Ana Bogdan pierde din nou în semifinale, dar reuşeşte încă o urcare impresionantă în WTA

Gabriel Esanu
in Sporturi
15/04/2018, 13:39

După un parcurs cu foarte multe meciuri în ultima perioadă, Ana Bogdan nu a mai avut suflu pentru a forţa calificarea în finala turneului WTA de la Bogota. După un început echilibrat cu două breakuri de ambele părţi şi 3-3 pe tabelă, românca a început să comită tot mai multe erori neforţate.

A pierdut şapte game-uri la rând, pentru ca adversara sa să obţină un avantaj clar, set şi 4-0, astfel încât Ana Bogdan a putut doar să limiteze proporţiile scorului în setul secund. Totuşi, după ce a jucat semifinale şi la Monterrey, românca a demonstrat şi la Bogota că este într-o formă bună,  chiar dacă nu a fost convocată pentru meciul de FedCup cu Elveţia.

Ana Bogdan va mai urca 10 poziţii în clasamentul WTA, până pe 66, poziţie pe care o va ocupa începând de luni. Este pentru a doua săptămână consecutiv când Ana are printre cele mai importante ascensiuni din top 100, după ce urcase de pe 90 până pe 76 după Monterrey.