in Fotbal international
12/01/2019, 17:52
Alex Chipciu, golazo pentru Sparta Praga! Ce a realizat şi Alex Maxim! Video GALERIE FOTO
Alex Chipciu, golazo pentru Sparta Praga

Alex Chipciu a reuşit un golazo pentru Sparta Praga. Formaţia din capitala Cehiei a jucat împotriva lui Energie Cottbus al doilea meci amical al anului, iar internaţionalul român a marcat în a doua repriză a partidei. În prima partidă de verificare din 2019, Nicuşor Stanciu a înscris o dată.

Sparta Praga a învins-o pe Energie Cottbus, scor 2-0, iar Florin Niţă şi Nicuşor Stanciu au fost titulari, în timp ce Alex Chipciu a început meciul pe banca de rezerve. Benjamin Tetteh a deschis scorul pentru praghezi în minutul 34, iar formaţia antrenată de Zdenek Scasny a intrat în avantaj la cabine. După pauză, Alex Chipciu a intrat pe teren şi în minutul 50 a înscris cu un şut spectaculos.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Alex Chipciu, golazo pentru Sparta Praga. Maxim a marcat şi el

Alex Chipciu, autor al unui golazo pentru Sparta Praga, nu a fost singurul fotbalist român care a marcat în meciurile amicale jucate sâmbătă. Alex Maxim a fost titular în partida Mainz – Freiburg 2-2 şi a deschis scorul în minutul 16. Mijlocaşul ofensiv de 28 de ani a înscris cu un şut din interiorul careului. Internaţionalul român a mai marcat un gol în amicalul Mainz – TuS Marienborn 4-0, prima partidă de verificare a anului jucată de formaţia germană.

În actualul sezon, Alex Chipciu a marcat un singur gol în 21 de meciuri jucate pentru Sparta Praga. Fotbalistul de 29 de ani este împrumutat de Anderlecht la formaţia din capitala Cehiei până în vara anului 2019. De cealaltă parte, Alex Maxim a marcat trei goluri în cele 14 meciuri jucate în actuala stagiune pentru Mainz. Mijlocaşul ofenisv de 28 de ani joacă la formaţia de pe “Opel Arena” din vara anului 2017, când a fost transferat de la VFB Stuttgart în schimbul a trei milioane de euro.