani executie groaznica in meciul cu Sepsi Kosovarul a ratat din penalty si a ajuns la cifre dezastruoase de la punctul cu var Video
Albion Rrahmani a ratat incredibil un penalty în a doua repriză a meciului cu Sepsi. Foto: sport.pictures.eu.

Rapid a primit un penalty în minutul 54 al meciului cu Sepsi de la Sf. Gheorghe, după o primă repriză de coșmar a giuleștenilor. David Rența a comis un henț în careu, iar „centralul” Viorel Flueran a dictat lovitură de la 11 metri după analiza VAR. Scorul era 3-1 pentru Sepsi.

Albion Rrahmani, pasator la golul prin care Claudiu Petrila a deschis scorul, a luat mingea și a așezat-o la punctul cu var. Atacantul kosovar a trimis modest fix pe centrul porții. Roland Niczuly a ghicit intenția lui Rrahmani și a rămas pe picioare.

Portarul lui Sepsi a respins fără probleme balonul în lateral. VEZI VIDEO AICI. Astfel, Albion Rrahmani a ajuns la al 4-lea penalty ratat în actuala stagiune în tricoul celor de la Rapid. Atacantul kosovar a reușit să fructifice doar jumătate din cele 8 lovituri pe care le-a executat de la punctul cu var.

Albion Rrahmani a mai ratat penalty în meciurile cu CFR Cluj (3-1), Poli Iași (3-2) și CFR Cluj (2-3). În actuala stagiune, Rrahmani a marcat 17 goluri și a oferit 4 pase decisive în 24 de meciuri în toate competițiile la Rapid.

Internaționalul kosovar adus de Rapid la începutul sezonului de la FC Ballkani a înscris din penalty în duelurile cu Dinamo (4-0), FC U Craiova (4-3), Farul (1-2 și 1-3). În vârstă de 23 de ani, Rrahmani a marcat de 4 ori în cele 9 etape din play-off-ul SuperLigii.

Albion Rrahmani, înlocuit după penalty-ul ratat cu Sepsi

Bogdan Lobonț nu a stat la discuții și a efectuat o „dublă” înlocuire după ratarea din penalty a lui Albion Rrahmani. „Lobby” i-a scos de pe teren pe Claudiu Petrila și pe Albion Rrahmani, iar în locul lor au intrat Funsho și Florent Hasani.

La doar 3 minute după „dubla” schimbare, Rapid a reușit să reducă din diferență, scor 2-3. Sârbul Borisav Burmaz a înscris cu un șut sub plasă după o acțiune individuală. Este al treilea meci consecutiv cu gol marcat pentru Burmaz.

După golul lui Petrila din minutul 17, Sepsi a reușit să restabilească egalitatea rapid prin Debeljuh. Atacantul croat a făcut „dubla” în minutul 39 din pasa lui Cosmin Matei. Alimi a mărit avantajul covăsnenilor chiar în minutele de prelungire ale primei reprize.

Sepsi și Rapid se luptă pentru evitarea ultimului loc în play-off la finalul sezonului. Cu o înfrângere la Sf. Gheorghe, Rapid va fi condamnată să încheie sezonul pe ultima poziție în play-off-ul SuperLigii. Giuleștenii au pornit în play-off pe locul secund.