Editoriale

Analiza lui Andrei Vochin după Dinamo – CFR Cluj 0-0: “Cea mai fidelă definiție a meciului nul”

11.11.2019 | 09:03
Analiza lui Andrei Vochin dupa Dinamo  CFR Cluj 00 Cea mai fidela definitie a meciului nul

Clar, trebuie schimbat regulamentul! Sunt meciuri atât de urâte, care ar trebui să nu se joace niciodată, iar lucrul ăsta s-ar putea rezolva dacă ambele echipe implicate ar putea avea posibilitatea să se pună de acord pentru un rezultat, să semneze și să anuleze jocul. Cu o astfel de prevedere s-ar rezolva o grămadă de lucruri. Cum ar fi:

1. Cluburile ar face o economie substanțială prin evitarea costurilor de deplasare, de cazare și de masă pentru vreo 50 de persoane
  2. Spectatorii ar face o economie mică, de câteva zeci de lei, dar una mare de energie de a veni până la stadion, de a pleca acasă tîrziu în noapte, de a îndura ploaia și execrabilele condiții de vizionare oferite de staduionul ”Dinamo”
  3. Telespectatorii ar putea opta liniștiți pentru un Liverpool – Manchester City de poveste sau pentru meciul politic al alegerii președintelui, ambele infinit mai interesante decât ce ne-a oferit acest dezolant Dinamo – CFR, 0-0.

Evident, glumesc! Amar, dar glumesc!

După ”lungă”, potopul

Dinamo și CFR au jucat pentru 0-0 și nici nu s-au ferit s-o arate. Nimeni n-a construit, nimeni nu a riscat ducând 6-7 jucători în atacuri poziționale în terenul advers, nimeni nu a făcut vreun presing agresiv. Ambele echipe au optat pentru varianta ”lungă și p-a doua”, dar niciuna dintre echipele aflate în atac nu a câștigat-o pe năbădăioasa aia de ”a doua”. Posesia (pretențios spus) a basculat de la o echipă la alta la o medie de circa 3 secunde. De cel puțin 3 ori mai puțin decât media internațională. Amănunt sesizabil cu ochiul liber, și care l-a făcut pe comentatorul Bogdan Cosmescu să afirme că mingea trece de la o echipă la alta ”ca într-un meci de volei de calitate modestă”.

• 7 mingi jucate corect în careul advers a avut Dinamo în 90 de minute, conform InStat!!! CFR a avut 20.

Mingea, marele inamic

Dacă e să analizăm meciul pe bucățele, decizia celor doi antrenori de a nu risca printr-o construcție elaborată pare justificată. Când Vinicius, aflat la 11 metri de propria poartă, încearcă să-i paseze lui Arlauskis, situat pe linia careului mic, iar mingea se duce direct în corner îți explici de ce Petrescu îl pune s-o bubuie în față cum o prinde. Iar când Mrziliak pasează prin alunecare din poziție de finalizare sau Perovici vrea să dribleze la marginea careului, dar calcă pe minge cu risc crescut de entorsă, înțelegi de ce Dusan Uhrin nu se expune și încearcă să obțină maximum de la niște băieți care, de erau altfel, nu veneau ei gratis la Dinamo niciodată.

• 0,36 – 1,28 a fost scorul indicelui xG, cel care arată gradul de periculozitate al acțiunilor de poartă.
  • 1,64 a fost totalul indicelui xG, unul dintre cele mai mici din campionatul Ligii 1, conform InStat

Dinamo 1 egal cu CFR 2

8 locuri și 10 puncte le despărțeau pe CFR și Dinamo în clasamentul Ligii 1. Ecart normal, ținând cont de diferențele de bugete și de cote ale jucătorilor, care, vorba lui Petrescu, ”nu e o vrăjeală, chiar trebuie să se țină cont de ele”. Preocupați în special de vitrina și bănuții din Europa League, campionii au venit însă în Ștefan cel Mare cu echipa secundă, doar 3 dintre eroii de joi cu Rennes, Arlauskis, Boli și Camora, figurând în primii 11. Asta a fost șansa lui Dinamo, care, aliniind cea mai bună formulă posibilă (poate doar cu excepția lui Fabrini), s-a agățat de un 0-0, pe care l-a și obținut în final. Cu muncă, dorință, atitudine.

