Simona Halep

Angelique Kerber a vorbit despre duelul cu Simona Halep de la WTA Eastbourne: ”Așa a fost tot timpul cu ea”

26.06.2019 | 21:37
Angelique Kerber a vorbit despre duelul cu Simona Halep de la WTA Eastbourne Asa a fost tot timpul cu ea

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber a vorbit despre duelul cu Simona Halep din sferturile de finală de la WTA Eastbourne, turneu din categoria Premier, dotat cu premii în valoare totală de 998.712 dolari. Românca a ajuns în această fază a competiției după ce a învins-o în trei seturi pe slovena Polona Hercog, scor 6-1, 4-6, 6-3.

Angelique Kerber a vorbit despre duelul cu Simona Halep de la WTA Eastbourne: ”Mereu au fost meciuri pe muchie de cuțit”

”Cu Simona am avut tot timpul meciuri dificile, pe muchie de cuţit, aşa că mă aştept ca şi mâine să fie la fel. Pentru mine acest turneu reprezintă cea mai bună pregătire pentru Wimbledon. E bine că am adversare bune, că turneul e dificil. Fiecare meci este foarte strâns şi echilibrat, aşa că trebuie să joc un tenis bun. Dar din acest motiv consider că este cea mai bună pregătire pentru un turneu de Grand Slam”, a declarat Anfelique Kerber la conferința de presă despre meciul cu Simona Halep din sferturi de finală de la WTA Eastbourne.

Simona Halep (27 de ani) și Angelique Kerber (31 de ani) s-au întâlnit de zece ori în carieră, iar românca are un mic avantaj în meciurile directe, scor 6-4. Campioana noastră a câștigat ultimele două partide, ambele disputate în 2018, 6-3, 4-6, 9-7, în semifinale la Australian Open, care a și fost ales meciul anului, și 6-7 (2), 6-3, 6-2, în sferturi de finală la Roland Garros. În schimb, Kerber s-a impus în singurul meci pe iarbă, scor 7-5, 7-6 (2), în sferturi de finală la Wimbledon în 2016.

Angelique Kerber salută publicul de la Eastbourne după victoria din meciul cu Samantha Stosur

Halep – Kerber se joacă joi de la 14:30

Angelique Kerber, cap de serie numărul 4 la Eastbourne, a trecut în turul doi de australianca Samantha Stosur, iar în optimi a învins-o pe suedeza Rebecca Peterson, scor 7-6 (4), 6-0. Simona Halep, a șasea favorită a turneului de categorie Premier, a avut un start fulminant și a învins-o în turul secund pe taiwaneza Su-Wei Hsieh, scor 6-2, 6-0, iar în optimi a depășit-o pe slovena Polona Hercog, scor 6-1, 4-6, 6-3.

Întâlnirea Simona Halep – Angelique Kerber se va disputa joi, 27 iunie, de la ora 14:30, pe Arena Centrală de la Eastbourne. Campioana noastră este implicată și în proba de dublu a turneului de iarbă, acolo unde s-a calificat alături de Raluca Olaru în faza semifinalelor.