News

Anglia – Africa de Sud, finala Campionatului Mondial de rugby! “Trandafirul”, în căutarea gloriei aduse de Wilkinson. “Springboks” n-a pierdut nicio finală

01.11.2019 | 23:48
Anglia  Africa de Sud finala Campionatului Mondial de rugby Trandafirul in cautarea gloriei aduse de Wilkinson Springboks na pierdut nicio finala
Anglia şi Africa de Sud se luptă pentru titlul de campioană mondială la rugby

Anglia și Africa de Sud joacă în finala Campionatului Mondial de Rugby din Japonia. Cele două mari forțe vor juca duminică, de la ora 11:00, pe stadionul din Yokohama pentru cel mai important trofeu din rugby-ul mondial. Englezii sunt favoriții finalei după ce au eliminat campioana ultimelor două ediții, Noua Zeelandă, în semifinale cu 19-7. De cealaltă parte, Africa de Sud caută al treilea titlu suprem după victoria strânsă din penultimul act împotriva Țării Galilor, 19-16.

Anglia – Africa de Sud, lupta pentru titlul suprem în rugby! Wilkinson, adus în Japonia

Este a doua finală mondială care se dispută între cele două formații. În 2007, la Campionatul Mondial din Franța, “Springboks” s-au impus cu 15-6 în fața “Trandafirului”, deținătoarea de atunci a trofeului. De altfel, Anglia este singura echipă din emisfera de nord care a câștigat Cupa Mondială. Se întâmpla în 2003 în Australia după o finală de senzație împotriva țării gazdă, tranșată în prelungiri cu un drop goal a legendei Jonny Wilkinson: 20-17.

De altfel, Jonny Wilkinson a fost adus în Japonia la rugămințile selecționerului englez, Eddie Jones, pentru a-i “încălzi” pe cei doi transformeori: Owen Farell și George Ford. La ultimele ediții, finala Cupei Mondiale a fost destul de strânsă și un rol esențial l-au avut transformeorii, care fac diferența în jocurile strânse, în care se marchează puține eseuri.

Handre Pollard, punctul forte al Africii de Sud! Anglia speră să repete jocul cu Noua Zeelandă

Vorbind de transformeori, Africa de Sud îl are pe cel mai bun de la această ediție: Handre Pollard. “Decarul” a fost cel mai bun om al semifinalei cu Țara Galilor după ce a marcat 14 dintre cele 19 puncte ale confruntării. Și Pollard este un atu important al campioanei din Rugby Championship pentru că în momentul în care englezii vor comite o greșeală în raza de șut a transformeorului, riscă să fie penalizați de fiecare dată cu 3 puncte.

Însă, Anglia vine cu un moral uriaș în finala de la Yokohama. “Trandafirul” nu a dat nicio șansă Noii Zeelande în semifinale și a reușit să provoace prima înfrângere a “All Blacks” din 2007 încoace la competiția supremă. Englezii nu se simt așa bine în finalele de Campionat Mondial. “Albionul” a ajuns de trei ori în ultimul act și s-a impus o singură dată, în 2003, pierzând finalele din 1991 și 2007.

Anglia - Africa de Sud, lupta pentru titlul suprem în rugby! Trandafirul, în căutarea gloriei aduse de Wilkinson. Springboks n-a pierdut nicio finală
Anglia – Africa de Sud, lupta pentru titlul suprem în rugby! Trandafirul, în căutarea gloriei aduse de Wilkinson. Springboks n-a pierdut nicio finală

Pep Guardiola, idolul lui Eddie Jones

De cealaltă parte, Africa de Sud este singura echipă cu procentaj 100% în finalele de campionat mondial. “Springboks” s-a impus în cele două finale pe care le-a disputat: 15-12 cu Noua Zeelandă în 1995 și 15-6 cu Anglia în 2007.

Pentru “Trandafir” Eddie Jones este cel mai mare atu. Antrenorul care îl are ca idol pe Pep Guardiola a reușit să capaciteze la maximum echipa cu Noua Zeelandă și cea mai mare provocare este să facă același lucru și împotriva Africii de Sud.