• 15,28 milioane de euro e valoarea lui Dinamo conform transfermarkt
  • 29,20 milioane de euro e valoarea lui CFR conform transfermarkt

O repriză, un șut, o ocazie

Cât timp CFR n-a avut pe teren decât 3 titulari de drept, Dinamo s-a ținut mai bine și a fost mai aproape de gol. E adevărat, o singură dată, tîrziu, în mintul 42, minut ce poate deveni istoric, deoarece a consemnat singurul șut pe poartă și singura ocazie a unei reprize în care porțile puteau fi lăsate în magazie, că nu se prindea nimeni. Atunci, unica centrare de calitate, a lui Mrzljak, i-a prilejuit lui Moldoveanu o lovitură de cap ce părea să trimită mingea în plasă. Doar că, în fața lui s-a aflat magia continuată de joi până duminică a lui Arlauskis, omul care a închis poarta cu Rennes și care aseară a dăruit masa cu un alt reflex de mare campion, fără de care CFR intra la vestiare cu 0-1.

• 2-1 pentru Dinamo a fost raportul ocaziilor în primele 45 de minute, conform InStat
  • 1-0 pentru Dinamo a fost raportul șuturilor pe poartă în prima repriză, conform Instat

Încă un titular și jumătate la CFR și Dinamo n-a mai existat

Schimbările de la pauză ale lui Petrescu, Bordeianu și Luis Aurelio în locul lui Itu și lui Pereirra, au trimis-o pe Dinamo pe tărâmul neputinței. Pe Arlauskis nu l-am mai prea văzut, în schimb Piscitelli a început să aibă treabă. Evident că pericolul cel mare a venit după un corner (min.55), executat excelent de Bordeianu și reluat în doi timpi de Boli și Rondon, doar intervenția goal-keeperului italian făcând ca scorul să rămână cel pentru care, înainte de meci, ar fi semnat ambele tabere. Un meci care poate oricând să constituie definiția nulului în fotbal. Un fel de nimic la nimic.

• 2-0 pentru CFR a fost raportul ocaziilor în a doua repriză a meciului
  • 3-2 pentru CFR a fost raportul șuturilor pe poartă în a doua repriză

Cei mai buni jucători în Dinamo – CFR conform Index InStat

1. Giedrius ARLAUSKIS – 305 Index INSTAT

N-a avut mare lucru de făcut, dar a rezolvat, printr-un reflex excelent, singurul moment periculos la poarta sa, respingând în bară balonul trimis de Moldoveanu cu capul de la 8-9 metri! A ieșit de două ori pe centrări, de fiecare dată bine, și a trimis 17 pase lungi, 16 precise.

1. Kevin BOLI – 286 Index InStat

A pierdut doar două dueluri din 10, imbatabil în aer (3 dueluri din 3 câștigate). A rezolvat totul fără să facă vreun fault!!! A fost singurul titular al CFR care a oferit pase diagonale (două, ambele corecte). A creat cea mai mare ocazie de gol a CFR

1. Riccardo PISCITELLI– 277 Index InStat

Fără activitate în prima repriză, a salvat in extremis mingea trimisă de Rondon din 4-5 metri, după cornerul executat de Bordeianu și reluat de Boli. N-a greșit nicio ieșire pe centrare, deoarece n-a ieșit pe nicio centrare?

Niciunul dintre cei 26 de jucători de câmp folosiți în Dinamo – CFR nu a depășit bariera de 300 de puncte index InStat, care reprezintă pragul de evoluție bună pentru nivelul internațional!!!