Anglia a ajuns favorita principală la EURO 2020. Cote cu bani în drumul spre finală al lui Kane și Sterling

Anglia a devenit favorita principală la trofeul EURO 2020. Drumul spre marea finală este mai ușor decât al celorlalte „nume grele” Italia, Spania sau Belgia.
02.07.2021 | 19:22
Anglia a ajuns favorita principala la EURO 2020 Cote cu bani in drumul spre finala al lui Kane si Sterling

Anglia n-a rupt gura târgului la EURO 2020, deși UEFA a avut grijă să joace toate meciurile până acum acasă, la Londra, pe legendarul stadion „Wembley”.

Echipa fostului fundaș Gareth Southgate a jucat atâta cât să se califice dintr-o grupă accesibilă, 1-0 cu Croația (care a fost departe de vicecampioana mondială de acum 3 ani), 0-0 cu „sora” vitregă și modestă Scoția, 1-0 cu o Cehie revelație, puternică, decisă, agresivă și disciplinată tactic, care a eliminat, neașteptat, în optimi Olanda din… Țările de Jos, care venea după 3 victorii lejere în grupă.

Optimea cu Germania a fost și cel mai consistent meci al englezilor, golurile lui Raheem Sterling (al treilea, numai el marcase în grupă!) și, în sfârșit, Harry Kane, consfințind o victorie meritată și logică împotriva unei umbre a „Mannschaftului” mondial de acum câțiva ani.

Anglia a ajuns favorita principală la câștigarea EURO 2020. Traseu mai ușor spre marea finală pentru Kane și Sterling decât pentru Italia, Belgia sau Spania

Traseul posibil al Angliei a făcut-o principala favorită la câștigarea EURO 2020. Adversara din sferturi, Ucraina, este inferioară și tehnic, și ca potențial tactic. Cotele BETANO la pariuri pentru confruntarea de sâmbătă seară, ora 22:00, pe Stadio Olimpico din Roma, confirmă această realitate.

• 9,15   4,75   1,47   sunt cotele BETANO pentru meciul Ucraina – Anglia

„Anglia este o echipă grozavă, au o bancă de rezerve valoroasă, un staff tehnic deosebit şi suntem avertizaţi cât de dur va fi acest meci. Este foarte dificil să înscrii împotriva lor, dar totul este posibil în fotbal şi în viaţă, forța lor nu ne sperie” – Andrei Șevcenko

Dacă vor trece de trupa lui Șevcenko, „leii” lui Southgate vor întâlni în semifinale învingătoarea dintre Cehia și Danemarca (sâmbătă, ora 19:00, Baku, Azerbaidjan), meci în care favoriți sunt danezii, dar să nu uităm siguranța și dezinvoltura cu care au jucat cehii împotriva olandezilor.

• 3,88   3,55   2,17   sunt cotele BETANO pentru meciul Cehia – Danemarca

Echipele „grele” care au mai rămas în cursă, Italia, Belgia, Spania, sunt pe „ramura” cealaltă a tabloului competițional, se vor bate între ele pentru un loc în finala în care Anglia are șanse mari să ajungă.

Un mare avantaj al Angliei, pe lângă adversarii mai modești până în finală, este stadionul Wembley, pe care va juca și semifinala, și finala, dacă se va califica.

„Leii” Angliei au dat puține goluri, dar n-au luat niciunul

Două goluri în cele 3 meciuri din grupă, două în optimi, cu Germania, doi marcatori, Raheem Sterling (3) și Harry Kane (1). Puțin, dar suficient. Remarcabil este, însă, performanța reușită de Anglia la poarta… cealaltă. A lor. Este singura echipă de la EURO 2020 care n-a primit gol în cele 4 partide jucate.

„The HurriKane” (33 de goluri în 45 de meciuri pentru Tottenham în sezonul 2020-2021 în toate competițiile) este golgheterul reprezentativei „The Three Lions” (34 de goluri în 58 de meciuri), de la care toată nația engleză așteaptă o contribuție mult mai consistentă la schimbarea tabelei de scor în meciul/meciurile care urmează.

