Alexandru Crețu, debut la naţionala României! A jucat primul meci sub tricolor la 28 de ani

Autor: Eduard Dimiean | 05.09.2020 | 00:30
Alexandru Crețu a debutat la 28 de ani la națională, contra Irlandei de Nord. Sursa foto: Facebook FRF

Meciul contra Irlandei de Nord a adus debutul la echipa națională pentru Alexandru Crețu. Fotbalistul lui NK Maribor a jucat primul meci pentru selecţionata lui Mirel Rădoi la 28 de ani.

Acesta bifase în trecut 9 apariții pentru naționala U21 a României în perioada 2012 – 2014.

După ce Ianis Hagi a fost sanctionat cu un cartonaș galben în prima repriză din România – Irlanda de Nord 1-1, Mirel Rădoi a decis să nu riște o eventuală eliminarea a mijlocașului ofensiv și l-a întrodus în locul său pe Alexandru Crețu, în minutul 56.

Cine este Alexandru Crețu, debutant la 28 de ani în naţionala României

Jucătorul în vârstă de 28 de ani, născut la Pașcani, a evoluat pe plan intern pentru Politehnica Iași și Corvinul Hunedoara, iar în 2017 s-a transferat în Slovenia la Olimpia Ljubljana pentru ca mai apoi să ajunga la NK Maribor pentru 350.000 de euro.

Crețu evoluează cu regularitate în poziția de mijlocaș închizător, însă poate juca și în linia defensivă la nevoie.

În 249 de partide oficiale adunate în cariera de jucător profesionist, acesta a marcat 12 goluri și a oferit 13 assisturi.

• (P) Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 1,93 este cota pentru ”ambele înscriu” la meciul Austria – România. Vezi aici toate cotele