Alibec era „bad boy” și la 18 ani! Denis a fost la un pas de bătaie pe teren cu un coechipier de la Farul când era doar un debutant. VIDEO

30.12.2019 | 17:38
Alibec era bad boy si la 18 ani Denis a fost la un pas de bataie pe teren cu un coechipier de la Farul cand era doar un debutant VIDEO
Denis Alibec. Sursă foto: prosport.ro

Denis Alibec este unul dintre cei mai controversați atacanți români din istorie, iar atitudinea sa a oferit mereu subiecte de discuție. Fiind un rebel adevărat, Denis a ieșit în evidență de-a lungul anilor prin extravaganța sa, dar și prin talentul incontestabil pe care îl are la fotbal.

Chiar și la 18 ani, când era doar un puști, Alibec avea o atitudine aparte și a fost la un pas de bătaie cu un coleg de la Farul Contanța într-un meci cu Dinamo (1-4) din sezonul 2008-2009.

Denis Alibec, la un pas de bătaie cu un coechipier de la Farul, deși avea doar 18 ani

Denis Alibec a debutat în fotbalul profesionist la Farul Constanța în sezonul 2008-2009 și a avut nevoie de doar 18 meciuri, în care a marcat două goluri, pentru ca Internazionale Milano să-l transfere pentru 500.000 de euro.

Atitudinea sa de „bad boy” era în dezvoltare încă de atunci, iar în partida jucată de Farul Constanța pe teren propriu cu Dinamo a fost la un pas de bătaie cu Dejan Rușmir, un veteran al echipei. În minutul 78 al meciului, Alibec a ratat o ocazie mare, la care Emilian Dolha a avut o paradă spectaculoasă.

În minutul 90, Denis a recuperat o minge de la Lucian Goian și a tras în plasa laterală, moment în care Dejan Rușmir s-a enervat și s-a dus către el să-l bată, dar incidentul a fost oprit de arbitru care se afla exact lângă ei. (incidentul se găsește la minutul 2:01 din filmuleț).

Până la finalul meciului Denis Alibec a mai ratat o ocazie importantă, iar Farul Constanța a pierdut meciul cu 4-1.