Editoriale

Andrei Vochin, despre încoronarea de 1 decembrie: Regele e Ianis!

02.12.2018 | 12:17
Andrei Vochin despre incoronarea de 1 decembrie Regele e Ianis

Avea nevoie de un joc ca ăsta. Un meci în care să-și pună hamurile pe umeri, să tureze motoarele și să tracteze întreaga echipă. De la revenirea sa în Liga 1, Ianis Hagi o mai făcuse într-o formă sau alta. Plecase copil în Toscana, de unde s-a întors bărbat. Un adevărat lider de drept în teren, care să dea primul semnalul de luptă pentru colegii lui. Prin goluri, pase, atitudine.

Dacă vreți încă o confirmare, puteți pune în aplicare metoda matematică a reducerii la absurd: vedeți cât a suferit Viitorul atunci când Ianis a lipsit. Acel 2-3 pe teren propriu cu Sepsi e singura înfrângere a Viitorului din ultimele 10 partide, dar și singurul meci în care căpitanul n-a evoluat din pricina unei suspendări.

Dar chiar și așa, parcă mai era nevoie de ceva care să întărească rolul pe care-l joacă Ianis la echipa tatălui. Era nevoie de un adversar cu nume, chiar dacă aflat într-o situație specială, pe care să-l doboare aproape de unul singur. Și să schimbe o istorie care spunea că, până sâmbătă seară, Viitorul nu câștigase pe teren propriu în fața unuia dintre cele mai importante branduri din fotbalul românesc, Dinamo București.

17 goluri a marcat Ianis Hagi pentru Viitorul și echipa națională de tineret în 2018, după revenirea de la Fiorentina

Andrei Vochin, despre Ianis Hagi: a fost în toate relele ce i s-au întâmplat echipei lui Rednic

Aseară, Ianis a rezolvat jocul. A fost în toate relele ce i s-au întâmplat trupei lui Rednic, din minutul 2, când l-a pus pe Penedo prima oară la treabă și până în ultimul minut de joc, când a obținut penaltyul irosit de Mățan. El a trimis (cu stângul) bomba explodată în ”transversală” și transformată imediat în gol de Drăguș, el a provocat ambele cartonașe galbene și, implicit, eliminarea lui Olteanu, el a executat (cu dreptul) impecabil lovitura liberă de 2-1, el a marcat golul de 4-1, servit cu eleganță și condescență de Houri. Dar, în afară de chestiunile evidente, vă invit să parcurgem împreună cifrele incredibile ale lui Ianis în meciul de aseară.

Adversarul incomod

• Ciobotariu, singurul de care n-a putut trece în duel: două din două pierdute!

Colegul preferat

• Achim, cu care a schimbat cele mai multe pase, 27: cele mai multe oferite (11), cele mai multe primite (16)

Adjunctul și locotenenții

Sigur că, discutând despre un sport de echipă, e imposibil să dezlegi reușita starului de efortul colectiv. Sâmbătă seară, Ianis a consfințit o izbândă zdrobitoare cu ajutorul unor colegi dedicați și implicați, care și-au dominat adversarii și au punctat minut de minut în catalogul realizărilor. Ca într-o coridă, pentru a ucide taurul, matadorul a avut nevoie de niște toreadori destoinici, care să obosească victima. Un adjunct de 19 ani, Drăguș, și 3 locotenenți mai experimentați, Achim, Artean și Vână, au fost piesele de bază ale Viitorului

TOP 5 cei mai importanți jucători ai Viitorului

1. Ianis Hagi – 412 Index InStat
  2. Denis Drăguș – 341 Index InStat
  • A deschis scorul, a expediat cele mai multe șuturi la poartă duipă Hagi, 4, dar singurul cu procentaj 100% al șuturilor cadrate. Are cele mai multe driblinguri reușite și cel mai miulte recuperări dintre toți atacanții.
  1. Vlad Achim – 307 Index InStat
  • A marcat golul 3, cel care a lămurit meciul. A pierdut doar 4 mingi tot meciul, niciuna în propria jumătate. Are cele mai multe baloane recuperate dintre mijlocași și atacanți
  1. Artean – 307 Index InStat
  • Are cel mai bun procentaj de pase precise, 93%, a greșit doar 5 din 72!!! Are cel mai mare procentaj de dueluri câștigate dintre toți jucătorii de la mijloc în sus, 62%. Are cel mai mare număr de intercepții, 12
  1. Ionuț Vînă – 305 Index InStat
  • A inițiat și purtat cele mai multe acțiuni de atac ale Viitorului, 131. A oferit cel mai mare număr de pase precise, 83, la un volum total de 95 de mingi jucate!!!

E adevărat că Viitorul – Dinamo, 4-1, a fost influențat de eliminarea lui Olteanu din minutul 32 și de faptul că oaspeții au fost nevoiți să evolueze în inferioritate numerică timp de o oră. Doar că și în perioada de egalitate de efective, tot gazdele au fost cele care au deținut supremația în joc. Mircea Rednic a încercat un presing avansat, a folosit o formulă 4-4-2, a încercat să incomodeze construcția obișnuită, în 3, a lui Gică Hagi. Dar chiar și așa, pe parcursul primei jumătăți de oră, vioara întâi a fost tot trupa de pe Litoral.

Situația în primele 30 de minute

Viitorul Dinamo

Posesie                 54%        46%

Șuturi    la poartă              4              2

Șuturi pe poartă                3              1

Rednic s-a dezmeticit greu după eliminarea lui Olteanu. A întârziat nepermis introducerea unui fundaș stânga de meserie, l-a pus pe Hanca să joace în locul eliminatului și până să se echilibreze a luat golul 2. Apoi, deși avea nevoie de forță ofensivă ca să întoarcă rezultatul, a scos un atacant pentru a băga un apărător, neavând curajul de a risca și de a juca un 4-3-2. Astfel că tot ce a urmat a fost un galop de sănătate al unei echipe în care protagoniștii au fot tineri de 19-20 de ani. Și primul în care Regele n-a mai fost Gică, ci Ianis!