Următorul pe lista celor mai prolifici fotbaliști ai naționalei engleze, Raheem Sterling (15 goluri în 63 de partide, în sezonul trecut 14 goluri pentru Manchester City în 49 de meciuri în toate competițiile), și-a făcut datoria în 3 din cele 4 meciuri jucate.

„Sterling este una dintre cele mai bune aripi din lume şi acum face diferenţa pentru echipa Angliei. Va trebui să fim la cel mai bun nivel în apărare pentru a-l opri şi va fi dificil pentru că este pe val” – Oleksandr Zincenko (Ucraina)

Este așteptat „la rampă” și Marcus Rashford, al treilea golgheter al lotului (12 goluri în 45 de meciuri), care, în sezonul 2020-2021, a înscris de 21 de ori pentru Manchester United în toate competițiile.

Miercuri, 7 iulie

Anglia/Ucraina – Cehia/Danemarca (22:00, Londra)

Etapele în care a fost eliminată Anglia la turneele finale EURO (1960-2016)

1. EURO 1960: nu a participat / Anglia, Germania de Vest și Italia au refuzat să joace, considerând că noul campionat european subminează campionatul mondial.
  2. EURO 1964: nu s-a calificat.
  3. EURO 1968: semifinale (4 echipe) / 0-1 cu Iugoslavia în semifinale, 2-0 cu URSS în finala mică.
  4. EURO 1972: sferturi (4 echipe) / 1-3 (d) și 0-0 (a) cu Germania de Vest (RFG), în alt sistem de desfășurare a competiției, grupe de calificare, sferturi, turneu final cu 4 echipe (Germania de Vest, URSS, Belgia, Ungaria, ordinea finală).
  5. EURO 1976: nu s-a calificat.
  6. EURO 1980: grupe (8 echipe) / 1-1 cu Belgia, 0-1 cu Italia, 2-1 cu Spania, locul 3 în grupă.
  7. EURO 1984: nu s-a calificat.
  8. EURO 1988: grupe (8 echipe) / 0-1 cu Irlanda, 1-3 cu Țările de Jos (atunci Olanda), 1-3 cu URSS, locul 4 în grupă.
  9. EURO 1992: grupe (8 echipe) / 0-0 cu Danemarca, 0-0 cu Franța, 1-2 cu Suedia, locul 4 în grupă.
  10. EURO 1996: semifinale (16 echipe) / 1-1 cu Elveția, 2-0 cu Scoția, 4-1 cu Țările de Jos (atunci Olanda), locul 1 în grupă, 0-0 și 4-2 la loviturile de departajare cu Spania în sferturi, 1-1 și 5-6 la loviturile de departajare cu Germania în semifinale.
  11. EURO 2000: nu s-a calificat.
  12. EURO 2004: sferturi (16 echipe) / 1-2 cu Franța, 3-0 cu Elveția, 4-2 cu Croația, locul 2 în grupă, 2-2 și 5-6 la loviturile de departajare cu Spania în sferturi.
  13. EURO 2008: nu s-a calificat.
  14. EURO 2012: sferturi (16 echipe) / 1-1 cu Franța, 3-2 cu Suedia, 1-0 cu Ucraina, locul 1 în grupă, 0-0 și 2-4 la loviturile de departajare cu Italia în sferturi.
  15. EURO 2016: optimi (24 echipe) / 1-1 cu Rusia, 2-1 cu Țara Galilor, 0-0 cu Slovacia, locul 2 în grupă, 1-2 cu Islanda în optimi.
  • „Îmi place Belgia, Italia mi se pare din ce în ce mai interesantă, dar să nu uităm Anglia” – Michel Platini
  • 31 de meciuri a jucat Anglia la cele 9 turnee finale EURO la care a participat (din 15): 10 victorii, 11 egaluri, 10 înfrângeri, 40-35 golaveraj