Andrei Ivan, faza meciului în FCSB – Rapid Viena 2-1. Ce a declarat după calificare

Autor: Ionuţ Cataramă | 30.08.2018 | 23:36
Andrei Ivan, faza meciului în FCSB - Rapid Viena 2-1. Ce a declarat după calificare
Andrei Ivan, faza meciului în FCSB - Rapid Viena

FCSB – Rapid Viena s-a terminat 2-1, iar austriecii s-au calificat în grupele Europa League grație rezultatului de 3-1 obținut în tur. România nu mai are astfel nicio reprezentantă în cupele europene, după ce și CFR Cluj a fost eliminată de Dudelange

Andrei Ivan a terminat „dubla” cu FCSB fără gol marcat, dar a jucat foarte bine, mai ales la retur, unde s-a descurcat de minune în fața celor doi fundași centrali ai roș-albaștrilor, Mihai Bălașa și Bogdan Planic.

Andrei Ivan, faza meciului în FCSB – Rapid Viena 2-1

În minutul 83, Andrei Ivan a reușit o fază de senzație, A lobat mingea superb peste Planic, iar apoi a șutat pe poartă. Andrei Vlad a respins mingea fără să vrea direct în bară, pericolul fiind ulterior îndepărtat.

Vezi faza AICI

Ce a declarat Andrei Ivan după FCSB – Rapid Viena 2-1

„Am avut un meci foarte greu. Contează că în final ne-am calificat. Eram foarte supărați la pauză. Am crezut că nu vom mai reveni, mai ales că gazonul nu era bun. Nu am nimic cu nimeni, suntem prieteni în afara terenului. Sper să facem meciuri bune în grupe. Eu eram foarte nervos, dar colegii mi-au ridicat moralul.

Pe final dădeam doar mingi lungi, eram foarte obosiți. Am văzut că ne-au susținut și fanii de la Dinamo București, și de la Rapid București, le mulțumesc foarte mult. Nu mă așteptam ca CFR să fie eliminată. Am crezut că au câștigat cu 3-0” – a spus Andrei Ivan la o televiziune de sport.

După o perioadă de coșmar petrecută la Krasnodar, Andrei Ivan s-a transferat în această vară la Rapid Viena, unde prinde multe minute în toate competițiile. Ivan are trei goluri și un assist în zece meciuri oficiale pentru FCSB.