News

Andrei Caramitru, despre plângerea depusă de Călin Georgescu la poliție: „O să ajungem ca în Rusia, unde dacă dai un like la o postare, vine poliția”

Andrei Caramitru îl provoacă la o discuție pe Călin Georgescu, după ce a fost audiat la poliție. „O să ajung să cer o expertiză psihiatrică”
26.02.2025 | 08:49
Andrei Caramitru despre plangerea depusa de Calin Georgescu la politie O sa ajungem ca in Rusia unde daca dai un like la o postare vine politia
Andrei Caramitru, despre plângerea depusă de Călin Georgescu la poliție. colaj Fanatik/ Foto hepta
ADVERTISEMENT

Economistul Andrei Caramitru a avut o primă reacție după plângerea penală depusă de Călin Georgescu la poliție. Fiul actorului Ion Caramitru a fost acuzat de fostul candidat la prezidențiale de instigare la ură și discriminare.

Andrei Caramitru îl provoacă la o discuție pe Călin Georgescu. Ce spune despre plângerea penală

După ce a fost audiat de oamenii legii, Andrei Caramitru a explicat, într-un interviu la Antena 3 CNN, cum vede această situație. Mai mult, el îl provoacă pe Călin Georgescu la o discuție filmată, oriunde își dorește suveranistul.

ADVERTISEMENT

Fostul candidat la alegerile prezidențiale din 2024 susține că s-a simțit amenințat fizic în urma postării lui Andrei Caramitru. Pe de altă parte, economistul spune că era prezentată o „analiză asupra unor fenomene de revoltă mesianică”.

El precizează că Georgescu a fost atent inclusiv la comentariile lăsate pe pagina sa. Andrei Caramitru susține că nu l-a amenințat pe Călin Georgescu. „Este practic o analiză istorică în care spun că persoane care apar și se erijează ca Mesia și agresează mulțimea și spun ieșiți, distrugeți, dați foc, se montează pe frustrările populației.

ADVERTISEMENT

Asta duce, dacă ne uităm în istorie, la distrugerea statului sau la nenorociri foarte mari. Și am spus că dacă ne uităm la istorie lucrurile astea au fost neutralizate la un moment dat ca să nu se distrugă țara, cei care nu au reușit asta au fost distruși”, a declarat economistul la Antena 3 CNN.

ADVERTISEMENT

„O să ajung să cer o expertiză psihiatrică să vedem dacă domnul e echilibrat psihic”

Andrei Caramitru spune că Georgescu s-a folosit de cuvântul „neutralizare” pentru a înainta plângerea, susținând că îl vizează personal pe el, simțindu-se amenințat. Economistul crede că fostul candidat încearcă o campanie de intimidare a persoanelor care scriu lucruri negative la adresa sa.

Mai mult, el spune că se teme că România ar putea ajunge ca Rusia, aici unde libertatea de exprimare este îngrădită. „Acum, eu mă întreb…e un semnal că merge direct către cei care postează, cei care dau share, like iar dacă cumva, Doamne Ferește, domnul Georgescu câștigă o să ajungem ca în Rusia, unde dacă dai un like la o postare, vine poliția, te arestează și te trimite în colonie penală.

ADVERTISEMENT

Probabil că e un semnal da, opriți-vă, noi venim la putere. E o intimidare și un semnal, care sunt total aberante. Eu nu pot crede că putem ajunge să trăim într-o astfel de țară”, a adăugat Andrei Caramitru.

Economistul a declarat că își pune întrebări privind „echilibrul psihic al persoanei” și ia în calcul să ceară o expertiză psihiatrică pentru Călin Georgescu. „Înțeleg că dacă cineva te dă în judecată pe o bază de genul ăsta poți să ceri și o să ajung să cer o expertiză psihiatrică să vedem dacă domnul e echilibrat psihic”, a punctat Caramitru.

 

Ilie Bolojan tocmai a făcut cel mai important anunț din mandatul său: „Nu...
Ilie Bolojan tocmai a făcut cel mai important anunț din mandatul său: „Nu mai e nevoie să...". Românii nici că sperau să audă o asemenea VESTE MARE, dar, în sfârșit, se întâmplă! Absolut nimeni nu a mai avut nicio replică de spus când a auzit
Se scumpesc apa și canalizarea, de la 1 ianuarie 2026. Iată prețurile pe...
Se scumpesc apa și canalizarea, de la 1 ianuarie 2026. Iată prețurile pe regiuni
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric:...
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
Celebra vedetă a fost diagnosticată cu lepră. Este prima persoana publică care a...
Celebra vedetă a fost diagnosticată cu lepră. Este prima persoana publică care a avut curajul să vorbească despre asta. Nebănuit cum s-a tratat, de fapt. Povestea ei a devenit virală în câteva ore
Ignatul, retrăit ca odinioară. Tradiții de Crăciun readuse la viață în muzeele din...
Ignatul, retrăit ca odinioară. Tradiții de Crăciun readuse la viață în muzeele din Cluj și Sibiu
Ce face acum fosta campioană a României care ajunsese om al străzii. Are...
Ce face acum fosta campioană a României care ajunsese om al străzii. Are un milion de urmăritori pe TikTok
„Mi s-a spus diplomat despre unele dosare că poate ar fi bine să...
„Mi s-a spus diplomat despre unele dosare că poate ar fi bine să fie făcute altfel”. Procuroarea Antonia Diaconu, inițiatoarea scrisorii de susținere a magistraților care au reclamat nereguli în justiție
IT News Review: Chatboții AI pot influența opinii politice folosind informații trunchiate
IT News Review: Chatboții AI pot influența opinii politice folosind informații trunchiate
Bomba zilei! Dosar penal de moarte suspectă în cazul Rodicăi Stănoiu, după ce...
Bomba zilei! Dosar penal de moarte suspectă în cazul Rodicăi Stănoiu, după ce fostul ministru a fost înmormântat pe repede înainte