Alisson, paradă de 80 de milioane de euro. Portarul lui Liverpool a salvat miraculos cu Napoli în prelungiri. Video

Autor: Claudiu Surmei | 12.12.2018 | 00:25
Alisson, paradă de 80 de milioane de euro în prelungirile meciului Liverpool - Napoli 1-0

Liverpool a câștigat cu scorul de 1-0 partida disputată pe teren propriu împotriva celor de la Napoli, în ultima etapă din Grupa C în Champions League. Golul lui Mohamed Salah duce trupa lui Jurgen Klopp în optimile de finală ale competiției, însă o contribuție enormă o are portarul de 80 de milioane de euro al lui Liverpool, Alisson, care în prelungiri a avut o paradă senzațională.

Meciul de pe Anfield Road a început cu Liverpool în atac. În minutul 13 al partidei, fundașul Virgil van Dijk a fost iertat de eliminare, după ce l-a faultat dur pe Mertens, iar arbitrul i-a arătat doar cartonaș galben. Scorul a fost deschis de Mohamed Salah în minutul 34, cu un șut din unghi. Liverpool a forțat majorarea scorului, însă nici Napoli nu s-a lăsat mai prejos. Italienii puteau da lovitura în prelungirile meciului, însă Alisson a fost îngerul păzitor al cormoranilor.

Alisson, paradă de 80 de milioane de euro în prelungirile meciului Liverpool – Napoli 1-0

În minutul 90+2 al partidei, Alisson a scos senzațional cu piciorul un șut trimis de unul dintre jucătorii de la Napoli, demonstrând încă o dată că a meritat toți banii plătiți pe el de Liverpool în această vară: 80 de milioane de euro, bani pe care trupa de pe Anfield îi va recupera cu siguranță odată cu accederea în optimile de finală ale Champions League.