Analiza lui Andrei Vochin după Viitorul – U Craiova 1-2. “13 secunde: drumul de la off la out!”

09.02.2020 | 23:44
Analiza lui Andrei Vochin dupa Viitorul  U Craiova 12 13 secunde drumul de la off la out

Atât a durat faza de pe urma căreia Craiova și-a asigurat matematic prezența în play-off și care o face pe Viitorul să tremure în fața play-out-ului. Era minutul 82, Viitorul presa, încerca să marcheze golul de 2-1, pe care l-ar fi meritat după raportul ocaziilor de gol de până atunci. Mingea plutea prin jurul careului advers, atunci când oltenii au recuperat-o.

A urmat ceea ce Bogdan Cosmescu, comentatorul Telekom Sport, avea să numească ”cel mai frumos contraatac al sezonului”. În decurs de numai 13 secunde balonul a mers pe traseul Nistor – Kolijci – Bărbuț – Mihăilă, și s-a oprit în fundul porții lui Căbuz. O minunăție de forță explozivă, viteză, tehnică și execuție. O fază care a schimbat soarta un meci. O fază de fotbal modern, eficace.

O comparație cu Pițurcă

Dacă vă așteptați să mă refer la mandatul fostului selecționer pe banca Universității vă înșelați. Meciul de aseară mi-a adus aminte de Victor Pițurcă, jucătorul, și zilele sale mai puțin faste, când devenea marele inamic al publicului. Privindu-l pe Rivaldinho, mi-am adus amite de Piți, în meciurile alea când nu-i ieșea nimic.

Brazilianul a prins ieri acea zi infectă, în care soarta i-a refuzat rolul de Eroul de la Ovidiu, pe care l-a interprretat în câteva meciuri până acum. Aseară a fost ratangiul de serviciu, personajul care ar trebui să se simtă vinovat de eșecul Viitorului.

Doar că apare o întrebare pe care mi-o pun de fiecare dată când apare un astfel de caz: cine e mai de blamat, cel care ratează mult sau un altul, coleg în atacul aceleași echipe, care nu reușeșete să dea măcar un șut la poartă. O dilemă de dezbătut. Eu îl prefer pe ratangiu, pentru că știu că la următorul meci nu poate avea din nou același ghinion.

4 ocazii mari a ratat Rivaldinho în partida de aseară

Echipa mai bună, per total meci, a fost Viitorul. Fotbalul ei de posesie și de presiune, atunci când balonul se afla la adversar, a pus Craiova în dificultate. Trupa lui Hagi a reușit să deschidă scorul după un astfel de tipar și și-a mai creat câteva ocazii mari, în special în prima repriză.

• 5-1 pentru Viitorul a fost raportul ocaziilor în prima repriză
  • 9-4 pentru Viitorul a fost raportul ocaziilor pe durata întregului meci

Pigliacelli – La Piovra

Ghinionul dobrogenilor a fost acela că unul dintre adversarii lor avea ceva de demonstrat. Mirko Pigliacelli a intrat în gura galeriei pe vremea lui Victor Pițurcă, după ce, nu cu mult timp înainte, devenea eroul Băniei, transformând un penalty cu FCSB. Ce iute se învârte roata fotbalului! Aseară, apa a venit iar la moara lui. Italianul a făcut un meci uriaș, raparând de unul singur gafele lui Acka sau Cosic.

• 4 intervenții salvatoare a avut aseară Mirko Pigliacelli

Fără Cicâldău, suspendat, și fără Kolijci, rămas pe banca de rezervă, Craiova a devenit echipa mai puțin valoroasă ca Viitorul. Cel puțin după estimările transfermarkt. Asta s-a văzut pe teren în destule momente. Corneliu Papură a intervenit însă corect atât ca abordare, cât și în momentul înlocuirilor.

El a ordonat elevilor săi să schimbe cât mai des direcția de acțiune, penru a putea dejuca astfel pungile de presiune făcute de Viitorul. Lucru reuși mai ale în partea secundă. Dar punctul în care i-a fost superior colegului său de la Pasadena a fost fazele fixe.

• 11,1 milioane euro a fost valoarea primului ”11” al Viitorului, conform transfermarkt
  • 10,5  milioane de euro a fost valoarea primului ”11” al Craiovei, conform transfermarkt

Fazele fixe nu sunt facultative

Oltenii au reintrat în joc după cornerul lor din minutul 25 și au înclinat balanța partidei după cornerul constănțenilor din minutul 82. O statistică europeană spune că o treime din golurile marcate pe continent apar din astfel de momente statice. La care Viitorul stă destul de rău. Și cu care, prin comparație, Dan Petrescu își decide mare parte din meciuri.

• 11 goluri a primit Viitorul din faze fixe în acest campionat

Ce să vezi? Au marcat copiii născuți în 2000 și 2001

Interesant e că Universitatea a rezolvat meciul de aseară grație reușitelor celor doi jucători care bifează regula U21. Nițu și Mihăilă, mai mici cu 3, respectiv, 2 ani decât pragul limită impus de FRF, și-au trecut numele pe lista marcatorilor. Primul dintre ei e încă necopt în totalitate, iar schimbarea lui cu Kolijci a dat Craiovei un plus în repriza secundă.

Celălalt însă, folosit de Universitatea de mai bine de un an, a ajuns azi unul dintre jucătorii exponențiali ai campionatului.  Semn că jucători tineri și valoroși avem, doar că ei nu sunt purtători de comision pentru samsarii fotbalului și prietenii lor, reuniți în cloaca haterilor reguluii U21. Precum amuzanții Acka-olteanul sau Skovajsa-dinamovistul!