Una caldă, alta rece pentru Mihai Teja, după FCSB – Shanghai Shenhua, scor 2-2. Cine sunt remarcații meciului

20.01.2019 | 20:28
Una calda alta rece pentru Mihai Teja dupa FCSB  Shanghai Shenhua scor 22 Cine sunt remarcatii meciului

FCSB a remizat și în al doilea amical al iernii din cantonamentul de la Marbella, scor 2-2, în compania chinezilor de la Shanghai Shenhua. A fost o partidă cu două fețe pentru roș-albaștri, care au părut că sunt în controlul jocului. Mai mult, au avut chiar și un avantaj de 2-0 și au ratat un penalty la acest scor, prin Florin Tănase.

Cu toate acestea, ultimele 30 de minute au determinat scorul final al partidei. Câteva inexactități în defensivă i-au privat pe vicecampioni de prima victorie în Spania, după un gol superb al lui Oscar Romero și încă o reușită din corner a unuia dintre fundașii chinezi, Zhang Lu. Acestea fiind spuse, FANATIK vă propune o scurtă analiză a partidei FCSB – Shanghai Shenhua.

Cum a așezat Teja echipa în amicalul cu Shanghai: Adrian Stoian, principalul beneficiar

Chiar dacă se anunțase că FCSB va trece în 4-3-3 odată cu numirea lui Mihai Teja, tehnicianul român a preferat să continue în sistemul 4-2-3-1. Astfel, antrenorul i-a trimis pe teren pe Bălgrădean – Romario Benzar, Planic, Filip, Junior Morais – Stoian, Nedelcu – Man, Fl. Matei, Tănase – Rusescu. Așadar, fără Harlem Gnohere, dar cu noile achiziții Adrian Stoian și Florentin Matei în primul 11.

Primul 11 al lui FCSB, în partida cu Shanghai Shenhua

Dacă Florentin Matei a jucat în spatele vârfului Rusescu, a surprins așezarea lui Adrian Stoian. Acesta a intrat la închidere, lângă Dragoș Nedelcu, de acolo de unde a coordonat ofensiva lui Teja, în stilul în care o face căpitanul accidentat al roș-albaștrilor, Mihai Pintilii. Stoian a cerut de multe ori mingea încă de la repunerea în joc a portarului și a inițiat atacul, cu pase filtrante pentru benzi sau în combinații rapide cu cei patru oameni ofensivi. Fostului jucător de Serie A pare să îi fi plăcut de minune poziția în teren, în special lângă un mijlocaș defensiv clasic, cum este Dragoș Nedelcu. În a doua repriză, tânărul jucător a ieșit însă și în locul său a intrat Filipe Teixeira. Stoian a avut astfel ceva dificultăți în defensivă și nu a reușit să îi facă față la un corner unui fundaș chinez la golul egalizator al lui Shanghai.

Florin Tănase și Raul Rusescu, și ei printre remarcații partidei

Pe lângă Stoian, au mai impresionat la FCSB și decarul Florin Tănase și vârful Raul Rusescu, doi dintre clienții patronului Gigi Becali. Tănase a reușit să înscrie la primul gol și a oferit mai multe incursiuni spectaculoase în flancul stâng al apărării. După introducerea la pauză a lui Florinel Coman, Tănase a trecut în spatele vârfului Rusescu și a obținut un penalty în minutul 52. Din păcate pentru fostul căpitan al roș-albaștrilor, el a tras puternic, dar prost plasat, iar portarul chinezilor a reușit să apere.

Al treilea remarcat de la FCSB este vârful Raul Rusescu. „Caviarul” lui Meme Stoica a impresionat dintr-o postură de vârf fals. Rusescu a jucat 90 de minute și a bifat o pasă decisivă la golul lui Florin Tănase. El a fost destul de activ cu mingea la picior, a reușit să scoată multe baloane pe extreme și a avut și câteva ocazii. Una dintre mingile lui Rusescu l-a găsit liber pe Romario Benzar în flancul drept, cel care a centrat la autogolul lui Zhang Lu, de la începutul reprizei secunde.

Dezamăgirile partidei: Man, Matei și defensiva din repriza secundă

Dacă Florin Tănase și Rusescu au arătat un tonus bun, nu același lucru îl putem spune de Florentin Matei și de Dennis Man. Primul a intrat în câteva combinații și a încercat multe, dar s-a zbătut în gol, în timp ce al doilea a avut mai multe ratări exasperante și a părut destul de absent în atacul FCSB. Una dintre ocazii a fost la penalty-ul ratat de Tănase, atunci când portarul a respins în față, dar Dennis nu a reușit să o împingă în ațe din doi metri și a rașchetat mingea cu piciorul drept. De asemenea, Mihai Teja este sigur nemulțumit de căderea dintre minutele 70 și 75, atunci când formația sa a luat două goluri în două faze consecutive. Coincidență sau nu, Teja l-a băgat imediat la loc pe Dragoș Nedelcu pe teren să joace lângă Teixeira, cel care îl înlocuise inițial. În perioada în care a primit două goluri, FCSB a jucat într-o formulă ultraofensivă, cu Stoian și Teixeira pe rol de închizători!

Adrian Stoian a fost titular în FCSB – Shanghai Shenhua

Nici banca nu a impresionat la FCSB

Un alt minus pentru FCSB, chiar dacă în timp limitat, ar fi dat de jucătorii care au venit de pe bancă. Niciunul dintre fotbaliștii care au intrat în repriza a doua nu au reușit să impresioneze. Printre ei se află nume importante, de la care în mod normal te-ai aștepta să îți revigoreze jocul prin intrarea lor, cum ar fi Olimpiu Moruțan, Florinel Coman sau Mihai Roman. Doar ultimul a părut mai activ și a avut câteva incursiuni periculoase în partea dreaptă, unde a făcut cuplu cu „exilatul” Antonio Jakolis.

Una peste alta, meciul cu Shanghai Shehua a fost un test reușit pentru FCSB, cu minusul că au fost privați de o victorie pe care ar fi meritat-o, dacă nu ar fi avut acea cădere spre sfârșitul meciului. De asemenea, un alt motiv de îngrijorare este dat de accidentarea lui Junior Morais, cel care a fost înlocuit cu Alexandru Stan în minutul 37. De precizat că ambii fundași stânga nu au rupt gura târgului, în special în ofensivă, unde au greșit mai multe pase și nici nu au ajutat construcția în ofensivă, la fel cum a reușit omologul lor din flancul drept, Romario Benzar.

A fost al doilea egal pentru FCSB în cantonamentul din Marbella, după remiza albă cu FC Lucerna, scor 0-0. Acum urmează pentru FCSB cel mai tare meci de pregătire, contra celor de la Dinamo Kiev.