Andrey Rublev, performanță remarcabilă! Primul sportiv care câștigă tot în primele două săptămâni din circuitul ATP după 16 ani

Francisc Oprea
în Tenis
18/01/2020, 22:46
Andrey Rublev s-a impus la Doha și Adelaide în startul sezonului. Sursă Foto: Hepta

Andrey Rublev a câștigat ambele turnee la care a participat în primele două săptămâni ale noului sezon din circuitul ATP, Doha și Adelaide. Sportivul rus este primul care realizează o astfel de performanță după o pauză de 16 ani, ultimul jucător care a câștigat două competiții în primele două săptămâni ale noului sezon fiind Dominik Hrbaty în 2004.

Victorii în minimum de seturi la Doha și Adelaide

Andrey Rublev, sportiv de 22 de ani, clasat pe locul 18 mondial, a început sezonul la Doha, turneu pe care l-a câștigat după o finală tranșată în două seturi, scor 6-2, 7-6 (7-3), în fața francezului Corentin Moutet, locul 70 ATP.

După victoria din Qatar, Rublev a început pregătirile pentru Australian Open și a participat la turneul Premier de la Adelaide.

Evoluții solide de la Doha au continuat și în Australia, și Andrey Rublev a câștigat competiția după 6-3, 6-0 în finala cu George Harris (locul 91 ATP), care a durat doar 57 de minute.

După victoriile de la Doha și Adelaide, Andrey Rublev a devenit primul sportiv care câștigă două turnee ATP în primele două săptămâni din noul sezon după o pauză de 16 ani, de la ceea ce reușea slovacul Dominik Hrbaty în 2004 la Adelaide și Auckland.

Ashleigh Barty s-a impus pe tabloul feminin

Dacă Andrey Rublev a câștigat trofeul pe tabloul masculin al turneului de la Adelaide, liderul mondial Ashleigh Barty s-a impus în proba WTA. Reprezentanta țării gazdă a trecut în finală de ucraineanca Dayana Yastremska, după 6-2, 7-5 la finele unui meci ce a durat o oră și 27 de minute.

După primele două săptămâni din noul sezon, pentru cei mai importanți jucători de tenis urmează debutul la primul turneu de Mare Șlem al anului, Australian Open.

Christopher O’Connell, reprezentantul țării gazdă, va fi primul adversar al lui Andrey Rublev la Melbourne, în timp ce Ashleigh Barty se va duela cu Lesia Tsurenko.

Simona Halep, jucătoarea din România cel mai bine clasată în ierarhia mondială, va debuta la Australian Open împotriva americancei Jennifer Brady, locul 24 WTA.