Allegri şi-a anunţat plecarea de la Juve! Cine îi va lua locul

Razvan Nicolae
in Fotbal international
06/04/2018, 08:10

Juventus are şanse minime să se mai califice în semifinalele Ligii Campionilor, după ce campioana Italiei a fost învinsă de Real Madrid, în manşa tur a sferturilor de finală, scor 0-3. La finalul meciului, Massimiliano Allegri şi-ar fi anunţat jucătorii că va pleca de la echipă la finalul sezonului.

Conform presei din Italia, Carlo Ancelotti este mare favorit să-i ia locul lui Massimiliano Allegri pe banca tehnică a lui Juventus. Actualul antrenor al “Bătrânei Doamne” este dorit în Premier League, iar acesta a anunţat într-un interviu pentru The Telegraph că timpul său în Italia a luat sfârşit.

Posibilul înlocuitor al lui Allegri, demis în pauza unui meci

Carlo Ancelotti a mai antrenat-o pe Juventus în perioada 1999-2001 şi a reuşit să câştige un singur trofeu, Cupa UEFA Intertoto. Antrenorul italian a fost demis de la cârma “Bătrânei Doamne” în pauza ultimului meci din sezonul 2000-01, când formaţia din Torino încă mai avea şanse să câştige titlul. Juventus a învins-o atunci pe Atalanta, scor 2-1, însă a ratat titlul după ce AS Roma a obţinut, la rândul ei, victoria în partida cu Parma, romanii reuşind să câştige campionatul.