Naționala României luptă cu reprezentativa din Kosovo pentru câștigarea grupei din Liga Națiunilor C și implicit pentru un loc în barajul care duce la Cupa Mondială din 2026. Tricolorii pregătiți de Mircea Lucescu sunt lideri după patru etape, cu 12 puncte din 12 posibile, în timp ce Kosovo este pe locul 2, cu 9 puncte.
Meciul decisiv este programat pe 15 noiembrie, pe Arena Națională, însă România pornește favorită în returul cu Kosovo, după victoria clară, cu 3-0, reputată pe 6 septembrie, la Priștina, în prima etapă din Liga Națiunilor.
Partida se anunță extrem de tensionată, cum au fost, de altfel, și precedentele dintre România și Kosovo. După conflictele din preliminariile EURO 2024, când mai mulți ultrași români au fost arestați la Priștina, iar partida de la București a fost întreruptă aproape o oră din cauza mesajelor și scandărilor fanilor din facțiunea ”Uniți Sub Tricolor”, confruntarea tur din Liga Națiunilor s-a soldat cu un nou episod reprobabil.
Kosovarii din tribune au declanșat un cor de fluierări și huiduieli asurzitor care a acoperit imnul României. Incidentul nu a trecut neobservat de observatorul UEFA, iar forul european a amendat pentru asta Federația de Fotbal din Kosovo cu 15.000 de euro.
De altfel, UEFA a dictat cinci sancțiuni Federația de Fotbal din Kosovo în valoare totală de 61.000 de euro după meciul cu România, disputat pe 6 septembrie 2024, la Priștina:
FRF a anunțat că biletele pentru ultimele două meciuri din Liga Națiunilor, cu Kosovo (15 noiembrie) și cu Cipru (18 noiembrie), ambele pe Arena Națională vor puse în vânzare începând de vineri, 18 octombrie, de pe site-ul federației și de pe bilete.ro.
Clasamentul grupei: 1. România 12p (11-2), 2. Kosovo 9p (9-1), 3. Cipru 3p (1-10), 3. Lituania 0p (3-8).
Rezultate înregistrate: